Społeczeństwo

Światowy Dzień Jeża

Brązowy jeż stojący na leśnej ściółce.

10 listopada obchodzimy Światowy Dzień Jeża. // fot. pexels.com

10.11.2020 r.

Dokąd nocą tupta jeż? Tego nie wie nikt. Ale pewne jest, że jeż jest bardzo pożyteczny i nic nie stoi na przeszkodzie, by zadomowił się w ogrodzie - wytępi owady, a także szkodniki niszczące uprawy. Strat nie spowoduje. A mieszkańcy Gdyni chętnie pomagają mu przetrwać zimę.


10 listopada jeże na całym świecie obchodzą swoje święto. To idealna okazja, żeby przypomnieć, jak bardzo pożyteczne to zwierzęta. Zadomowiony w ogrodzie jeż wytępi owady, a także szkodniki niszczące uprawy.

Nadchodząca zima to trudny czas dla tych małych ssaków. Na pomoc przychodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni, którzy zainicjowali akcję „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”. Działania mają pomóc jeżom przetrwać zimę w wielkim mieście, bo życie jeża poza lasem wcale nie jest łatwe.

Jak się okazuje, pomaganie jeżom jest dziecinnie proste, a do akcji przyłączają się nie tylko gdyńskie szkoły:

- Po dziesięciu dniach od rozpoczęcia kampanii jesteśmy poruszeni aktywnością naszego miasta. Fanpage odwiedziło ponad 3500 osób, nie tylko z Gdyni. Do akcji włączyły się już gdyńskie Szkoły Podstawowe nr 31, 26, 48, 42, przedszkole Koniczynka Gdynia Witomino, Szkoła Podstawowa nr 86 Gdańsk, Szkoła Podstawowa w Pogórzu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Stobiernej z województwa podkarpackiego. Otrzymujemy wiele wiadomości od mieszkańców Gdyni i okolic. Do akcji włączają się poszczególne dzielnice: Witomino, Chwarzno, Karwiny, Śródmieście – mówią organizatorzy.
 
Zdjęcie z Facebooka Jeż w Wielkim Mieście. Treść posta: Wieści o jeżowej akcji dotarły nawet do Gdańska! SP nr 86 i klasa 1a. Dziękujemy.

Jak pomóc jeżom?


Akcję „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zainicjowały dzieci, które chcą uwrażliwić na los jeży innych uczniów i wychowanków placówek oświatowych. Ale w akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdyni, w szczególności właściciele ogrodów i działek.

Wystarczy zagrabić liście i usypać z nich kopczyk. Może się on znajdować się na prywatnej posesji, jak również na osiedlowych skwerach. W każdym z tych miejsc ma szansę przezimować jeż.

Zagrabione w jednym miejscu liście będą oznaką ekologicznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Rozbudźmy w sobie odpowiedzialność za przyrodę. Znajdźmy bezpieczny, dziki zakątek i zbudujmy schronienie.

Zdjęcia usypanych kopczyków można wysłać na adres organizatora: jezwwielkimmiescie@gmail.com lub opublikować na Facebooku Jeż w Wielkim Mieście. Im więcej kopczyków, tym większa szansa dla jeży!


Zdjęcie z Facebooka Jeż w Wielkim Mieście. Treść posta: Jaśminka z klasy 3b Szkoły Podstawowej na Pogórzu już przygotowała schronienie dla czarnego noska! Pozdrawiamy szkołę z Pogórza.