Co nowego

Święto dokumentu #wGdyni. Ruszyła 19. edycja MDAG

Po pandemicznej przerwie znowu możemy spotkać się na widowni w komplecie // fot. Anna Rezulak

Po pandemicznej przerwie znowu możemy spotkać się na widowni w komplecie // fot. Anna Rezulak

W piątek, 13 maja ruszyła 19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Rethink Everything”. Oficjalne otwarcie festiwalu zainicjował dokument Natalii Korynckiej-Gruz pt. „Simona”. W Gdyńskim Centrum Filmowym miłośników kina przywitali m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć i Jerzy Rados, dyrektor GCF-u. Święto dokumentu potrwa do 22 maja.

 
Po dwóch pandemicznych latach festiwal Millennium Docs Against Gravity wrócił w tradycyjnej formule i ponownie odbywa się w maju. Hasłem tegrocznej edycji jest „Rethink Everything”, które zostało zaczerpnięte z filmu pt. „Wymyślić świat na nowo”. Część kinowa festiwalu potrwa do 22 maja. Seansom w Gdyńskim Centrum Filmowym towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

W piątek, 13 maja o godz. 19.00 festiwal oficjalnie otworzyli: wiceprezydent Gdyni Michał Guć, dyrektorka Banku Millennium Ewa Baścik-PaczkowskaJerzy Rados, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego i Przemysław Radzewski – koordynator festiwalu MDAG. Tę część wieczoru prowadziła Małgorzata Muraszko.

Na zdj. wiceprezydent Michał Guć na scenie GCF // fot. Anna Rezulak
Na zdj. wiceprezydent Michał Guć // fot. Anna Rezulak


– Festiwal Millenium Docs Against Gravity to doskonała okazja do zapoznania się z filmami dokumentalnymi, które poruszają niezwykle ważne i dotkliwie dotykające nas obecnie tematy. Problemy osób z doświadczeniem uchodźczym w obliczu brutalnej napaści Rosji na wolną Ukrainę czy kondycja naszej planety i zmiany klimatyczne, to niektóre spośród wielu zagadnień poruszonych w prezentowanych dokumentach. Festiwal już od 19 lat poszerza horyzonty, przybliża świat i pozwala zrozumieć różnice między ludźmi mieszkającymi w różnych miejscach globu. To także świetna okazja, by zrobić pierwszy krok w stronę aktywizmu. Nie pozostawać tylko biernym obserwatorem, ale działać dla naszego wspólnego dobra – przywitał festiwalowych widzów Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 


Dokument na otwarcie


19. edycję festiwalu oficjalnie otworzył film „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.

O czym opowiada ta historia? Ida Matysek – cioteczna wnuczka Simony Kossak – jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu partnera Simony – Lecha Wilczka, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie znała.

Wraz z bohaterką filmu poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej puszczy. Dokument jest opowieścią o niezwykłym życiu Simony. Córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.

Po seansie widzowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z reżyserką. Rozmowę poprowadził Przemysław Rydzewski – współtwórca i koordynator trójmiejskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.

Tegoroczne nowości

Plakat 19. edycji MDAG w centrum miasta i przejeżdżający chłopiec na rolkach // fot. Anna Rezulak

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu pojawi się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To  wybór filmów dokumentalnych z całego świata, o różnorodnej tematyce, nie dłuższych niż 45 minut. Są one idealnym punktem wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych.

W programie jest też kilka nowych sekcji filmowych.

„Love Stories” to często nieoczywiste historie miłosne, dzięki którym można zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu.

Sekcja „Zanim dorośniesz” skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki.

Z kolei „Oblicza Dalekiego Wschodu” prezentują realia Bangladeszu, Chin, Mjanmy czy Wietnamu.

Zastrzykiem wiedzy, która podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji „Nauka nas uratuje”. Natomiast tegorocznym działem awangardy są „Archiwa przyszłości”.

Podczas 19. edycji pojawi się też pierwsza w Polsce retrospektywa filmów Susan Sontag – wybitnej eseistki, krytyczki kultury i ikony popkultury. Jej bogata i różnorodna filmografia wciąż pozostaje w Polsce praktycznie nieznana.

Wrażliwy festiwal doceniony


Europejska Akademia Filmowa doceniła Millennium Docs Against Gravity i w tym roku włączyła go w poczet „najważniejszych festiwali europejskich” (Major European Festivals). Oznacza to możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej.

MDAG po raz kolejny zachowa parytet. Połowa prezentowanych w programie filmów jest wyreżyserowana przez mężczyzn, a druga część – przez kobiety.

W konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni przeważają twórczynie – w tej stawce rywalizuje 8 reżyserek i 6 reżyserów.

W obliczu aktualnych wydarzeń, obecność na festiwalu filmów ukraińskich nabiera nowego znaczenia – pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych sąsiadów oraz jest wyrazem solidarności.

W gdyńskim programie znalazły się aż cztery takie filmy. Zaplanowano też specjalny, pomocowy pokaz filmu „Mariupol”, który odbędzie się w sobotę, 21 maja o godz. 10.35.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami organizatorzy festiwalu kontynuują projekt zwiększania dostępności. Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją.

Filmy, które będą dostępne w Gdyńskim Centrum Filmowym w specjalnej wersji, to największe tegoroczne hity: „Lombard”, reż. Łukasz Kowalski oraz „McCurry. W pogoni za kolorem”, reż. Denis Delestrac.
 

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i ETNOMATOGRAF


Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy: Maciej Cuske, Honorata Martin Maciej Salamon.

Nagrodę ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Otrzyma ją reżyser, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka.

Spotkania, debaty, warsztaty


GCF odwiedzą polscy twórcy i bohaterki filmów „Bestie ze Złego”, „Silent love”, „Pisklaków” czy przebojowego „Lombardu”. Przed nami również spotkanie wokół innego filmu konkursowego: „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywiści” – z reżyserem Joe Huntingiem i bohaterką Tią Johnson.

Jak co roku festiwalowym projekcjom towarzyszy bogaty program wydarzeń dodatkowych. Dzięki współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego i z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni odbędą się dwie debaty dotykające palących dziś problemów: „Kiedy docenimy rzeki?” po widowiskowym filmie „Rzeka” oraz „Tajemnice państwowe – jawność i ich granice”, inspirowanego dziełem „USA kontra Reality Winner”.

– Niemal każdego dnia będziemy mówić o sprawach najważniejszych: o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym w Polsce, cyrkularności w myśleniu o zasobach naturalnych planety czy aktywizmie na rzecz zwierząt – mówi Przemysław Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity Gdynia.


Sprzedaż biletów


Bilety można kupić online na stronach: www.mdag.pl oraz www.gcf.org.pl, a także w kasach Kina Studyjnego GCF.

Przypominamy, że w przypadku seansów festiwalowych nie ma możliwości rezerwacji biletów online. Natomiast wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie Millennium Docs Against Gravity Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.05.2022 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.05.2022 11:26
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze