Co nowego

Samorządy dla Pomorza - #wObronieMieszkańców

Sala ze stołami ustawionymi w podkowę. Przy stole siedzą samorządowcy

Podczas piątkowego spotkania w Gdańsku powołano pomorski oddział stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”, czyli „Samorządy dla Pomorza”, fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

16.10.2021 r.

Wspólna walka o sprawiedliwy podział unijnych pieniędzy na nowe inwestycje w pomorskich miastach i wsiach, równy dostęp do usług publicznych, edukacja samorządowa i klimatyczna, ale przede wszystkim protest przeciwko destrukcyjnej polityce rządu, która uderza w mieszkańców - to główne cele „Samorządów dla Pomorza”, nowej inicjatywy samorządowej, która powstała w piątek w Gdańsku. W jej skład wchodzi kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z pomorskich miast i wsi. 


W piątek, 15 października podczas spotkania na gdańskim stadionie przedstawiciele pomorskich miast i wsi powołali do życia pomorski oddział stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. Inicjatywa „Samorządy dla Pomorza” powstaje bezpośrednio po największej od wielu lat wspólnej manifestacji samorządowców w Warszawie, które odbyła się w środę, 13 października pod Sejmem RP. Pomorze to już czwarty regionalny oddział stowarzyszenia po Małopolsce, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim. 

Samorządowcy na szefową oddziału wybrali prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz. Do zarządu „Samorządów dla Pomorza" weszli także Marta Makuch - wiceprezydent Słupska, Marek Szczepański - starosta chojnicki, Leszek Sarnowski - starosta sztumski, Daniel Litwin - wójt gminy Potęgowo oraz Magdalena Kołodziejczak - wójt gminy Pruszcz Gdański. 

- Samorządy dla Pomorza to inicjatywa, w której każdy samorządowiec znajdzie dla siebie miejsce, niezależnie czy jest z Powiśla, subregionu słupskiego, czy okolic Chojnic. To, czym chcemy się zajmować, to przede wszystkim wspólna reprezentacja interesów przedstawicieli naszych lokalnych gmin, zarówno jeżeli chodzi o nową perspektywę unijną, zmiany podatkowe, czy wreszcie politykę klimatyczną - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i nowopowołana szefowa pomorskiego oddziału stowarzyszenia.

- Gminy na Pomorzu, starostwa i samorząd województwa chcą wspólnie budować lepszą jakość życia swoich mieszkańców i współpracować, żeby dać odpór chęci scentralizowania Polski i zabrania kompetencji naszym wspólnotom lokalnym - powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i jednocześnie prezes zarządu „Samorządów dla Polski".

Samorządowcy, który wzięli udział w piątkowym spotkaniu na stadionie w Gdańsku, fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
Samorządowcy, który wzięli udział w piątkowym spotkaniu na stadionie w Gdańsku, fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Liderzy lokalnych społeczności podkreślali, że nie będą się skupiać na proteście, ale na pokazywaniu pozytywnej wizji tego, co znaczy samorząd. Przekazanie władzy w Polsce z poziomu komitetu centralnego w ręce sołectw, dzielnic, gmin i powiatów okazało się największym sukcesem Polski w tym stuleciu. Podczas spotkania Gdynię reprezentowała wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- To bardzo ważne, że takie stowarzyszenie powstało i jasno i dobitnie pokazuje, że nie uprawia polityki, ale zajmuje się najważniejszymi sprawami dla wspólnot lokalnych i reprezentuje mieszkańców - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. 

Członkowie stowarzyszenia „Samorządy dla Pomorza" chcą przede wszystkim zacieśniać współpracę na wielu płaszczyznach i działać na rzecz swoich mieszkańców ponad podziałami terytorialnymi. Główne cele to: sprawiedliwy podział funduszy w nowej perspektywie unijnej, równy dostęp do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a także edukacja samorządowa i klimatyczna. 

Współtwórcami stowarzyszenia są liderzy samorządowi z gmin wiejskich: Sierakowic, Linii, Potęgowa, Pruszcza Gdańskiego, Sulęczyna, Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Tuchomia i Cedrów Wielkich, miast: Słupska, Kwidzyna, Wejherowa, Bytowa, Kartuz, Prabut, Nowego Dworu Gdańskiego, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumi, Redy, Pruszcza Gdańskiego, Pelplina, Pucka, Władysławowa, Krynicy Morskiej, Chojnic, Sztumu i Helu, powiatów: chojnickiego, malborskiego, starogardzkiego, tczewskiego, sztumskiego, lęborskiego, nowodworskiego i puckiego oraz marszałek i wicemarszałkowie województwa pomorskiego.