Co nowego

„Strażnicy energii” z ogólnopolską nagrodą

Gdynia otrzymała główną nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd za proekologiczny projekt

Gdynia otrzymała główną nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd za proekologiczny projekt "Strażnicy energii" // fot. Filip Śmigielski

Gdynia otrzymała główną nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Doceniono gdyński proekologiczny projekt „Strażnicy energii”.


12 września 2022 roku podczas VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2022 w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz odebrał nagrodę w kategorii Akcja Społeczna Roku.Organizatorem II Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd jest Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza przy udziale Partnera Strategicznego Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. W konkursie oceniany był gdyński projekt „Strażnicy energii”, który jest ekologiczną akcją edukacyjną, skierowaną do dzieci i młodzieży w zakresie właściwego gospodarowania energią elektryczną oraz ciepłem w szkołach. Uczniowie uczą się jak proste działania mają wpływ na oszczędzanie energii, np. utrzymywanie właściwej temperatury i poprawne wietrzenie pomieszczeń, energooszczędne oświetlenie oraz zmiana codziennych nawyków.
- Samorząd Gdyni zdobył I miejsce za działania społeczne i proekologiczne. Bardzo się cieszymy, że nasz projekt został doceniony przez ekspertów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – „Strażnicy energii” to akacja, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gdyńskich uczniów. Każdego roku przybywa szkół, w którym młodzież chce się zmierzyć z tematem oszczędzania energii i przy okazji podzielić się swoimi przemyśleniami z kolegami w formie edukacyjnego projektu. To bardzo budujące, że nasza młodzież tak mocno angażuje się w działania proekologiczne.

Partnerem akcji jest firma Dalkia Polska Sp. z o.o., z którą Gdynia podpisała w 2018 roku „Porozumienie w sprawie współpracy na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków w Gdyni”. Współpraca ma charakter niekomercyjny, a „Strażnicy energii” są jednym z jej elementów – dzięki temu część działań związanych z projektem udało się zrealizować bezkosztowo.

W projekcie „Strażnicy energii” wszyscy zyskują – szkoły otrzymują dodatkowe środki finansowe, gmina ma mniejsze wydatki na energię, a klimat jest lepiej chroniony.

Jako reprezentant zwycięskiego maista, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz został również zaproszony do udziału w panelu plenarnym pt.: „Transformacja energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego”. Udział w nim wzięli także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Janusz Magoń – wiceprezes Zarządu PGE Obrót, Tomasz Gackowski – z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Piotr Mocarz z Stanfod University (USA) oraz Adam Żelezik – Dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych.

- W obecnej sytuacji, kiedy właściwie całe miasto powinno być zaangażowane w oszczędzanie energii, planujemy włączyć do projektu wszystkie placówki edukacyjne w Gdyni - zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Myślę, że takie programy proekologiczne przyczyniające się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej i oszczędzania energii to niesamowicie ważne inicjatywy, które Gdynia realizuje z powodzeniem od lat.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej Strażnicy Energii

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2022 15:00
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.09.2022 09:29
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze