Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Śladami twórcy bigbitu. Sekretna Gdynia Walickiego

„Sekretna Gdynia Walickiego” jest szansą, aby poznać historię postaci silnie związanej z Gdynią i lokalną kulturą. // mat. prasowe

„Sekretna Gdynia Walickiego” jest szansą, aby poznać historię postaci silnie związanej z Gdynią i lokalną kulturą. // mat. prasowe

Lubisz zagadki? Chcesz poznać historię miasta i postaci z nim związane? Już 23 października śladami twórcy bigbitu Franciszka Walickiego poprowadzi nas kolejna gra miejska organizowana przez Parlament Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Na uczestników czekać będzie wiele emocji z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej. Gracze odkrywać będą kolejne sekrety i rozwiązywać zagadki związane z wybitnym gdyńskim animatorem kultury. Zapisy już trwają!

Uwaga: ze względów niezależnych od organizatorów grę przeniesiono na 20 listopada. 
Franciszek Walicki to szczególnie ważna postać dla naszej popkultury. Jeden z najwybitniejszych animatorów kultury powojennej Polski, odkrywca muzycznych talentów, tekściarz (tworzył pod pseudonimem Jacek Grań). Był również wielkim wizjonerem, propagując muzykę rock’n’rollową w postaci nurtu bigbitowego, popularyzując dyskoteki oraz rolę DJ-ów jeszcze w erze tradycyjnych potańcówek. Odegrał szczególną rolę kreując takie formacje jak Niebiesko-Czarni czy Czerwono-Czarni, współpracując z Czesławem Niemenem czy śląską formacją SBB.

- Franciszek Walicki zrewolucjonizował nie tylko lokalną kulturę, ale i wykreował trendy, które po kilku dekadach są aktualne i dziś. Kreował zespoły muzyczne w całej Polsce, ale szczególnie ważna była dla niego Gdynia, w której mieszkał. Do dziś stanowi wzór nie tylko dla młodych menedżerów, ale dla wszystkich miłośników krajowego rocka - mówi Adam Labuhn, organizator gry z ramienia WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni - Celem gry jest m.in. przybliżenie osoby Franciszka Walickiego zarówno młodemu pokoleniu, jak i przypomnienie o jego dorobku dorosłym - dodaje.


Gra organizowana jest z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

- Gry miejskie organizujemy najczęściej w okolicach urodzin patrona zabawy albo okrągłych rocznic ważnych wydarzeń w ich życiu. W sposób radosny, kładąc nacisk na naukę przez zabawę, chcemy uczcić koleją ważną dla naszego miasta osobę – mówi Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni. - Liczymy na to, że na starcie pojawią się zarówno osoby, które są miłośnikami dorobku Franciszka Walickiego, ale i Ci, którzy tej postaci jeszcze nie znają. W wielu punktach zabrzmi muzyka z epoki. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie – dodaje.


Franiszek Walicki jest kolejną postacią, której poświęcone jest edukacyjne przedsięwzięcie WSAiB. W tym roku poznaliśmy miasto z perspektywy Tadeusza Wendy, czy Franciszki Cegielskiej, a we wcześniejszych latach byli to m.in. Antoni Abraham, Danuta Baduszkowa i oczywiście Eugeniusz Kwiatkowski, patron uczelni.

- „Sekretna Gdynia Walickiego” jest szansą, aby poznać historię postaci silnie związanej z Gdynią i lokalną kulturą. Szlak pioniera krajowego rocka będzie pełen zagadek, nie tylko muzycznych, ale i szeroko związanych z historią Gdyni i miejscami, związanymi z kulturą. Gdynia od zawsze była kolebką odważnej i patrzącej w przyszłość kultury - mówi Michał Miegoń, przewodnik miejski, autor zadań do gry i również muzyk.
 

Przebieg gry i zapisy


Gra ma charakter nielinearny i punkty mogą być zaliczane niechronologicznie. Wszystkie zadania znajdą się na obszarze Gdyni Śródmieścia.

Start: 23 października (sobota), Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, ul. Kielecka 7 (pakiety startowe wydawane będą w godz. 10.00-10:30 z uwagi na obostrzenia pandemiczne).
Zakończenie: Podwórko.art/Klub Ucho, ul. Św. Piotra 2, godz. 14.00 (maksymalny czas przybycia uczestnika gry).

Udział w zabawie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Można zgłosić się indywidualnie lub rodzinne.z
Więcej informacji na stronie WSAiB.
 
Zapisy przez e-mail (imię i nazwisko + liczba osób w grupie): kwiatkowski@wsaib.pl
Link do wydarzenia na Facebooku: gramiejska/Walicki

Liczba miejsc ograniczona: 150 osób. Nad grupą będzie czuwał prowadzący grę przewodnik miejski Michał Miegoń.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.
 
Współorganizator: Inne Szlaki.
Partnerzy: IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Strefa Zoltar Gdynia, Podwórko.art/Klub Ucho
Honorowym patronatem grę objęli Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.10.2021 15:30
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2021 09:27
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze