Co nowego

Rzuć okiem na dokument – filmowe święto trwa

W Gdyni festiwal Millennium Docs Against Gravity jest na półmetku// fot. K. Szypelt

W Gdyni festiwal Millennium Docs Against Gravity jest na półmetku// fot. K. Szypelt

15.09.2020 r.

W Gdyni festiwal Millennium Docs Against Gravity jest na półmetku. Potrwa do 18 września. Tymczasem widzowie we Wrocławiu, Warszawie, Katowicach już wybrali. Wśród ulubieńców publiczności jest ciepło przyjęty również w Gdyni film „Lekcja miłości” (z Grand Prix Dolnego Śląska), a także dramatyczny dokument „Witamy w Czeczenii” i „Ściana cieni”. Na wybrane filmy konkursowe wciąż są bilety. Oprócz tego w ciągu dnia i wieczorami można zobaczyć filmy z kilkunastu sekcji, m.in. „Bohaterowie są wśród nas”, „Muza i wena”, „Zrozumieć Chiny”, „Fetysze i kultura”.
 
Hasło tegorocznej edycji brzmi „z czułości do świata”. Tę kwestię zaczerpniętą z noblowskiej mowy Olgi Tokarczuk znajdujemy w wytrwałej obserwacji ludzkich historii, uczuć bohaterów, pochylenia się nad ich łzami i radością. Świat to nie tylko ludzie, dlatego sekcja „Klimat na zmiany” zadaje pytania o przyszłość planety, nawołuje do troski o jej mieszkańców.
 
Do konkursu o Nagrodę Prezydenta Gdyni stanęło w tym roku 13 filmów. Są wśród nich dokument „Dla Samy” w reżyserii syryjskiej dziennikarki Waad Al-Kateab i Edwarda Watta, „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, który zachwycił widzów w edycji bydgoskiej i wstrząsający obraz „Witamy w Czeczenii” w reżyserii Askolda Kurowa i Dereka Wiesehahna. Na niektóre, m.in. „Lekcję miłości”, „Witamy w Czeczenii” i Malarka i złodziej”, wciąż można kupić bilety. Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w Konkursie Głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, fotoreporter Maciej Moskwa oraz operator i reżyser Sławomir Pultyn
 
Drugim konkursem gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity jest konkurs o Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24”. Widzowie głosują za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. O nagrodę mierzą się m.in. „Grubaski na front” w reżyserii Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen, „Tarantino: bękart kina” Tary Wood i „Jak Bóg szukał Karela” Víta Klusáka i Filipa Remundy.
 
Oki Doki jest sekcją filmów adresowanych szczególnie do dzieci i młodzieży. To dobry początek, by zachwycić młodych ludzi światem kina dokumentalnego w nadziei, że fascynacja tą formą zostanie z nimi na dłużej.
 
Pokazom towarzyszą debaty, warsztaty i spotkania z twórcami będące niepowtarzalną okazją, by zgłębić problem poruszony w dokumencie, zapytać o kulisy tworzenia materiału, podzielić się refleksją.
 
Pełen program festiwalu Millennium Docs Against Gravity można znaleźć na stronie www.mdag.pl oraz www.gcf.org.pl. Tam też, a także w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2), kupimy bilety na seanse. W tym roku liczbę miejsc w salach kinowych zredukowano o połowę. Może niech to będzie motywacją, by festiwalowe emocje przeżywać za dwoje.