Co nowego

Smacznie i kulinarnie na Świętojańskiej

Stoisko cukierni „Więcej” na festiwalu „Kulinarna Świętojańska” // fot. Magdalena Czernek

Stoisko cukierni „Więcej” na festiwalu „Kulinarna Świętojańska” // fot. Magdalena Czernek

Sobota w Gdyni upłynęła pod znakiem kulinarnego święta. Mieszkańcy i odwiedzający nasze miasto turyści mogli rozsmakować się w dobrej kuchni. Wszystko za sprawą 5. edycji „Kulinarnej Świętojańskiej”. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 20 gdyńskich lokali. Nie zabrakło aromatycznych potraw z całego świata i kulinarnych trendów. Motywem przewodnim były smaki lata.


„Kulinarna Świętojańska” to wydarzenie, które ma otwierać mieszkańców i turystów na nowe smaki, a także promować lokale oferujące najlepsze jedzenie w naszym mieście. Daje też szansę na skosztowanie potraw kuchni świata i zapoznanie się z najnowszymi trendami kulinarnymi. Oś festiwalu stanowi jedna z najbardziej znanych ulic handlowo-usługowych w Gdyni – Świętojańska.
 
Wydarzenie powróciło po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zebranych gości przywitali: wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk oraz Martin Gimenez Castro – szef kuchni, zwycięzca 1. polskiej edycji programu „Top Chef” oraz kurator tegorocznej odsłony „Kulinarnej Świętojańskiej”.
 
– Niezmiernie się cieszę, że „Kulinarna Świętojańska” powróciła do Gdyni. Jedno mogę Państwu obiecać. Będąc tutaj, nie wrócicie do domu głodni. Życzę Państwu wielu kulinarnych wrażeń i zapraszam do kosztowania potraw i produktów od naszych restauratorów – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Chciałem podziękować za zaproszenie na 5. edycję festiwalu. Nie mogę się już doczekać, kiedy spróbuję tych wszystkich potraw. Krążyłem już trochę po stoiskach i widziałem wiele niesamowitych koncepcji – mówił Martin Gimenez Castro, szef kuchni, kurator 5. edycji „Kulinarnej Świętojańskiej”.
 


Organizatorzy wydarzenia jak zawsze zadbali o wiele atrakcji. Swoją kulinarną ofertę zaprezentowało ponad 20 wystawców. To gdyńscy restauratorzy oraz przedstawiciele lokalnych kawiarni, cukierni czy sklepów z regionalnymi wyrobami. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu były smaki lata, często w kreatywnych odsłonach. I jak na nadmorskie miasto przystało, nie zabrakło też kuchni bogatej w ryby i owoce morza.  

Bieg Kelnerów podczas 5. edycji „Kulinarnej Świętojańskiej” // fot. Magdalena Czernek
 
Tradycją „Kulinarnej Świętojańskiej” jest Bieg Kelnerów. Wzięli w nim udział profesjonaliści, amatorzy oraz dzieci. Ci, którzy poradzili sobie najlepiej, otrzymali nagrody. W tym roku zwycięzcy odebrali m.in. kosze prezentowe, gadżety ze skór naturalnych, karnety do siłowni, vouchery do restauracji czy zestawy miodów.
 
To jednak nie wszystko. Podczas imprezy przyznano nagrody wyróżniającym się restauratorom. Statuetki powędrowały do tych, którzy w czasie pandemii dostarczali posiłki dla medyków w ramach akcji „Gastro pomaga” oraz przekazywali posiłki dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego miasta, uciekając przed wojną. Nagrody dostali przedstawiciele restauracji: Pierożek, Kociołek Konesera, Białe Wino i Owoce oraz Oficyna Gdynia.
 
Ponadto dla uczestników przygotowano też: pokazy gotowania na żywo, quizy i konkursy czy koncert muzyki jazzowej. Na najmłodszych czekał kącik zabaw.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.07.2022 15:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.07.2022 13:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze