Rusza budowa Trasy Kaszubskiej - funkcjonowanie komunikacji miejskiej i zmiany w organizacji ruchu Rusza budowa Trasy Kaszubskiej - funkcjonowanie komunikacji miejskiej i zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Sport, turystyka i rekreacja dla gdyńskich seniorów

Dzięki dotacjom gdyńscy seniorzy będą mogli skorzystać z wielu aktywności // fot. GCS

Dzięki dotacjom gdyńscy seniorzy będą mogli skorzystać z wielu aktywności // fot. GCS

08.02.2019 r.

Wycieczki krajoznawcze, zajęcia sportowe i różnego rodzaju warsztaty. Na to wszystko mogą liczyć gdynianie powyżej 55. roku życia. Blisko 100 tysięcy złotych dotacji trafi do 11 fundacji, związków i stowarzyszeń, które w tym roku będą organizować gdynianom czas wolny. Środki przyznano w ramach konkursu ofert.
 
Miasto wesprze finansowo te organizacje, które swoimi działaniami angażują i inspirują osoby powyżej 55 lat oraz zachęcają je do aktywnego i zdrowego stylu życia.
 
W ramach konkursu „Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+ - sport, turystyka, rekreacja” aż 85 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu trafi do gdyńskich fundacji, związków i stowarzyszeń. Środki pomogą w realizacji 13 różnego rodzaju zajęć i wyjazdów. Przyznane kwoty, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 2 do 12 tysięcy złotych.
 
Lista dofinansowanych projektów prezentuje się ciekawie i z pewnością każdy znajdzie na niej coś dla siebie.
 
Fundacja Fly zorganizuje jednodniowe wycieczki krajoznawcze. Wszystko w ramach projektu Niezwykłe Pomorze. Seniorzy będą mogli udać się m.in. do: Borów Tucholskich, na pogranicze Żuław i Kociewia czy przejść śladami Damroki i starych klasztorów. Organizacja otrzymała na ten cel 12 tysięcy złotych dotacji. To jednak nie wszystko. Fundacja będzie też oferować zajęcia Aktywność dla zdrowia. Dofinansowanie w wysokości 6700 złotych pokryje koszty aktywizacji grupy około 300 seniorów.

fot. Fundacja Fly
 
Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Gdyni zrealizuje dwa zdania. Będą to wycieczki dla seniorów, na które otrzymał 5 tysięcy złotych dotacji. Druga oferta to zajęcia z gimnastyki rekreacyjnej. Na ten cel związek dostał 10 tysięcy złotych dofinansowania.
 
Joga na krześle dla niepełnosprawnych seniorów z afazją to propozycja Fundacji Wsparcia Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między słowami”. Środki w wysokości 5850 złotych pozwolą pokryć koszty wynajmu sali i instruktora.
 
Dzięki dotacji Gdyńskie Stowarzyszenie Osób Niesłyszących, Ich Rodzin i Przyjaciół „Effetha” będzie mogło zrealizować projekt: Seniorzy zwiedzają Kaszuby. Otrzymało na ten cel 4500 złotych.
 
Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia w ramach organizacja czasu wolnego Gdynia 55+ - sport, turystyka, rekreacja przygotuje zajęcia zdrowego kręgosłupa „Uczyń życie zdrowszym”. Przyznane mu 7 tysięcy złotych pokryje koszty wynajmu sali i instruktora zajęć.
 
Manual Factory, czyli dzierganie sercem to propozycja Fundacji Nadaktywni. To zajęcia, podczas których seniorzy dziergają, tkają, szyją i farbują różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze. A wszystko na rzecz trójmiejskich hospicjów, domów opieki społecznej czy schronisk dla zwierząt. Dotacja w wysokości 2160 złotych pozwoli na zakup materiałów do dziergania.


 
Z kolei Związek Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA” w Gdyni zaoferuje warsztaty fotografii cyfrowej dla seniorów. Dzięki nim gdynianie poznają tajniki wykonywania zdjęć aparatami cyfrowymi. Kwota dofinansowania na ten cel to 6 tysięcy złotych.
 
Za wsparcie w wysokości 8800 złotych Fundacja Adaptacja zorganizuje natomiast zajęcia sportowe w Klubie Seniora.
 
Zajęcia ruchowe proponuje też stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa. „W zdrowym ciele, zdrowy duch” to program ćwiczeń kondycyjno-wzmacniających kręgosłup i stawy oraz rozciągających całe ciało. Zajęcia są dostosowane do możliwości każdego uczestnika. Podczas nich będzie się można również dowiedzieć więcej o zdrowym odżywianiu i stylu życia. Stowarzyszenie otrzymało na ten cel 9 tysięcy złotych.
 
Organizację czasu wolnego dla gdynian powyżej 55. roku życia zorganizuje również Fundacja Zmiany. Przyznana dotacja, w wysokości 2340 złotych, pokryje koszty zakupu biletów i poczęstunku.
 
Dofinansowanie dostało także stowarzyszenie Nowoczesny Senior. W ramach zadania ma ono zorganizować piknik międzypokoleniowy. Na ten cel otrzymało 5650 złotych.