Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Rusza konkurs grantowy dla branży czasu wolnego

fot. Maciej Paszkowski (zdjęcie pochodzi z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie)

fot. Maciej Paszkowski (zdjęcie pochodzi z facebookowej grupy Gdynia w obiektywie)

Pandemia koronawirusa wszystkim dała się we znaki. Gospodarczo szczególnie ucierpiała branża czasu wolnego. Działający w niej przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie. W ramach projektu Impuls będą mogli ubiegać się o środki unijne w formie grantu. Do rozdysponowania jest przeszło 40 milionów złotych, a nabór wniosków rozpocznie się 15 lipca.


Po trudnym czasie COVID-19 przedsiębiorcy próbują stanąć na nogi. Wśród rozmaitych programów pomocowych znalazł się również projekt Impuls. Realizuje go Agencja Rozwoju Pomorza. W formie grantów rozdysponowanych zostanie przeszło 40 milionów złotych.

- Branża czasu wolnego szczególnie ucierpiała w czasie pandemii. Przedsiębiorcy nadal odczuwają skutki lockdownów i nakładanych obostrzeń, które dotknęły ich działalności. Dlatego nie możemy o nich zapominać. Fakt, że pojawia się możliwość otrzymania unijnych środków na odbudowę potencjału tych firm, to zdecydowanie dobra wiadomość. Nabór wniosków startuje już wkrótce. Warto się tą inicjatywą zainteresować, warto złożyć wniosek i otrzymać finansowe wsparcie – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

31 maja tego roku miało miejsce podpisanie umowy na przeprowadzenie tego projektu. Sygnatariuszami dokumentów byli Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Pomorza: Łukasz Żelewski i Piotr Ciechowicz – odpowiednio prezes i wiceprezes zarządu. Zawarcie umowy miało związek z wdrażaniem w województwie pomorskim instrumentu Unii Europejskiej o nazwie REACT-EU, którego celem jest m.in. odbudowa gospodarki w postpandemicznym świecie.

O grant starać mogą się pomorscy przedsiębiorcy z tzw. branży czasu wolnego. To firmy oferujące np. usługi noclegowe, gastronomiczne, sportowe, artystyczne, zajmujące się organizacją turystyki oraz wydarzeń biznesowych i rekreacyjnych. Środki trafią do tych przedsiębiorstw, które dotkliwie odczuły skutki pandemii COVID-19. Wsparcie ukierunkowane będzie na realizację przez przedsiębiorców projektów rozwojowych poprawiających ich potencjał konkurencyjny, zdolność do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi oraz zwiększające produktywność, m.in. poprzez wdrażanie nowych lub zmianę dotychczasowych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych, cyfrowych i ekoefektywnych, a także w zakresie świadczenia usług, unowocześnienie wyposażenia, zakup maszyn i sprzętu.

Już w połowie lipca wystartuje nabór wniosków o dofinansowanie. Aby otrzymać grant, należy złożyć odpowiedni wniosek w wersji papierowej. Można go pobrać ze strony internetowej Agencji Rozwoju Pomorza. Wypełnione dokumenty należy wysyłać w terminie od 15.07.2022 r. do 21.07.2022 r. (decyduje data stempla pocztowego lub nadania przesyłki) na adres:

Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

al. Grunwaldzka 472 D,

80-309 Gdańsk


Dofinansowanie pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Maksymalne dofinansowanie dla pojedynczego projektu ustalono na poziomie 70% kwoty wydatków kwalifikowalnych. Dopuszczalna kwota dofinansowania projektu wynosi od 25 tysięcy do 160 tysięcy złotych. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w konkursie to 40 981 428,06 złotych.

W ramach konkursu dodatkowo świadczone będzie indywidualne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci bezpłatnego doradztwa merytorycznego. Obejmie ono m.in. konsultacje planowanego przedsięwzięcia czy zasad ubiegania się o wsparcie. Będzie ono skierowane do zainteresowanych przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość skorzystania z doradztwa podczas spotkania indywidualnego, konsultacji telefonicznej czy spotkania online.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z projektem znaleźć można na stronie www.arp.gda.pl w zakładce Impuls.

  • ikonaOpublikowano: 04.07.2022 14:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.07.2022 08:10
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze