Co nowego

Statuetka „Gryfa" trafiła w ręce prezydenta Gdyni

Statuetka „Gryf Gospodarczy 2020

Statuetka „Gryfa Gospodarczego 2020" trafiła do Gdyni. Na zdj. (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek, Jarosław Filipczak, prezes RIGP i Damian Mucha, dyrektor regionalny RIGP // fot. Przemysław Kozłowski

17.02.2021 r.

W grudniu odbyło się uroczyste, wirtualne ogłoszenie zwycięzców 21. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2020”. Nasze miasto otrzymało ją w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”. Dzisiaj statuetka dotarła do Gdyni i trafiła w ręce prezydenta Wojciecha Szczurka.


W środę, 17 lutego prezydent Wojciech Szczurek odebrał statuetkę „Gryfa Gospodarczego 2020” w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”. Laur przekazali mu: Jarosław Filipczak, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza oraz Damian Mucha, wiceprezes zarządu i dyrektor regionalny RIGP. Panowie spotkali się w Urzędzie Miasta Gdyni.

W zeszłorocznej edycji konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2020” wzięło udział 70 kandydatów z całego województwa. Spośród wszystkich zgłoszonych firm komisja konkursowa wyłoniła 27 finalistów. Reprezentowane przez nich branże to cały przekrój pomorskiej gospodarki: przemysł morski, ICT, medycyna, transport, budowa maszyn, energetyka, przemysł papierniczy, budownictwo, hotelarstwo i branża wypoczynkowa.

Gdynia otrzymała nagrodę w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”. „Gryfem” ponownie wyróżniono też gdyńską firmę Portman Lights, a spółka Uni-Logistics została liderem odpowiedzialności społecznej.


Statuetka „Gryf Gospodarczy 2020" i dyplom dla Gdyni w kategorii: Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom. Fot. Przemysław Kozłowski
„Gryf Gospodarczy 2020" i dyplom dla Gdyni w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”, fot. Przemysław Kozłowski
 
- Nagroda „Gryfa Gospodarczego” to dla nas wyjątkowe wyróżnienie oraz dowód na to, że podjęte przez nas działania są dostrzegane i doceniane. W okresie pandemii przedsiębiorcom było potrzebne fachowe doradztwo i wsparcie. I w tym właśnie pomagają nasze Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz wykwalifikowani eksperci. Dzięki takiej bezpłatnej pomocy przedsiębiorcy mogli skoncentrować się na funkcjonowaniu swoich firm, a nie na poszukiwaniu autorytetów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Gdynia przyjazna przedsiębiorcom


Nagroda w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom” jest skierowana do samorządów lokalnych na terenie województwa pomorskiego, które konsekwentnie i systematycznie prowadzą działania na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości na swoim obszarze, poprawiają jakość i dostępność usług oferowanych przedsiębiorcom oraz prowadzą działalność edukacyjną w obszarze przedsiębiorczości. W tym roku kapituła Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy” przyznała ten tytuł Gdyni. Poza tym wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Gmina Miejska Człuchów oraz Gmina Kosakowo.

Gdynia wspiera szkolnictwo zawodowe i między innymi przygotowuje uczniów do świadomego wejścia na rynek pracy. W naszym mieście aktywnie działa Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, realizujące liczne programy i projekty dla firm. Z kolei program „Falochron dla biznesu” oferuje pomoc związaną z czynszami, podatkami i opłatami lokalnymi, a także wsparcie doradcze i eksperckie.

„Gryf Gospodarczy”


Nagroda Pomorska „Gryf Gospodarczy” jest przyznawana nieprzerwanie od 2000 roku. Organizatorem konkursu, w którym można ją zdobyć, jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego.

W konkursie prezentowane i wyróżniane są postawy przedsiębiorcze, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, (szczególnie tych zbieżnych z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030), a także upowszechniane są dobre praktyki w biznesie. Do konkursu przystępują zarówno przedsiębiorcy, jak i podmioty budujące otoczenie biznesu, wpływające na rozwój przedsiębiorczości w regionie czy szerzące edukację biznesową wśród młodzieży.

Zwieńczeniem konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” zawsze było uroczyste wręczenie nagród, będące okazją do nawiązania wartościowych kontaktów oraz integracji środowiska przedsiębiorców, polityków i lokalnych organizacji. Tym razem - z powodu pandemii - uroczyste ogłoszenie wyników przez marszałka Mieczysława Struka odbyło się wirtualnie i można je było obejrzeć na kanale YouTube oraz na Facebooku.

 
Laureaci konkursu „Gryf Gospodarczy 2020":

 • Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights Sp. z o.o. z Gdyni,
 • Wyróżnienia: PIRXON S.A. z Gdańska, ELDRO TECHNOLOGIE sp. z o.o. z Żukowa,
 • Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: AMBIENT-SYSTEM Sp. z o.o. z Gdańska,
 • Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: EURO-WELD Sp. j. J.Wenerski - M. Wenerski z Pszczółek,
 • Wyróżnienia: HeatQ Technology sp. z o.o. z Gdańska, MMI sp. z o.o. ze Zbyszewa,
 • Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Dekpol Steel Sp. z o.o. z Pinczyna,
 • Wyróżnienia: PPH AMG sp. z o.o. z Lęborka, DAMEN SHIPYARDS GDYNIA S.A. z Gdyni, ELHURT sp. z o.o. z Gdańska,
 • Lider inwestycji: Corleonis Sp. z o.o. z Rumi,
 • Wyróżnienia: DEKPOL SA z Pinczyna, PPH AMG sp. z o.o. z Lęborka,
 • Lider odpowiedzialności społecznej: Uni-Logistics Sp. z o.o. z Gdyni,
 • Wyróżnienia: Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o. z Gdańska, SEVENET S.A. z Gdańska,
 • Pomorski start-up: QSAR Lab Sp. z o.o. z Gdańska,
 • Wyróżnienie: AronPharma sp. z o.o. z Gdańska,
 • Lider kształcenia zawodowego: Flex Poland z Tczewa,
 • Wyróżnienia: SEVENET S.A. z Gdańska, UZDROWISKO USTKA sp. z o.o. z Ustki,
 • Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
 • Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Gmina Miasta Gdyni,
 • Wyróżnienia: Gmina Miejska Człuchów, Gmina Kosakowo,
 • Gryf Medialny 2020: Pirxon S.A. z Gdańska.