Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Co nowego

Efektowny i funkcjonalny – taki będzie nowy budynek Akademii Marynarki Wojennej

Wizualizacja nowego budynku AMW // wiz. Kowalski Architekci Sp. z o.o. / mat. prasowe

Wizualizacja nowego budynku AMW // wiz. Kowalski Architekci Sp. z o.o. / mat. prasowe

25.11.2022 r.

Wysokość – 50 metrów. Liczba pokojów - 100 lokali jedno- i 50 dwuosobowych. Liczba sal wykładowych – 6. Liczba miejsc w audytorium – 70. Koszt budowy - 114,7 mln zł brutto. To parametry kolejnego, futurystycznego projektu architektonicznego, który będzie realizowany na Oksywiu – tym razem dla studentów Akademii Marynarki Wojennej. W czwartek, 24 listopada, z udziałem przedstawicieli uczelni oraz władz miasta, uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod nowy uczelniany budynek.  

Inwestycja na Oksywiu oznacza nowe miejsca hotelowe dla studentów oraz większe zaplecze dydaktyczne. Obiekt powstanie w ciągu 32 miesięcy i zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Akademia Marynarki Wojennej wybrała już generalnego wykonawcę, który zbuduje wielofunkcyjny budynek, zajmie się niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Śmidowicza 69. Powstanie budynku jest  odpowiedzią na bieżące potrzeby AMW, jednej z największych uczelni w regionie, w której z biegiem lat zaczyna brakować sal wykładowych, miejsc noclegowych oraz możliwości żywienia studentów i kadry. 

Nowoczesny i multifunkcjonalny 

Parter nowego budynku, który stanie w miejscu przeznaczonego do rozbiórki betonowego boiska, zajmą kuchnia i stołówka z możliwością całodziennego żywienia do 300 osób. Pierwsze piętro zajmie aż 6 sal wykładowych. Zaprojektowano tam również audytorium na 70 osób. Wyższe piętra zajmą pokoje studenckie. Projekt przewiduje budowę aż 100 lokali jedno - i 50 dwuosobowych dla m.in. podchorążych ostatnich roczników i kadry Sił Zbrojnych RP przebywających na kursach specjalistycznych. Sala konferencyjna oraz mesa oficerska znajdą się na ostatnim piętrze. Istniejący obecnie parking zostanie rozbudowany. 

Nowy budynek AMW wg koncepcji projektantów // wiz. Kowalski Architekci Sp. z o.o.

wiz. Kowalski Architekci Sp. z o.o.

Nowa baza dydaktyczna i miejsca dla studentów 

W ciągu 32 miesięcy na Oksywiu stanie 50-metrowy, efektowy, wielofunkcyjny wysokościowiec, za projekt którego odpowiedzialna jest gdyńska pracownia architektoniczna Kowalski Architekci Sp. z o.o. Funkcjonalność obiektu jest szczególnie ważna ze względu na wojskowy profil uczelni. Jej studenci często pochodzą z różnych regionów Polski, a także z innych krajów. Nowy budynek stanie w północno-zachodniej części już istniejącego kompleksu budynków Akademii Marynarki Wojennej, przy ulicy Śmidowicza. Pod budowę wyznaczono działkę wymagającą uporządkowania, na której przez lata znajdowały się m. in. schody terenowe i boisko wykorzystywane jako parking. Oprócz samego budynku w ramach prac powstanie również stacja transformatorowa oraz pełna infrastruktura techniczna. 

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek w kompleksie AMW w Gdyni. Fot. Z. Golab

Fot. Z. Golab

Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego 

W czwartek, 24 listopada, na placu budowy powstającego obiektu, odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, z udziałem władz uczelni, wojskowych, przedstawicieli MON oraz Miasta Gdyni. Podpisy pod aktem złożyli Jakub Mykowski, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON oraz rektor - komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.  

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek AMW w Gdyni.

fot. Z.Golab

- Bardzo się cieszę z tej inwestycji. W ciągu ostatnich lat powstał tu już nowy, przepiękny budynek biblioteki, obiekty sportowe z salą gimnastyczną i pływalnią, a dziś rozpoczynamy kolejną inwestycję na terenie Akademii Marynarki Wojennej, która jest jedną z lepszych wyższych uczelni w Polsce. Mamy to szczęście, że mamy ją właśnie w Gdyni. Tak jak my w mieście realizujemy ogromną ilość inwestycji w ciągu ostatnich lat i będziemy je nadal realizować, tak samo Akademia Marynarki Wojennej nie zwalnia tempa i równie mocno inwestuje w budynki i infrastrukturę. To zwiększy atrakcyjność oferty uczelni i sprawi, że z całej Polski przyjedzie tu jeszcze więcej studentów, właśnie tu, do naszej pięknej Gdyni – powiedział obecny na uroczystości Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.   

- Jestem przekonany, że będzie to kolejna architektoniczna ikona Gdyni. Ten projekt  naprawdę budzi podziw ze względu na swoją nowoczesną bryłę, nowoczesne wykończenie, dużą ilość szkła i dużą ilość zieleni, zaprojektowaną wewnątrz budynku, która będzie widoczna przez to szkło. Ten 13-kondygancyjny obiekt będzie widoczny dla każdego statku wpływającego do porty w Gdyni, bo stoi w jednym z najwyższych miejsc i będzie stanowił wizytówkę miasta. Początkowe prace budowlane są już realizowane, więc myślę, że praktycznie cała konstrukcja budynku stanie w przyszłym roku – mówi Tomasz Sałata, członek zarządu spółki Mirbud, generalnego wykonawcy projektu.

  • Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek AMW w Gdyni. Fot. Z Golab
  • Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek AMW w Gdyni. Fot. Z. Golab
  • Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek AMW w Gdyni. Fot. Z. Golab
  • Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy budynek AMW w Gdyni. Fot. Z. Golab