Co nowego

Świętojańska na nowo

Już od 4 lipca Świętojańska będzie spokojniejsza, bezpieczniejsza i bardziej przyjazna pieszym oraz rowerzystom, fot. Marcin Mielewski

Już od 4 lipca Świętojańska będzie spokojniejsza, bezpieczniejsza i bardziej przyjazna pieszym oraz rowerzystom, fot. Marcin Mielewski

24.06.2020 r.

Od soboty, 4 lipca ulicą Świętojańską pojedziemy w jedną stronę, chyba że skorzystamy z roweru lub komunikacji miejskiej. Zmiana organizacji ruchu na głównej gdyńskiej arterii to kolejny element projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni.

Nowe oblicze słynnej ulicy


Ulica Świętojańska to jeden z gdyńskich symboli. Kojarzą ją mieszkańcy i turyści. Znana jako prestiżowe miejsce handlu, dziś jako zagłębie dobrych restauracji i jedna z najchętniej odwiedzanych przez spacerowiczów ulic w Gdyni. To jeden z najważniejszych elementów dużej metamorfozy, którą przechodzi w ostatnich miesiącach centrum miasta – KLIMATycznego Centrum Gdyni.

- Wdrażamy projekt, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy i który będziemy konsekwentnie realizować także w najbliższych latach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To konkretne działania związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na nasze najbliższe otoczenie. Centrum po tych zmianach będzie pełne życia, przyjazne i czyste, a rozwiązania, które przygotowaliśmy zmodyfikują też przyzwyczajenia transportowych naszych mieszkańców – dodaje prezydent Gdyni.

Już od 4 lipca (sobota) wchodzi w życie zapowiadana wcześniej zmiana organizacji ruchu. Świętojańska od teraz będzie jednokierunkowa, przyjazna pieszym oraz nadal otwarta dla obustronnego ruchu komunikacji miejskiej i rowerów. Zmiany obejmują odcinek od wysokości skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z al. marsz. Piłsudskiego.- Dzięki projektowi KLIMATycznego Centrum przestrzeń miejska w sercu Gdyni będzie zielona, przyjazna i dostępna dla wszystkich. Metamorfoza ulicy Świętojańskiej to jedna z kluczowych zmian związanych z tym projektem. Jej celem jest zapewnienie pieszym i rowerzystom bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po jednej z najważniejszych ulic naszego miasta. To kierunek rozwoju Gdyni jako europejskiej i nowoczesnej aglomeracji – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.Rowery i trolejbusy na specjalnych prawach


O wszystkich zmianach poinformuje nowe oznakowanie. Główna nowość, wprowadzenie jednokierunkowej organizacji ruchu obejmie samochody osobowe poruszające się na wspomnianym odcinku od ul. 10 Lutego do al. marsz. Piłsudskiego. Możliwe będzie poruszanie się jedynie w kierunku prowadzącym do Urzędu Miasta Gdyni.

Rowerzyści zyskają za to nowy, ponad kilometrowy i szeroki na 1,5 metra pas rowerowy, który umożliwi im bezpieczną jazdę po odmienionej Świętojańskiej w obu kierunkach. Powstaną też nowe śluzy dla rowerów, które pozwolą bezpiecznie pokonać skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Tak samo jak do tej pory, w obu kierunkach będą poruszać się trolejbusy.

Świętojańska już od dawna stanowi strefę tempo 30 – teraz egzekwowanie przepisów będzie łatwiejsze i skuteczniejsze dzięki zwężeniu pasa ruchu i usunięciu dotychczasowego podziału jezdni, co wymusi na kierowcach „osobówek" zdjęcie nogi z gazu. Warto zaznaczyć, że liczba miejsc parkingowych pozostanie niezmieniona. Co więcej, piesi zyskają więcej zieleni i przestrzeni przy początkowym fragmencie al. marsz. Piłsudskiego - dotychczasowy prawoskręt w Świętojańską zostanie przekształcony w przyjazną przestrzeń z trawnikiem i ławkami.Koszt zmiany organizacji ruchu na ul. Świętojańskiej, w tym koszt nowego oznakowania to około 80 tysięcy złotych. Celem zmian jest zapewnienie pieszym i rowerzystom większej wygody i bezpieczeństwa na jednej z najważniejszych ulic w mieście. Przestrzeń stanie się bardziej przyjazną pieszym. Zadanie jest częścią projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni.