Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Światowy Dzień Adopcji #wGdyni

W obchody Światowego Dnia Adopcji włączył się m.in. prezydent Wojciech Szczurek // fot. Przemysław Kozłowski

W obchody Światowego Dnia Adopcji włączył się m.in. prezydent Wojciech Szczurek // fot. Przemysław Kozłowski

09.11.2020 r.

Daje oparcie, poczucie wspólnoty i przede wszystkim – miłość. Mowa o rodzinie. W poniedziałek, 9 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Adopcji. Z tej okazji Gdynia włącza się w akcję popularyzacji tematu rodzin adopcyjnych, którą zainicjował Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku.


Tegoroczne obchody święta rodzin adopcyjnych odbywają się na Pomorzu pod hasłem „Oblicza Świadomej Adopcji – Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę”. Zgodnie z tą myślą Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku zachęca wszystkich właśnie do przyozdobienia swojej dłoni prostym rysunkiem uśmiechniętej buzi, który jest symbolem tego święta.

W ten sposób w akcję popularyzacji idei adopcji włączyła się również Gdynia. Uśmiechnięte rysunki pojawiły się m.in. na dłoniach prezydenta Wojciecha Szczurka, wiceprezydenta Michała Gucia czy Zuzanny Stec, kierownika Zespołu do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni.

– Gdyńska polityka społeczna stawia na rodzinne formy opieki. Od lat nie mamy w mieście dużego domu dziecka. Jesteśmy przekonani, że rodzina, jako podstawowa komórka społeczna, w najwyższym stopniu da szanse młodym ludziom na dobry start w dorosłość. Rzeczą oczywistą było więc nasze zaangażowanie się w obchody Światowego Dnia Adopcji. To niezwykle ważne, by poszerzać świadomość społeczeństwa na ten temat. Zachęcam do włączenia się w dzisiejsze obchody, m.in. poprzez namalowanie na dłoni uśmiechniętej buźki – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Popularyzacja symbolu ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania i świadomości na temat adopcji. To z kolei da szansę na nowy dom dzieciom, które pozbawione są rodziny.

- Obchodzony dziś Światowy Dzień Adopcji nie cieszy się jeszcze w Polsce dużą popularnością. Tym bardziej jesteśmy chętni do jego popularyzacji oraz wspierania idei, która mu przyświeca. W Gdyni doskonale wiemy, że dzieci powinny wychowywać się w rodzinnych domach. Robimy wszystko, by te, które nie mają takiej możliwości, uzyskały drugą szansę. Od lat gdyński samorząd wspiera rodzinne formy pieczy zastępczej, dzięki którym wiele dzieci odnalazło drugi (a częstokroć pierwszy prawdziwy) dom. Stąd dziś chętnie bierzemy udział w obchodach Światowego Dnia Adopcji. Wierzymy, że jej popularyzacja da szczęście potrzebującym rodziny dzieciom – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Na zdjęciu: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji fot. Przemysław Kozłowski

W Gdyni ideę rodzinnych form opieki wspiera Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Jednostka stale współpracuje z Pomorskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Gdańsku oraz z Ośrodkiem Adopcyjnym Fundacji „Dla Rodziny”. Poprzez swoje działania zachęcają mieszkańców Gdyni do zostawania rodzicami adopcyjnymi czy też zastępczymi. Informacje na temat działalności zespołu można znaleźć na stronie internetowej: www.zwyczajnarodzina.pl.
- Z okazji Światowego Dnia Adopcji pragnę pozdrowić wszystkie rodziny adopcyjne, życząc jak najwięcej radości płynącej z rodzicielstwa, wzajemnej miłości i szczęścia. Pragnę wyrazić swój ogromny szacunek i podziw, dla determinacji i cierpliwości rodziców adopcyjnych, gdyż niejednokrotnie droga do pozostania „tatą” i „mamą” jest kręta, zawiła i długa. Rokrocznie spośród dzieci trafiających w Gdyni do rodzin zastępczych część znajduje swój docelowy dom w rodzinach adopcyjnych – tłumaczy Zuzanna Stec, kierownik Zespołu do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni.
Akcję wspiera również Zuzanna Stec, kierownik Zespołu do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni // fot. materiały MOPS Gdynia

Pomysłodawcą Światowego Dnia Adopcji jest Hank Forener, założyciel platformy AdoptTogether.org, która wspiera procesy adopcyjne. 9 listopada to okazja dla rodzin adopcyjnych na świętowanie bycia razem. To również okazja do popularyzowania idei adopcji poprzez zwiększanie świadomości społecznej i zmienianie fałszywych przekonań na jej temat.