Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Sezon się rozpoczął. We wtorek nowy rekord

Statek MSC Poesia przy nabrzeżu Francuskim w Gdyni. Obok budynek Muzeum Emigracji

MSC Poesia w niedzielę, 15 maja przy nabrzeżu Francuskim w Gdyni. To pierwszy wycieczkowiec, który w tym roku zawinął do gdyńskiego portu, fot. Michał Puszczewicz

16.05.2022 r.

W niedzielę w gdyńskim porcie zacumował pierwszy w tym roku wycieczkowiec – MSC Poesia, a sezon na luksusowe cruisery w naszym mieście rozkręca się na dobre. Wizyta panamskiego wycieczkowca to przedsmak tego, co czeka nas w najbliższy wtorek, 17 maja. Wtedy do Gdyni zawinie statek Sky Princess, który mierzy ponad 329 metrów.


Rozpoczęliśmy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia, choć najciekawsze dopiero przed nami. W niedzielę, chwilę po południu przy Muzeum Emigracji zrobiło się gwarnie od kolejnych obserwatorów, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć wejście pierwszego statku pasażerskiego w tym roku. Jeszcze przed godziną 13:00 luksusowego kolosa można było już podziwiać przy nabrzeżu Francuskim.

Trzy tysiące pasażerów i luksusowe wnętrza


Tegoroczne otwarcie sezonu może przypominać do złudzenia to, które gdynianie pamiętają sprzed 3 lat, gdy cykl zawinięć wycieczkowców do Gdyni zainaugurował ten sam statekMSC Poesia. Robiący wrażenie 293-metrowy cruiser pod panamską banderą na swoim pokładzie transportuje do 3 tysięcy pasażerów, którzy swoje urlopy postanawiają spędzić na pokładzie, odwiedzając szereg europejskich portów. Standardowe trasy tego armatora obejmują Skandynawię, kraje bałtyckie i rejsy po Morzu Śródziemnym, a niekiedy nawet wyprawy do Australii.

MSC Poesia obok Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz
MSC Poesia obok Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Michał Puszczewicz

Pasażerowie na pewno nie mogą narzekać na nudę pomiędzy przeprawami, bo do ich dyspozycji pozostaje aż 13 pokładów z ponad 1,2 tys. kabin, a o ich obsługę dba każdego dnia personel liczący niemal tysiąc osób. Znany armator MSC Cruises korzysta z jednostki od 2008 roku. To statek zaprojektowany we włoskim stylu, który przyciąga turystów między innymi dopracowaną ofertą gastronomiczną w pięciu restauracjach (w tym tematycznych) i szesnastu barach, które wieczorami zachęcają też do tańca.

Pasażerowie MSC Poesia podczas zawinięcia do Gdyni, fot. Michał Puszczewicz
Pasażerowie MSC Poesia podczas zawinięcia do Gdyni, fot. Michał Puszczewicz

Jeśli szukają innej formy wypoczynku, mogą skorzystać też ze stref relaksu z basenami, jacuzzi, obiektami sportowymi i boiskami, placami zabaw, spa, siłownią czy salonem piękności. A może kulturalne uniesienia wśród morskich fal? Do wyboru m.in. kino, teatr, galeria sztuki czy biblioteka.

MSC Poesia jeszcze tego samego dnia, w niedzielę, opuścił gdyński port i wyruszył w dalszy rejs. Zgodnie z aktualnym terminarzem Portu Gdynia, ten sam statek pojawi się w Gdyni jeszcze w czwartek, 26 maja.

Już we wtorek nowy rekordowe


Nie udało ci się osobiście zobaczyć pierwszego cruisera przy gdyńskim nabrzeżu? Jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej we wtorek kolejna okazja – jeszcze bardziej spektakularna. Padnie nowy rekord w kategorii wielkości statku wycieczkowego, który zawinie do gdyńskiego portu.

Poprzedniego rekordzistę z 2019 roku, ponad 325-metrowego Norwegian Getaway zdetronizuje jeden z najnowszych cruiserów renomowanego operatora Princess Cruises. To Sky Princess, czyli ogromna, 329-metrowa jednostka, która na swoim pokładzie mieści ponad 3,5 tysiąca pasażerów i 2 -tysięczną załogę.

Lista pozostałych atrybutów „niebiańskiej księżniczki” jest zresztą imponująca: 19 pokładów, 1780 kabin, z czego zdecydowana większość z balkonami, multimedialne widowiska w parku fontann, pokazy filmowe, taras spacerowy z widokiem na morze, restauracje, butiki, kawiarnie, spa i odkryte baseny, kluby dla dzieci oraz obiekty sportowe.

Do Gdyni Sky Princess ma przypłynąć prosto z brytyjskiego portu w Southampton, gdzie rozpoczął się rejs obejmujący Europę Północną. Zgodnie z portowym terminarzem, wycieczkowca przy nabrzeżu Francuskim możemy spodziewać się we wtorek około godziny 10:00, choć ci, którzy koniecznie chcą podziwiać jego przejście przez falochron mogą być w gotowości nawet około 8:30.

Przypomnijmy, że z aktualnym terminarzem (aktualizowanym na bieżąco) planowanych zawinięć wycieczkowców można zapoznać się na stronie internetowej Portu Gdynia w zakładce „wycieczkowce”.

  • MSC Poesia w Gdyni - otwarcie sezonu na zawinięcia wycieczkowców, fot. Michał Puszczewicz
  • MSC Poesia w Gdyni - otwarcie sezonu na zawinięcia wycieczkowców, fot. Michał Puszczewicz
  • MSC Poesia w Gdyni - otwarcie sezonu na zawinięcia wycieczkowców, fot. Michał Puszczewicz
  • MSC Poesia w Gdyni - otwarcie sezonu na zawinięcia wycieczkowców, fot. Michał Puszczewicz