Co nowego

Sezon spacerowy na Szlaku Modernizmu

Przewodnik jarosław Kaczmarczyk prowadzi Archi-spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu po trasie

Przewodnik jarosław Kaczmarczyk prowadzi Archi-spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu po trasie "Modernizm Wzgórza Marszałka Ferdynanda Focha" w 2019 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozowju Gdyni

Dzień już przegonił noc, słońce łaskawie przygrzewa, czas więc wyjść na spacer - najlepiej po Gdyńskim Szlaku Modernizmu. W kwietniu startuje sezon na archi i foto-spcery – pierwszy już w sobotę, 2 kwietnia – po Wzgórzu Marszałka Ferdynanda Focha.

Po zimowej przerwie ruszają niecierpliwie wyczekiwane przez pasjonatów architektury modernistycznej spacery po Gdyńskim Szlaku Modernizmu – zarówno architektoniczne z przewodnikami, jak i fotograficzne. Najbliższy ruszy już w sobotę, 2 kwietnia o godz. 10.30.

Archi-spacer „Modernizm Wzgórza Marszałka Ferdynanda Focha” poprowadzi trasą od Redłowa do Wzgórza św. Maksymiliana przewodnik PTTK i Gdyńskiego Szlaku Modernizmu Jarosław Kaczmarczyk. Trasa będzie wiodła ulicami Kaczewską, Legionów, Gen. Hallera, Hetmańską, Kasztelańską, Wojewódzką, Senatorską, Mikołaja Reja, Marszałka Focha i Ujejskiego.

- Trasa spaceru poprowadzi przez obszar, który przed wojną został rozparcelowany z koncepcją zaprojektowania nowej, ekonomicznej dzielnicy mieszkaniowej, z myślą głównie o klasie średniej mieszkańców Gdyni, w tym urzędników, inżynierów i oficerów. Powstała tu architektura kameralna, mieszkalno-ogrodowa, rozłożona na zachodnich stokach malowniczej Kępy Redłowskiej – mówi Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za Gdyński Szlak Modernizmu. - Opowiemy także o architekturze, która antycypowała m.in. konflikt – zagrożenie wojenne pod koniec lat 30. m.in. poprzez budowanie schronów oraz wzmocnione, zbrojone konstrukcje stropów w dachach domów oficerskich przy ulicy Kaczewskiej.

Organizatorzy spaceru zaplanowali na trasie różne atrakcje, takie jak m.in.:
 • prezentację planów i fotografii archiwalnych dzielnic oraz wybranych obiektów architektonicznych,
 • wejścia do wybranych obiektów na trasie,
 • opowieści o inwestorach, mieszkańcach, założycielach przedwojennych spółdzielni,
 • wybrane Archi plenery fotograficzne,
 • mini konkurs fotograficzny z nagrodami - uczestnicy Foto-zabawy otrzymają bezpłatne wydawnictwa.

- Wśród oryginalnych realizacji, jakie zobaczymy w trakcie spaceru, warto wymienić m.in. domy oficerskie przy ulicy Kaczewskiej, projektu Wandy Boerner- Brzechffy vel. Przewłockiej. Przyjrzymy się się także kwartałowi pomiędzy ulicami Kopernika, Legionów i Hallera; funkcjonalizmowi osiedli willowych - domom według projektów seryjnych TBO przy ulicach Hetmańskiej i Wojewódzkiej; a także projektom indywidualnym, jak willa S. Bilińskiego przy ulicy Wojewódzkiej 4 czy willa B. Romańskiego przy ulicy Kasztelańskiej. Zobaczymy również zespół mieszkaniowy 28 domków zaprojektowanych wspólnie przez Włodzimierza Prochaskę, Tadeusza Jędrzejewskiego i Stanisława Garlińskiego w ramach projektu Spółdzielni Budowy Mieszkań Ekonomicznych – dopowiada Jacek Debis.

Badania źródłowe przeprowadzili: przewodnicy Robert Chrzanowski i Jarosław Kaczmarczyk oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Kiedy: 2 kwietnia 2022, godz. 10:30-12:30
Miejsce startu: PPNT Gdynia - Biblioteka z Pasją (wejście), al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT, bud. I)

W drugiej połowie kwietnia odbędą się dwa kolejne spacery Gdyńskim Szlakiem Modernizmu – kolejny Archi-spacer z przewodnikiem oraz Foto-spacer, który poprowadzi fotograf Przemysław Kozłowski. Szczegóły już wkrótce.

Archi-spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu po trasie "Modernizm Wzgórza Marszałka Ferdynanda Focha" w 2019 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozowju Gdyni

 • ikonaOpublikowano: 25.03.2022 09:26
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2022 10:15
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze