Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Rozdaliśmy ponad tysiąc flag

Tydzień z biało-czerwoną flagą w Radiu Gdańsk // fot. Lechosław Dzierżak

Tydzień z biało-czerwoną flagą w Radiu Gdańsk // fot. Lechosław Dzierżak

W Gdyni przy InfoBoxie rozdawano biało-czerwone flagi. W ten sposób wspólnie z Radiem Gdańsk zachęcaliśmy mieszkańców do ozdobienia swoich domów i mieszkań. Wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz rozdał ich ponad tysiąc.
 
W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja.

- To bardzo ważne święta. Zachęcamy aby podczas nich wywiesić na swoim balkonie, przed domem, czy w oknie flagę Polski. Namawiając do tego gdynian rozdawaliśmy dziś biało-czerwone flagi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Tydzień z biało-czerwoną flagą w Radiu Gdańsk”.
 
Flagi można również kupić w kilku punktach Śródmieścia, w tym w: kiosku w Urzędzie Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), Zespole Miejskich Hal Targowych (w pawilonach „Kinga” i „Andrex”, ul. Wójta Radtkego 36/38/40), Sklepie Harcerskim „Druhna” (ul. 10 Lutego 23), w Cepelii (ul. Świętojańska 2/4) oraz w punktach „Clipper” (al. Jana Pawła II 11) i „Katrin” (ul. Wójta Radtkego 29-35). Większą liczbę narodowych flag kupimy w sklepie „Polus” (ul. Warszawska 28-30).
Dodatkowo flagi gdyńskie można kupić w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24).

Poniżej przedstawiamy harmonogram obchodów Dnia flagi RP i Święta konstytucji 3 Maja.


2 maja – Dzień Flagi RP

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. Święto ustanowiono, aby uczcić polskie barwy i symbole narodowe. Nawiązuje ono do wydarzenia z 2 maja 1945 roku, kiedy to polscy żołnierze, zdobywając Berlin, zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa.

W Gdyni zaplanowano uroczyste obchody Święta Flagi. Odbędą się one 2 maja, o godz. 12.00, przy nabrzeżu Pomorskim przed okrętem ORP „Błyskawica”. Odegrany zostanie hymn państwowy w wykonaniu wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a także „Hymnu do Bałtyku” i „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystości potrwają około godziny. Będzie w nich uczestniczyć wojskowa asysta honorowa.

Z kolei wieczorem, o godz. 19.00, w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26, wejście od ul. Świętojańskiej) odbędą się „Nieszpory patriotyczne”. Podczas wydarzenia odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne. A wszystko po to, żeby godnie uczcić biało-czerwoną flagę. Z tej okazji wydano specjalny „Śpiewnik patriotyczny”.
 
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem, któremu winni jesteśmy szacunek, cześć i wdzięczność. Biało-czerwone barwy to symbol tego, co zakorzenione jest w naszych sercach – podkreśla Jarosław Bierecki, radny sejmiku wojewódzkiego i pomysłodawca tego wydawnictwa.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w „Nieszporach patriotycznych” jest przejawem patriotyzmu – zarówno tego rozumianego jako przywiązanie do Ojczyzny, jak też tego o wymiarze lokalnym.

Jestem przekonany, że towarzyszące obchodom Święta Flagi „Nieszpory patriotyczne” są znakomitym sposobem na wyrażenie naszej wdzięczności, szacunku i hołdu dla tych wszystkich, których pamięć i dokonania czcimy i sławimy – podkreśla prezydent Wojciech Szczurek.

 

Święto Konstytucji 3 Maja

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 8.00. Wtedy wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową.
 
Następny punkt to uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Odbędzie się, o godz. 10.00, w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26, wejście od ul. Świętojańskiej) w honorowej asyście pocztu sztandarowego. O godz. 11.10 uczestnicy nabożeństwa przejdą ulicami Świętojańską, Żwirki i Wigury i Słowackiego pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, o godz. 11.30, odbędą się główne uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wezmą w nich udział przedstawiciele miasta i Marynarki Wojennej.

Zmiany w ruchu

W związku z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja w godz. 11.00-12.40 wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice: Świętojańska (na odcinku od ul. 10 Lutego do ul. Żwirki i Wigury), Żwirki i Wigury (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Słowackiego) i Słowackiego (na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Kilińskiego).
Kierowcy proszeni są o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.04.2018 14:35
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.04.2018 16:08
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze