Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Świętuj niepodległość z dzielnicami

Tak w zeszłym roku wyglądała Dzielnicowa Parada Niepodległości w Orłowie, fot. Mateusz Skowronek / archiwalne

Tak w zeszłym roku wyglądała Dzielnicowa Parada Niepodległości w Orłowie, fot. Mateusz Skowronek / archiwalne

07.11.2018 r.

W niedzielę będzie maszerowała cała Gdynia, a kilka dni wcześniej 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczczą też uczniowie i mieszkańcy gdyńskich dzielnic! Dodatkowe biało-czerwone parady przejdą przez Orłowo oraz Chwarzno.

W najbliższą niedzielę, 11 listopada w całej Polsce ruszą marsze, parady i pochody z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysta i barwna parada tego dnia pojawi się także na gdyńskich ulicach, ale udział w lokalnych wydarzeniach na cześć biało-czerwonej można rozpocząć już w piątek.

9 listopada osobne wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości będą organizowane w dwóch gdyńskich dzielnicach: w Orłowie oraz na Chwarznie.

Orłowo


Na pierwsze z nich zaprasza Szkoła Podstawowa nr 8, która organizuje już trzecią Dzielnicową Paradę Niepodległości. Udział, oprócz podopiecznych „ósemki”, wezmą też uczniowie z innych orłowskich placówek oraz goście, w tym przedstawiciele Związku Piłsudczyków, władz miasta, Rada Dzielnicy Orłowo i lokalny Klub Seniora. Przygotowano przemarsz wzdłuż ulicy Orłowskiej, od stacji SKM do charakterystycznego placyku przy Domku Żeromskiego.

Początek o godzinie 11:00. Jednocześnie warto zaznaczyć, że w tych godzinach mogą wystąpić trudności z dojazdem w okolicach ulicy Orłowskiej. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą funkcjonariusze policji i straży miejskiej.

Chwarzno


Druga z dzielnicowych parad pojawi się na ulicach Chwarzna, a zaprasza na nią Szkoła Podstawowa nr 48. W tym przypadku już dzień wcześniej w niepodległościowy nastrój postarają się wprowadzić uczniów, rodziców i mieszkańców pieśni w wykonaniu Żeńskiego Chóru Kameralnego – koncert o godzinie 18:00 w czwartek, 8 listopada w budynku szkoły przy ul. Jowisza 60.

W piątek świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie się już o godzinie 10:00 od parady ulicami dzielnicy. Dokładnie o 11:11 uczestnicy zaśpiewają wspólnie hymn na szkolnym boisku i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie, a do przyłączenia się szkoła zaprasza wszystkich mieszkańców Chwarzna. Ciekawie będzie też w piątkowy wieczór, gdy o 18:00 odbędzie się „wieczornica urodzinowa” połączona ze spotkaniem przy ognisku. W programie także warsztaty plastyczne, występy i wspólne śpiewanie oraz urodzinowy tort.

W niedzielę świętuje cała Gdynia


Przypomnijmy, że w samo Święto Niepodległości, 11 listopada na gdynian czeka także wyjątkowa parada w centrum miasta w ramach 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej (więcej na www.paradagdynia.pl). To punkt kulminacyjny miejskich obchodów, ale cały program jest dużo bardziej bogaty i udział w różnych wydarzeniach nawiązujących do niepodległości można wziąć także w piątek oraz w sobotę. Więcej informacji tutaj.