Co nowego

Razem dla ofiar stanu wojennego

IPN Gdańsk zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego, fot. gdansk.ipn.gov.pl

IPN Gdańsk zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego, fot. gdansk.ipn.gov.pl

Zbliża się kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w inicjatywie zapalenia symbolicznej świeczki lub znicza w geście pamięci o ofiarach tamtego okresu. Akcji towarzyszy hasło „Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia 1981 na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny, w którym internowano ponad 10 tysięcy osób, a bilans jego ofiar zatrzymał się na liczbie 40. Ten okres odcisnął swoje piętno na historii wielu polskich rodzin, w tym także z Trójmiasta i Pomorza.

IPN Gdańsk apeluje o uczczenie pamięci wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć podczas trwania stanu wojennego – symbolem ma być świeczka lub znicz zapalony dokładnie 13 grudnia (piątek). Wystarczy tego dnia po zmroku (a najlepiej punktualnie o godz. 19:30) zapalić symboliczny ogień w oknie, przy pomniku, krzyżu. Instytut zaprasza do udziału uczniów szkół, pracowników urzędów i instytucji, ale także wszystkich mieszkańców.

Inicjatywę promuje spot, w którym do uhonorowania pamięci o ofiarach stanu wojennego zachęca także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.



Akcja społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonali mieszkańcy ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Gdański IPN organizuje także konkurs. Zdjęcia upamiętniającej świeczki wraz z krótkim opisem (500 znaków ze spacjami) zawierającym odpowiedź na pytanie: „Dlaczego zapaliłam/em/liśmy Światło Wolności?” należy wysyłać na adres: jan.hlebowicz@ipn.gov.pl. W styczniu 2020 roku zostaną wybrane nazwiska pięciu laureatów, którzy otrzymają nagrody.

  • ikonaOpublikowano: 12.12.2019 16:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.12.2019 16:10
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze