Co nowego

Sztandar dla Straży Pożarnej w Gdyni

Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej

Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej

07.12.2018 r.

7 grudnia w samo południe na molo Południowym odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. To duże wyróżnienie i niezwykle podniosły moment w historii gdyńskiej komendy.

Nadanie sztandaru zbiegło się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 85-leciem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Miejska Zawodowa Straż Pożarna została utworzona uchwałą Rady Miasta 1 października 1933 roku na bazie istniejącej od 1927 roku OSP Gdynia. Z okazji tego jubileuszu z inicjatywą nadania sztandaru dla komendy wyszedł Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

14 czerwca 2018 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie, podczas którego utworzono „Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni”. Dziś decyzją Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji, Joachima Brudzińskiego odbyła się uroczystość nadania tego wyjątkowego symbolu. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu sztandar przekazał na ręce generała brygadiera, Komendanta Głównego Państwowej Straży Miejskiej, Leszka Suskiego. Ten natomiast złożył go na ręce Komendanta Miejskiego PSP, st. kpt. Marcina Nowaka.

- W roku stulecia odzyskania niepodległości uświadamiamy sobie, że odzyskana wolność, to także zadania które pokolenia Polaków otrzymały do wykonania. Takim zrealizowanym zadaniem była budowa miasta Gdyni, symbolu wolnej Polski z dostępem do morza.
Powstanie 85 lat temu zawodowej straży pożarnej stanowiło naturalną cześć budowy nowoczesnego miasta. Przez całą historię Gdyni, mieszkańcy mieli poczucie wsparcia i bezpieczeństwa, dzięki ofiarnej służbie pokoleń strażaków i ochotników. Dziś z wdzięcznością oddajemy im pokłon. Restytuowany w 1990 roku samorząd doceniał i wspierał działania straży, mając świadomość, że to poczucie bezpieczeństwa jest ważne i potrzebne mieszkańcom. Mamy głębokie przekonanie, że rozwój infrastruktury dla straży pożarnej – nowe strażnice, zakup nowoczesnego sprzętu wspierany także z budżetu samorządu miasta Gdyni, a także ofiarna służba i podnoszone kwalifikacje pomagają skuteczniej nieść pomoc i czuwać nad bezpieczeństwem gdynian – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
 
I dodał:
 
- Dziś w imieniu społecznego komitetu miałem zaszczyt przekazać na ręce pana generała sztandar, który staje się od dzisiaj symbolem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Sztandar, który jest wyrazem wdzięczności mieszkańców za owocną służbę strażaków i ochotników każdego dnia. Niech honor, Bóg i ojczyzna będą wartościami, które będą Wam codziennie towarzyszyć.
 
- W Państwowej Straży Pożarnej ślubujemy na sztandar. Kiedy przyjdzie czas opuścić tę ziemię, pójść na służbę do świętego Floriana, wtedy sztandar również będzie nam towarzyszył. Dbajcie o niego – mówił podczas uroczystości generał brygadier, Komendant Główny Państwowej Straży Miejskiej, Leszek Suski.
 
W uroczystości nadania sztandaru dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni udział wzięli m.in. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich oraz generał brygadier, Komendant Główny Państwowej Straży Miejskiej, Leszek Suski i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu generał brygadier, Komendant Główny Państwowej Straży Miejskiej, Leszek Suski.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź święcący sztandar.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek przekazujący sztandar generałowi, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Miejskiej, Leszkowi Suskiemu.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu generał brygadier, Komendant Główny Państwowej Straży Miejskiej, Leszek Suski przekazujący sztandar Komendantowi Miejskiemu PSP, st. kpt. Marcinowi Nowakowi.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni. Na zdjęciu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
  • Sztandar dla Komendy Straży Pożarnej w Gdyni.