Co nowego

Radni wnioskują o Medale Kwiatkowskiego dla służb medycznych

Medale Kwiatkowskiego przyznawane są co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji urodzin Gdyni. W 2020 roku wyróżnienie otrzymała m.in. Beata Podlasek // fot. Michał Puszczewicz (archiwum Gdynia.pl)

Medale Kwiatkowskiego przyznawane są co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji urodzin Gdyni. W 2020 roku wyróżnienie otrzymała m.in. Beata Podlasek // fot. Michał Puszczewicz (archiwum Gdynia.pl)

01.12.2020 r.

Radni Klubu Samorządność złożyli wniosek o uhonorowanie Medalami Kwiatkowskiego najbardziej zasłużonych w walce z epidemią medyków w Gdyni. Radni uznali, że należy nagrodzić całe zespoły gdyńskiego sanepidu, Pogotowia Ratunkowego oraz trzech działających w mieście szpitali, tj. św. Wincentego a Paulo, PCK oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Ich intencją jest wyróżnienie wszystkich, którzy - jak mawiamy od marca - są na pierwszej linii frontu.


Radni Klubu Samorządność chcą, aby uhonorować nie tylko przychodzących natychmiast do głowy lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych, ale także np. salowe czy diagnostów laboratoryjnych oraz inne osoby, które wykonując swoje zadania, narażają się na utratę zdrowia. Epidemia koronawirusa, która z początkiem roku zmieniła życie każdego z nas, wystawiła na niezwykle ciężką próbę wszystkie osoby zaangażowane w opiekę zdrowotną.

Do przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej wpłynął już wniosek, w którym radni zgłaszają kandydatury zespołów gdyńskich szpitali, Pogotowia Ratunkowego i sanepidu.

W dokumencie złożonym przez radnych czytamy: - Tych zwyczajnych nadzwyczajnych ludzi gdynianie potrzebujący wsparcia i pomocy medycznej spotykają każdego dnia. Cały personel trzech znajdujących się w Gdyni szpitali, a także Miejskiej Stacji Pogotowania Ratunkowego i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonał i wykonuje nadal wysiłek wykraczający daleko poza zwykle obowiązki, wykazując się przy tym ponadprzeciętnym zaangażowaniem, kreatywnością i poczuciem odpowiedzialności. Ludzie ci, postawieni w sytuacji całkowicie odmiennej od tego, co jest ich codzienną pracą, stawili czoła najtrudniejszemu zawodowemu i po prostu ludzkiemu zadaniu i sprostali mu w sposób godzien każdego uhonorowania.

Medale Kwiatkowskiego w myśl Statutu Miasta nie mogą być przyznawane zespołowo. Klub radnych złożył w związku z tym także wniosek o jego zmianę, a konkretnie zawartego w nim regulaminu przyznawania medali, w sposób, który to umożliwi.

- Nie chcemy naruszać wieloletniej tradycji Medali Kwiatkowskiego ani pozwolić, by można ich było rozdawać więcej niż trzy rocznie. Jednak w roku, w którym na całym świecie wirus zmienił wszystko, i my musimy dokonać pewnych drobnych zmian. Chodzi o to, by właściwie uhonorować tych, którzy z narażeniem zdrowia, a czasem i życia, z wielkim wysiłkiem i bohaterstwem, stawiali czoła epidemii, powstrzymując ją i pomagając chorym. Nie byłoby sprawiedliwie nagradzać tylko pojedyncze osoby, dlatego chcemy, by medale zostały przyznane całym zespołom, a to wymaga zmiany regulaminu - mówi Jakub Ubych, przewodniczący Klubu Radnych Samorządność.

Wnioskiem dotyczącym statutu Rada Miasta zajmie się najpewniej podczas grudniowej sesji, która zaplanowana jest na środę, 23 grudnia.

Medale Kwiatkowskiego przyznawane są co roku przy okazji urodzin Gdyni, obchodzonych 10 lutego. Wręczenie odznaczeń odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. To najważniejsze gdyńskie wyróżnienie trafia do osób lub instytucji szczególnie dla miasta zasłużonych, aktywnie działających na rzecz rozwoju i dobra mieszkańców i samego miasta.