Co nowego

Spotkania z literaturą dziecięcą w Gdyni

Zdjęcie archiwalne z ubiegłorocznej edycji festiwalu „Koci łapci”. Dziewczynka w białek bluzce i różowej kamizelce ogląda książki // fot. Paweł Kukla

Zdjęcie archiwalne z ubiegłorocznej edycji festiwalu „Koci łapci”. Dziewczynka w białek bluzce i różowej kamizelce ogląda książki // fot. Paweł Kukla

01.10.2020 r.

Które książki dla dzieci są najlepsze? Na co powinni zwrócić uwagę młodzi czytelnicy? Między innymi tego będzie można się dowiedzieć podczas 3. edycji Festiwalu Literatury Dziecięcej „Koci łapci”. Wystartuje on w najbliższą sobotę, 3 października.


Początek października w Gdyni upłynie pod znakiem literatury dziecięcej. Wszystko za sprawą kolejnej odsłony festiwalu „Koci łapci”. W tym roku potrwa on od 3 do 11 października. W jego ramach przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych gdynian.

Festiwal rozpocznie rajd po gdyńskich księgarniach. Przedstawiciele Gdyni Rodzinnej, w towarzystwie Szymona Jachimka, odwiedzą kilka z nich i zapytają o najnowsze i najlepsze książki dla dzieci. Wycieczka rozpocznie się o godz. 9.45 w księgarni PolAnglo przy ul. Świętojańskiej 33. Następny punkt to Koga przy ul. Świętojańskiej 23. Tam rajd zatrzyma się o godz. 10.30. Na trasie są jeszcze: Szymelka (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8) – o godz. 11.15 i Chimera (ul. 3 maja 1B) – o godz. 12.15. Potem, o godz. 13.00, uczestnicy zawitają do Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). Natomiast o godz. 14.00 pojawią się w księgarni Vademecum (ul. Świętojańska 5). Tam odbędzie się spotkanie z Szymonem Jachimkiem, który opowie o kulisach powstania książki o „Klarze i Franku”. Rajd zakończy, o godz. 15.15, wizyta w Bibliotece Śródmieście.

To wszystko będzie można śledzić online. Transmisja z wizyt w księgarniach i instytucjach kultury będzie dostępna na facebooku Gdyni Rodzinnej. Ci, którzy chcieliby osobiście uczestniczyć w rajdzie, również dostaną taką szansę. Chętni mogą przyjść do wybranej księgarni i opowiedzieć o swojej ulubionej książce, a przy okazji polecić ja innym.

Grafika promująca rajd po księgarniach, który odbędzie się 3 października w ramach III Festiwalu Literatury Dziecięcej "Koci łapci" // materiały prasowe

Między 4 a 11 października będzie można także skorzystać ze specjalnego rabatu (25-50%) na jedną z polecanych książek.

Tegorocznej edycji festiwalu będzie towarzyszyć premiera nowej książeczki gdynieczki pt. „Góra pełna przygód”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 4 października o godz. 12.00, na Górze św. Mikołaja, która jest też nazywana Świętą Górą. O historii tego miejsca opowie wtedy Michał Miegoń – znany gdyński przewodnik i pracownik Muzeum Miasta Gdyni.

To jednak nie wszystko. Od 4 do 11 października specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotuje Muzeum Masta Gdyni. Będzie tam na nich czekać ekspozycja pamiątek i znalezisk, które pochodzą z Góry Św. Mikołaja.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie oraz facebookowym profilu Gdyni Rodzinnej.