Co nowego

Scena Letnia Teatru Miejskiego w nowej odsłonie

Opis alternatywny

27.06.2011 r.

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota NelkeChoć Scena Letnia Teatru Miejskiego rozpoczyna swą działalność 1 lipca, to jej uroczyste otwarcie odbyło się już w poniedziałek 27 czerwca 2011 na plaży w Orłowie. Jak zaznaczył Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek udało się odnaleźć właściwe miejsce, a także formę sceny. Nowoczesna konstrukcja idealnie wpisuje się w klimat gdyńskiej plaży, ale także krajobraz Orłowa i Gdyni.

Scenę zaprezentował Markos Pagudis - Prezes Zarządu Forum Kultury, wykonawcy konstrukcji. Tworzą ją trzy części: widownia z 312 miejscami, skierowana w stronę morza i oddalona od niego o 20 m, kawiarnia z 88 miejscami i podestem - sceną, na której również mogą być realizowane małe formy teatralne i część techniczna z zadaszeniem. Zaplecze garderobiane znajduje się pod konstrukcją trybuny. Autorem projektu jest biuro Wolski Architekci. Po wydarzeniu scena zostanie rozebrana i pojawi się ponownie za rok.

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota NelkeOczywiście oprócz samej sceny, istotny jest również repertuar, który zaprezentował Dyrektor Naczelny Teatru Miejskiego Wojciech Zieliński. W piątek 1 lipca o godz. 19.00 Scenę Letnią zainauguruje premierowy spektakl w reżyserii Jana Szurmieja „Słodkie lata 20., 30. ...", przygotowany z okazji 85-lecia nadania Gdyni praw miejskich. W świat przedwojennego kabaretu, piosenki, wierszy i skeczy zabiorą widzów aktorzy Teatru Miejskiego, adepci Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym oraz aktorzy, którzy wystąpią gościnnie. Będzie można usłyszeć piosenkę „Białe miasto", napisaną specjalnie z okazji urodzin Gdyni. Spektakl zwieńczy również tegoroczną Sceną Letnią - 14 sierpnia o godz. 19.00.

W repertuarze znalazły się również: sztuka Erica Bogosiana „Seks, prochy i rock and roll", a także propozycje Sceny Studenckiej - spektakl „Hotel Palace", recital piosenki francuskiej i żydowskiej. Na scenie wystąpi również Kabaret Limo, a także Elżbieta Adamiak, związana z poezją śpiewaną.

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota NelkeSpecjalny edukacyjny program przygotowano także dla dzieci i młodzieży. W każda niedzielę o godz. 12.00 znani gdyńscy artyści, politycy, sportowcy, mundurowi i inni przyjaciele teatru czytać będą najpiękniejsze bajki dla dzieci w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom - „Potwory i S-ka czytają dzieciom". Wstęp wolny.

Ponadto od 18 do 31 lipca w ramach ogólnopolskiego projektu „Lato w Teatrze" 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży, podopiecznych gdyńskiego MOPS-u, weźmie udział w półkoloniach „Przystań 26'. Retro Scena". Zajęcia prowadzone będą w siedzibie teatru przy ul. Bema. Pod okiem profesjonalistów uczestnicy warsztatów przygotują spektakl inspirowany magicznymi latami 20. i 30. XX wieku. Będzie można go obejrzeć dwukrotnie na Scenie Letniej - 30 lipca o godz. 15.00 i 31 lipca o godz. 13.30. Wstęp wolny. Organizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. 

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota NelkeKasa teatru na plaży w Orłowie będzie czynna od 28 czerwca do 14 sierpnia, od wtorku do niedzieli w godz. 15.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem, tel. 507 714 599. Biuro Promocji i Impresariatu czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00, tel. 58 660 59 22. Całodobowa informacja o spektaklach, tel. 58 660 59 20.
Uwaga! Parking dla widzów Sceny Letniej znajduje się w Parku Kolibki. Dojście do sceny, ul. Świętopełka, jest oznakowane, podobnie jak trasa wiodąca od poprzedniej lokalizacji sceny, przy orłowskim molo. 

Nordea Bank Polska tradycyjnie zaprasza profesjonalnych fotografików, jak i amatorów do udziału w konkursie „Nordea Foto - Scena Letnia w obiektywie" na najlepsze fotografie z tego wydarzenia. Autor zwycięskiego zdjęcia w kategorii profesjonalistów otrzyma 3000 zł, a amatorów - 2000 zł. Pojedyncze fotografie lub fotoreportaże z wydarzenia (do ośmiu zdjęć) w formacie minimalnym 15 x 21 cm do 30 x 40 cm można przesłać lub dostarczyć osobiście do Centrali Nordea Banku do 8 sierpnia.

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota Nelke

Nowa Scena Letnia otwarta / fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke