Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Scena Letnia, czyli teatr na plaży zaprasza

"Marlena Dietrich. Iluzje" na Scenie Letniej w Orłowie // fot. Roman Jocher

Przed nami 26. Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. To szansa na spotkanie ze sztuką w nadmorskiej scenerii. Scena na plaży w Orłowie będzie działać od 25 czerwca do 14 sierpnia. Widzowie jak zawsze mogą liczyć na ciekawy repertuar i sporą dawkę artystycznych wrażeń.


Scena Letnia powraca. Zainauguruje ją prapremiera spektaklu „Kwiaty we włosach” w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Odbędzie się w sobotę, 25 czerwca o godz. 20.00. Przedstawienie to opowieść rodem z ery dzieci kwiatów. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na czarno-białe zdjęcia ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia ich odnaleźć. Chce poznać młodzieńczą przeszłość swojej babci. To będzie fascynująca, ale i zaskakująca podróż.

Spektakl będzie można zobaczyć także 26 i 30 czerwca, 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10 lipca oraz 10, 11, 12, 13 i 14 sierpnia.

Ponadto miłośnicy sztuki i teatru z morzem w tle będą mieć do wyboru jeszcze 3 propozycje. Na Scenie Letniej zaplanowano też pokazy spektakli „Marlena Dietrich. Iluzje”, „Bóg mordu” oraz „Osiecka. Archipelagi”.

„Marlena Dietrich. Iluzje” w reżyserii Jacka Bały to hit ubiegłorocznej Sceny Letniej. Opowiada o życiu i karierze ikony – Marleny Dietrich, a przy okazji prezentuje niektóre wątki historii XX wieku. Wszystko przy dźwiękach nieśmiertelnych przebojów. Pokazy przedstawienia odbędą się 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23 oraz 24 lipca.

„Bóg mordu” w reżyserii Tomasza Mana to zaskakujący, a miejscami nawet przerażający komediodramat, w którym tekst staje się pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów. Dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić nieporozumienie, do jakiego doszło między ich nastoletnimi synami. Jednak zwyczajne spotkanie przerodzi się w piekło oskarżeń i wzajemnych pretensji. Spektakl będzie można zobaczyć 29 czerwca, 6 i 20 lipca oraz 3 sierpnia.

Z kolei „Osiecka. Archipelagi” to uwielbiany przez publiczność spektakl w reżyserii Jacka Bały. Powstał w oparciu o znakomite teksty najpopularniejszej polskiej tekściarki i poetki – Agnieszki Osieckiej. Pokazy zaplanowano: 28, 29, 30 i 31 lipca, a także 4, 5, 6 i 7 sierpnia.

Tradycyjnie nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych widzów i całych rodzin. W letnie niedziele o godz. 12.00 na orłowskiej plaży będą się odbywać warsztaty dla dzieci pt. „Rodzinne czytanki nad morzem”. Artyści wraz ze swoimi pociechami przybliżą małym widzom literaturę i teatr.Przedstawienia na pokładzie


Na tym jednak nie koniec. Lato z Teatrem Miejskim w Gdyni będzie jeszcze bardziej bogate. A to za sprawą przedstawień na pokładzie „Daru Pomorza”. 28 czerwca oraz 2 i 9 sierpnia zaplanowano tam pokazy „Tanga na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Babickiego. 5 i 12 lipca będzie można zobaczyć ostatnie pokazy „Żółtej łodzi podwodnej” Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego. A 19 i 26 lipca „Kursk” tych samych autorów.

Bilety można kupić online lub w kasie teatru. Pełny repertuar jest dostępny na stronie internetowej Teatru Miejskiego.

„Sen nocy letniej” na 26. Festiwalu Szekspirowskim


Przy okazji warto dodać, że spektakl „Sen nocy letniej”, który powstał w Teatrze Miejskim dostał się do finału „Konkursu na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Szekspira”. Tym samym przedstawienie w reżyserii Rafała Szumskiego będzie walczyć o nagrodę główną – statuetkę Złotego Yoricka oraz 40 tys. złotych – podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego, który potrwa od 27 lipca do 6 sierpnia.

– Nasz „Sen nocy letniej” znalazł się wśród pięciu najlepszych przedstawień szekspirowskich w sezonie. Dlatego będziemy grać ten spektakl na Dużej Scenie przy ul. Bema w ramach Festiwalu Szekspirowskiego. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni – mówi Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Poza spektaklem z Gdyni do finału konkursu trafiły też:

  • „Andronikus-Synekdocha”, reż. Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła, Polska,
  • „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie, Polska,
  • „Poskromienie złośnicy”, reż. Jacek Jabrzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Polska,
  • „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Bodytalk w Münster, Polska – Niemcy.

Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury w składzie: Jacek Kopciński – krytyk teatralny, historyk literatury, Aneta Szyłak – kuratorka i krytyczka sztuki, John Stanisci – amerykański aktor, dramaturg i ilustrator, Tamara Trunova – ukraińska reżyserka teatralna, dyrektorka Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru oraz Gianina Carbunariu – rumuńska dramatopisarka i reżyserka teatralna.

  • ikonaOpublikowano: 14.06.2022 15:03
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.06.2022 09:44
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także

Najnowsze