Co nowego

SUPer manufaktura przygody morskiej

Pływanie na SUP-ach to główna aktywnośc proponowana przez stowarzyszenie

Pływanie na SUP-ach to główna aktywnośc proponowana przez stowarzyszenie "Orłowo przy plaży". Źródło: Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"

Grupa zapaleńców z Orłowa przełamuje stereotyp, że w cieniu klifu i mola nie uprawia się morskich aktywności prócz kąpieli. Stowarzyszenie „Orłowo przy plaży” uruchomiło tu wypożyczalnię SUP-ów i innego sprzętu wodnego. Ofertę uzupełnia joga i spacery historyczne. Sezon startuje w maju.

W tej urokliwej dzielnicy miasta z wypływaniem w morze kojarzeni do tej pory byli raczej wyłącznie rybacy. Nie ma tu przystani, a morze co jakiś czas pożera plażę, więc teoretycznie warunków do uprawiania aktywności morskiej poza kąpielami brak. Nie zgadzają się z tym lokalni pasjonaci ze stowarzyszenia „Orłowo przy plaży”.


5 minut

Drewniana, pomalowana na biało wiata ze sprzętem wodnym, którą zbudowali własnymi rękami, wcale nie stoi przy plaży, lecz przy ulicy Balladyny 3. Pod wiatą leżakują SUP-y, na wózku nadmuchiwana żaglówka, pod sufitem wiszą gumowe kajaki i deski do bodyboardingu. Klimat jak najbardziej morski, ale morze widać dopiero z tarasu nad wiatą. Ale jak przekonuje Andrzej Rybicki, prezes stowarzyszenia, to żaden problem, bo wystarczą 4,5 minuty, by z wybraną jednostką pływającą zejść na plażę, a 5 minut by wrócić – bo z powrotem jest lekko pod górkę.

- Na przekór wszystkim stwierdziliśmy, że udowodnimy, że można też to robić w Orłowie, że wcale nie potrzebujemy dużej infrastruktury, że w sumie potrzebujemy kawałka plaży, żeby tylko ten nasz sprzęt zwodować i pływać, bawić się i doświadczać przygód, o których nam się do tej pory nawet nie marzyło – mówi Andrzej Rybicki.

Założyciel stowarzyszenia zafascynował się mieszkańcami nadmorskich miast w Holandii, Norwegii czy Szkocji, gdzie większość z nich pływa różnymi łodziami, kajakami, żegluje lub surfuje, i postanowił zarażać tą aktywnością gdynian, bo jak twierdzi – w mieście nie brakuje klubów żeglarskich i łatwo o wynajem jachtu lub dużej łodzi motorowej, ale o drobny sprzęt pływający jest już trudniej. Dlatego stawiają na lekki sprzęt, który łatwo przetransportować w owe 5 minut z wypożyczalni na plażę i z którego może skorzystać niemal każdy.

- Przede wszystkim są to SUP-y – to najzdrowszy sport, ponieważ podczas pływania na nich każdy mięsień naszego ciała jest wykorzystywany. Aktywność ta świetnie kształtuje sylwetkę i prawidłową postawę. No i taka ciekawostka - podczas jednej godziny pływania na SUP-ie spalamy aż do 700 kalorii – przekonuje Sylwester Jurczyk, menedżer wypożyczalni „Orłowo przy plaży”. - Mamy też kajaki, bodyboarding, pontony dla dzieci i szybką, lekką żaglówkę Tribord 5S. Ponadto wypożyczamy pianki i oczywiście kamizelki dla dorosłych i dzieci.


Żaglówka Tribord 5S w ofercie wypożyczalni "Orłowo przy plaży". Fot. Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
Żaglówka Tribord 5S w ofercie wypożyczalni "Orłowo przy plaży". Fot. Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"

- Ale przede wszystkim nie chcielibyśmy, żeby przychodzić w to miejsce jak do takiej zwyczajnej wypożyczalni. My to traktujemy jako manufakturę przygody morskiej, takiej prawdziwej z falami, z wiatrem, z piaskiem za uszami. No i chcemy pokazać Orłowo, piękno tego miejsca z perspektywy wody, czyli klif, ale po przepłynięciu pod molem – dodaje Andrzej Rybicki.

Dokąd można wybrać się SUP-em lub kajakiem, czy żaglówką? Sylwester Jurczyk rekomenduje nie odpływać dalej niż 500 metrów od linii brzegu. A zapłynąć można śmiało do Śródmieścia Gdyni, podziwiając z wody klif, lub kierując się w przeciwną stronę – odwiedzić molo w Sopocie.

Jak zarażać, to od dziecka

Ich ambicją jest wychowanie morskie młodego pokolenia, dlatego podjęli współpracę z orłowskimi szkołami, dla których uczniów, ich rodziców i kadry nauczycielskiej przewidzieli specjalne rabaty. Ma to mieć także walor integracyjny.

- Są trzy kluczowe słowa, które zawsze powtarzamy jak mantrę jeżeli chodzi o stowarzyszenie. To jest: edukacja, czyli chcemy rzeczywiście dać możliwość nauczenia się pływania na czymkolwiek na wodzie, zaczynając od SUP-a przez kajak po tę małą żaglówkę. Integracja, czy to integracja towarzyska czy rodzinna, ale i swego rodzaju egzemplifikacja, czyli pokazanie na własnym przykładzie, jak fajnie można spędzić czas w alternatywny sposób właśnie na wodzie – tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Integracja, o której mówi Rybicki, ma zachodzić na kilku poziomach – dzieci z rodzicami, uczniów z nauczycielami czy międzyklasowej. Ale także grup znajomych i turystów – stąd specjalna oferta stworzona dla gości orłowskich hoteli.

Andrzej Rybicki przeprowadza "szkolenie na sucho" z pływania na SUP-ach dla pracowników orłowskich hoteli. Fot. Przemysław Kozłowski
Andrzej Rybicki przeprowadza "szkolenie na sucho" z pływania na SUP-ach dla pracowników orłowskich hoteli. Fot. Przemysław Kozłowski

- Wydaje mi się, że ta oferta bardzo może pomóc w pokazaniu Orłowa z nieco innej perspektywy - ze strony morza, spędzenia czasu nieco bardzie aktywnie i kreatywnie, ze swoją rodziną i z dziećmi. Dodatkowo są oferowane inne usługi - wycieczki po Orłowie z przewodnikiem, z pokazaniem pięknych miejsc historycznych i przybliżeniem turystom oraz naszym gościom nieco historii tego miejsca, a także zajęcia z jogi na plaży – mówi Katarzyna Damer z hotelu Villa Lubicz, która właśnie przechodzi szkolenie „na sucho” z obsługi SUP-a wraz z pracownikami kilku innych hoteli, a pół godziny wcześniej „witała słońce” na plaży.

Bo aktywność morska nie jest jedyną, jaką proponuje stowarzyszenie.

Dla ciała i dla ducha

Wiatr wzbija drobinki piasku i unosi białe grzywy fal – dziś nie jest bezpieczna pogoda na pływanie, jeśli nie ma się wprawy i doświadczenia. Ale na jogę - jak najbardziej, zwłaszcza, że wiosenne słońce miło grzeje. Grupa pracowników orłowskich hoteli ćwiczy więc pod okiem Marty Sendal „powitanie słońca” - podstawową praktykę jogińską, od której mogą zacząć tę aktywność początkujący. Stowarzyszenie bowiem zgromadziło wokół siebie młodych ludzi, we współpracy z którymi wzbogaca swoją ofertę.

- Mamy taki pomysł, żeby spotykać się co niedzielę z osobami, które mieszkają w Orłowie lub do niego przybyły w celach turystycznych i rekreacyjnych. Plan jest taki, żeby pływać na SUP-ach, pływać na kajakach, ale najpierw zacząć dzień od jogi. Będziemy witać słońce, będziemy rozgrzewać nasze ciała, świetnie się bawić – mówi Marta Sendal, która praktykuje jogę od 13 lat i prowadzi dla najmłodszych „Pracownię Misia Jogi”. - To jest dyscyplina, która dobrze współgra z tym co robi stowarzyszenie, czyli połączenie jogi i pływania np. na SUP-ie. Joga to świetnie uzupełnia, buduje nasze ciało, nadaje mu siłę, elastyczność i wprowadza spokój do naszej głowy.

Joginka podkreśla, że praktykować można wszędzie, równie dobrze na plaży, a ćwiczyć mogą wszyscy – od dzieci po seniorów.

Marta Sendal prowadzi zajęcia z jogi na plaży w Orłowie. Fot. Przemysław Kozłowski
Marta Sendal prowadzi zajęcia z jogi na plaży w Orłowie. Fot. Przemysław Kozłowski

- Świetna jest joga rodzinna, buduje więzi, pozwala zauważyć siebie nawzajem. Myślę że to w tych czasach, w których tak pędzimy, nie zawsze mamy czas, to będzie dodatkowy fajny czas spędzony z dzieckiem – mówi instruktorka.

A dalsze plany są ambitne – ćwiczyć jogę na zwodowanych SUP-ach, oczywiście po wcześniejszym opanowaniu pływania na nich.

Na plaży jest też Kamil Sarapuk, przewodnik turystyczny i prezes stowarzyszenia „Wiatr od morza”, które podjęło współpracę ze stowarzyszeniem „Orłowo przy plaży” i przygotowało program spacerów historycznych po tej dzielnicy.

- Przygotowaliśmy nową ofertę turystyczną w postaci wycieczek historycznych po Orłowie. Chcemy się głównie skupić na historii ludzi, historii samego miejsca, począwszy od czasów kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o Kolibkach, bo należny wskazać, że Kolibki były zdecydowanie wcześniej pojawiającą się nazwą niż Orłowo, które rozpoczęło się wraz z budową pierwszego letniska w tym miejscu – opowiada Sarapuk. - Głównie kierujemy ofertę do turystów, dlatego nawiązaliśmy współpracę z hotelami na terenie Orłowa, które można powiedzieć kontynuują tradycje przedwojennych hoteli. Oczywiście nie wykluczamy mieszkańców, którzy również jak najbardziej mogą brać udział w takich wycieczkach.

Sezon w wypożyczalni sprzętu wodnego, a także na spacery historyczne i ćwiczenia jogi startuje w Orłowie od maja. Z pełną ofertą stowarzyszenia można zapoznać się na stronie www.orlowoprzyplazy.pl oraz na profilu stowarzyszenia na Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2022 10:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.05.2022 10:51
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze