Co nowego

Skomponuj muzykę filmową pod okiem zdobywcy Oscara

Jan A.P. Kaczmarek // fot. Anna Rezulak

Jan A.P. Kaczmarek // fot. Anna Rezulak

19.08.2022 r.

Interesujesz się tworzeniem ścieżek dźwiękowych do filmów? Chcesz się uczyć od najlepszych? To szansa dla Ciebie! W Gdyńskiej Szkole Filmowej trwa nabór kandydatów, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnej edycji warsztatów kompozycji muzyki filmowej. Zajęcia odbędą się w październiku, a poprowadzi je laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. Zainteresowani powinni się pospieszyć, bo zgłoszenia można przesyłać do 10 września. Liczba miejsc jest ograniczona.


5. edycja warsztatów kompozycji muzyki filmowej potrwa od 17 do 23 października. Po raz kolejny zorganizuje je Gdyńska Szkoła Filmowa. W zajęciach mogą wziąć udział osoby powyżej 16. roku życia z całej Polski, które interesują się tworzeniem muzyki filmowej. Kandydaci powinni znać programy typu DAW (Logic, Protools, Reaper itp.). Uczestnicy warsztatów muszą mieć też własne komputery (z odpowiednim oprogramowaniem)i umieć sprawnie się nimi posługiwać.

Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy nad ścieżką muzyczną filmu, a także nauczą się odpowiedniego kontaktu z reżyserem i dowiedzą się, jak znaleźć z nim wspólny język. Zaprezentowane zostaną też zależności, które kompozytor napotyka podczas produkcji filmowej.

Młodzi twórcy będą mieli okazję pracować z jednym z najznakomitszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Warsztaty poprowadzi bowiem laureat Oscara z 2005 roku – Jan A.P. Kaczmarek. Otrzymał on statuetkę za najlepszą muzykę oryginalną do filmu „Marzyciel”.
Warsztaty będą się składać z zajęć indywidualnych i grupowych. Według założeń mają się odbywać w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jednak organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia zajęć online, jeśli będzie to konieczne np. z uwagi na kolejną falę pandemii.

Liczba miejsc jest ograniczona. Przewidziano udział 8 osób. Jednym z głównych punktów programu będzie spotkanie ze studentami reżyserii. Dzięki temu adepci kompozycji poznają ich oczekiwania względem warstwy muzycznej filmów. Potem pod okiem kompozytora zapoznają się z kolejnymi etapami jej powstawania. Materiałem warsztatowym będą filmy krótkometrażowe absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wykładowca będzie prowadził zajęcia, które ułoży według własnego uznania (ok. 15 godzin pracy grupowej i ok. 30 minut dla każdego indywidualnie). W efekcie pracy warsztatowej kilka filmów zyska pełną ścieżką muzyczną.

Udział w warsztatach jest płatny. Koszt to 1 500 zł.

Aby mieć szansę na udział w warsztatach, należy wypełnić i podpisać formularz zgłoszeniowy i dołączyć do niego próbki swoich własnych kompozycji – dwie partytury w formie pliku mp3 lub PDF. Trzeba też przesłać kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie muzyczne (nieobowiązkowe) oraz potwierdzenie wpłaty wpisowego. Aplikacje należy wysyłać na adres mailowy: info@gsf.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 września.

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie Gdyńskiej Szkoły Filmowej w zakładce: Warsztaty kompozycji muzyki filmowej.