Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Świętuj z Gdynią 103. rocznicę odzyskania niepodległości

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej // materiały promocyjne

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej // materiały promocyjne

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było wydarzeniem przepełnionym szczęściem, radością i wolnością. Tegoroczne Gdyńskie Urodziny Niepodległej, choć inne niż do tej pory, bo bez tradycyjnej parady, z pewnością odtworzą tę radosną atmosferę. Wszystko, by złożyć hołd wolności, którą możemy cieszyć się już od 103 lat.


W czwartek, 11 listopada Gdynię odwiedzą goście z przeszłości. Reprezentanci 10 dekad, świadkowie 103 lat niepodległej Polski zabiorą mieszkańców w sentymentalną podróż. Miasto ogarnie nieco nostalgiczny klimat tego, co minione, lecz co ukształtowało nasze współczesne rozumienie niepodległości. Wspólne świętowanie to okazja do spacerów i odwiedzenia ciekawych miejsc, spojrzenia na perły modernizmu z niepodległościowej perspektywy, a także spędzenia aktywnego czasu z rodziną.

– Pandemia zmieniła naszą rzeczywistości i sposób kultywowania ważnych dla nas tradycji. 11 listopada będziemy świętować 103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Chociaż ponownie nie spotkamy się podczas barwnej i radosnej Parady Niepodległości, to w Gdyni nie zabraknie okazji do wspólnego świętowania i przeżywania tego jakże ważnego dla nas wszystkich dnia. Przygotowaliśmy szereg atrakcji. To m.in. wystawa „Wczoraj i dziś” na placu Grunwaldzkim czy koncert „10 dekad radości”. Swoje gościnne progi bezpłatnie otwierają muzea, a w Gdyńskim Centrum Filmowym tego dnia najważniejsze będzie polskie kino. Zapraszam też na biało-czerwoną wędrówkę po mieście. Wieczorem barwami narodowymi rozbłysną m.in. Urząd Miasta, InfoBox czy iglice kościoła św. Antoniego. Wspólne świętowanie to gdyńska tradycja! – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Oficjalne obchody 103. Gdyńskich Urodzin Niepodległej rozpoczną się o godz. 10:00.

W muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim odbędzie się koncert pod hasłem „10 dekad radości”, podczas którego studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaprezentują największe polskie przeboje z lat 1918-2021.

Będzie to też okazja, aby zapoznać się zawodem, który niemal wymarł. Zapraszamy na historyczne spotkanie z repasaczką pończoch, która zdradzi tajniki łatania oczek w rajstopach czy pończochach. Z kolei łasuchy będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych z dawnych lat, poznać przepis na blok czekoladowy i odtwarzać ten przysmak z przeszłości. Natomiast najmłodszych i ich rodziców rodzicami zachęcamy do udziału w warsztatach z tworzenia biało-czerwonych wstążeczek.

Ponadto wszyscy zainteresowani będą mogli przyjrzeć się wystawie „Wczoraj i dziś”. Zostaną na niej pokazane zmiany, jakie zaszły na ulicach Gdyni w ciągu 103 lat. Ekspozycję będzie można zobaczyć na placu Grunwaldzkim.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na molo Rybackie przed pomnik Tadeusza Wendy, gdzie zostaną rozdawane 103 sadzonki drzew, będące symbolicznymi świadkami historii, a także kotyliony do samodzielnego złożenia. Z kolei Muzeum Marynarki Wojennej organizuje bezpłatne zwiedzanie. Tego dnia będzie można również wejść na pokład okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, który w tym roku przeszedł gruntowny remont.

Będzie też uczta dla kinomanów. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na „Dzień Kina Polskiego”. W repertuarze znajdą się wyłącznie polskie filmy, w tym kilka absolutnych nowości. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy fabuły, jak i dokumentów.

– 103 lata temu odzyskaliśmy wolność. Był to wyjątkowy dzień, przepełniony szczęściem, radością i wolnością. I w ten sam sposób będziemy w tym roku obchodzili Święto Niepodległości w naszej Gdyni. Zapraszamy bardzo serdecznie na szereg wydarzeń, które zostały zaplanowaliśmy dla Państwa w tym dniu. Będą to wydarzenia zarówno w Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, jak i w Gdyńskim Centrum Filmowym. Atrakcje na ulicach Śródmieścia. Sprawdźcie, co w tym dniu będzie się działo w Gdyni – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej to szansa, aby spojrzeć na wolność i niepodległość z perspektywy zmian i wolności niesionej przez lokalne szczegóły.

103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Harmonogram

 • Cały dzień – wystawa „Wczoraj i dziś” – plac Grunwaldzki,
 • Cały dzień – Dzień Kina Polskiego – Gdyńskie Centrum Filmowe,
 • 9:00-17:00 – Muzeum Marynarki Wojennej – bezpłatne zwiedzanie,
 • 10:00 – złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – plac Wolnej Polski,
 • 10:30 – uroczysta msza święta w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – ul. Armii Krajowej 26,
 • 11:00 – 103 drzewa w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – pomnik Tadeusza Wendy, molo Rybackie,
 • 11:30-15:30 – Życie gdyńskie w czasach niepodległości – ul. 10 Lutego (różne lokalizacje),
 • 12:00 – uroczystość przed pomnikiem Polski Morskiej,
 • 12:30-15:30 – warsztaty „Zaginione w czasie” (kulinaria, repasacja, kokardy narodowe) – plac Grunwaldzki,
 • 13:00 – koncert „10 dekad radości” (wykonanie: studenci Studium Wokalno-Aktorskiego)–  plac Grunwaldzki, muszla koncertowa,
 • 14:00-16:00 – ORP „Błyskawica” – bezpłatne zwiedzanie,
 • 16:00-23:00 – biało-czerwone podświetlenie budynków – różne lokalizacje: Urząd Miasta Gdyni, iglice kościoła św. Antoniego, InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni, budynek Dowództwa Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji.
103. Gdyńskie Urodziny Niepodległej // materiały prasowe

 • ikonaOpublikowano: 26.10.2021 14:22
 • ikona

  Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2021 15:22
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze