Co nowego

Szanghaj bierze przykład z Gdyni

Delegacja z Szanghaju odwiedziła m.in. gdyński InfoBox, gdzie zapoznała się z historią ochrony środowiska w Polsce, strategią zarządzania lasami komunalnymi i przykładami realizacji, fot. Jan Ziarnicki

Delegacja z Szanghaju odwiedziła m.in. gdyński InfoBox, gdzie zapoznała się z historią ochrony środowiska w Polsce, strategią zarządzania lasami komunalnymi i przykładami realizacji, fot. Jan Ziarnicki

Pracownicy Szanghajskiego Biura Ochrony Środowiska dostali od swojego rządu ambitne zadanie. Do 2020 roku mają zwiększyć zalesienie swojego regionu do 18%. Rozwiązań szukają m.in. w Gdyni.

Małe zalesienie i duże zanieczyszczenie powietrza to tylko niektóre problemy, z jakimi od lat boryka się Szanghaj. Z tego względu władze miasta zdecydowały się powołać specjalny zespół mający na celu znalezienie rozwiązań mogących uchronić metropolię przed katastrofą ekologiczną. Kluczem do tego jest właśnie troska o lasy i zieleń w mieście.

- W Polsce mamy bardzo wysokie zalesienie, można wręcz powiedzieć, że stanowimy wzór - mówi Tadeusz Schenk z Biura Ogrodnika Miasta. - W skali kraju wynosi ono 30%, natomiast w Gdyni jest to aż 45%. Ułatwia to gospodarkę leśną i zaspokojenie zapotrzebowania ludności na drewno, przy jednoczesnym nieszkodzeniu środowisku. W Chinach sytuacja niestety ma się zupełnie inaczej - dodaje.

Shanghai Environmental Protection Bureau, czyli Szanghajskie Biuro Ochrony Środowiska, to jednostka regulująca i koordynująca politykę związaną z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Jednym z jej elementów jest dbanie o stan lasów, które w Chinach zajmują tylko ok. 12% powierzchni kraju.

- To jest nasz trzeci dzień w Polsce – mówi Cai Jingiping, dyrektor generalny Zarządu Szanghajskiego Biura Ochrony Środowiska - Polskie lasy zrobiły na nas duże wrażenie. Chcemy uczyć się od was jak nimi zarządzać i jak dbać o miejską zieleń – dodaje.

"Sukces Polski tkwi w planowaniu. Wszystkie lasy objęte są 10-letnimi planami i według nich prowadzi się gospodarkę leśną", fot. Pixabay.com

- Sukces Polski tkwi w planowaniu. Wszystkie lasy objęte są 10-letnimi planami i według nich prowadzi się gospodarkę leśną. Ona określa ilość wycinek, odnowień i zalesień. Jeżeli spojrzymy na miasto z lotu ptaka to zobaczymy, że jest ono wciśnięte pomiędzy las. Właśnie dzięki tak dużej ilości zieleni Gdynia jest jednym z miejsc w Polsce, w których żyje się najlepiej – podkreśla Schenk.

Delegacja z Szanghaju odwiedziła gdyński InfoBox, gdzie zapoznała się z historią ochrony środowiska w Polsce, strategią zarządzania lasami komunalnymi i przykładami realizacji. Delegaci odwiedzili także rezerwat przyrody „Kępa Redłowska”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.11.2018 15:02
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.11.2018 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze