Co nowego

Szpitale Pomorskie z Zielonym Feniksem

Zielonego Feniksa dla Szpitali Pomorskich odebrała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu spółki (druga od prawej) // fot. materiały prasowe Szpitali Pomorskich

Zielonego Feniksa dla Szpitali Pomorskich odebrała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu spółki (druga od prawej) // fot. materiały prasowe Szpitali Pomorskich

23.09.2022 r.

Szpitale Pomorskie zostały nagrodzone za działania ekoenergetyczne. Przyznano im statuetkę Zielonego Feniksa. W ten sposób doceniono rozwiązania wprowadzone w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Chodzi m.in. o termomodernizację budynków.


Zielony Feniks to nagroda przyznawana od 2009 roku przez Fundację na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki. Trafia do organizacji społecznych i samorządowych oraz przedsiębiorstw, które wdrażają i promują nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, paliw alternatywnych, energooszczędności czy ekologicznej utylizacji odpadów.

Wyróżnienie jest przyznawane w kilku kategoriach: za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki, za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych, za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki oraz za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki.

Statuetki Zielonego Feniksa są wręczane co roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Energetyki. Tegoroczna gala odbyła się w środę, 21 września w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Wśród laureatów znalazły się Szpitale Pomorskie. Spółkę doceniono za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych. Chodzi o działania zrealizowane m.in. na bloku operacyjnym i SOR-ze w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie. Nagrodę odebrała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

– To cenne wyróżnienie to dowód na to, że właściwie realizujemy nasze inwestycje. Pamiętamy przy tym o środowisku. Przykładem są nowe obiekty w szpitalach w Gdyni i w Wejherowie, które oddaliśmy do użytku w ciągu ostatniego roku. To dbałość o efektywność ich użytkowania poprzez m.in. powstanie zielonych dachów. Mamy świadomość, że takie działania umożliwią efektywne korzystanie z infrastruktury technicznej i szpitalnych budynków. Obecnie planujemy prace termomodernizacyjne w kolejnych obiektach, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć wydatki na cele grzewcze i wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska – podkreślała podczas gali prezes Szpitali Pomorskich.

O fundacji


Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks” popularyzuje wiedzę o odnawialnych źródłach energii i relacjach pomiędzy energetyką a środowiskiem naturalnym i społecznym. Jej celem jest wspieranie organizacji społecznych, samorządowych i biznesowych w zakresie promocji i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań ekoenergetycznych.