Co nowego

Tak wyglądać będzie terminal lotniska Gdynia-Kosakowo

Opis alternatywny

15.12.2010 r.

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną terminala lotniska, od lewej Janusz Stateczny, Miłun Trzaskowski, Stanisław Dopierała /fot. Dorota NelkeJednogłośnym werdyktem jury, pod przewodnictwem mgr inż. arch. Stanisława Dopierały "Koncepcja architektoniczna terminalu GA(General Aviation) Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo" - autorstwa zespołu ATI Architektura Technika Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy zasłużyła na I nagrodę w konkursie, do którego zostało zakwalifikowanych 6 zespołów. Laureatem II nagrody został zespół JSK Architekci Sp z o.o. z Warszawy. Jury przyznało też 3 wyróżnienia.

Uroczystość odbyła się 15 grudnia 2010 r. w Muzeum Miasta Gdyni.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że nagrodzona praca wyróżnia się:
- kreatywnym spełnieniem technologii modularnej
- profesjonalnym rozwiązaniem funkcjonalno-przestrzennym
- racjonalnym rozwiązaniem elementów infrastruktury technologicznej
- oryginalnym ukształtowaniem bryły
- harmonijnymi elewacjami
- spójną i konsekwentną architekturą indywidualizującą budynek terminala
- kompozycją bryły dobrze wpisanej w otoczenie


Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną terminala lotniska /fot. Dorota NelkeNagrodę w imieniu zespołu autorów odebrał mgr inż. arch. Miłun Trzaskowski. Dziękując za wysoką ocenę ich koncepcji - laureat m.in. objaśnił, że dla autorów jednym z nadrzędnych celów była ekonomika przedsięwzięcia, a od strony estetycznej źródłem inspiracji była dla nich woda morska i wiatr.


Dzięki temu projekt wyróżnia się oryginalnością, lekkością i funkcjonalnością, co podkreślili składający gratulacje zwycięskiemu zespołowi: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Jerzy Włudzik - wójt gminy Kosakowo na obszarze, której znajduje się lotnisko.

Jak poinformował prezes spółki Port Lotniczy Gdynia Kosakowo - Janusz Stateczny, następnym krokiem będą negocjacje z autorami nagrodzonej koncepcji w sprawie opracowania dokumentacji projektowej, na co będą mieli czas do 21 tygodni. Potem zaś rozpoczną się procedury przetargowe dotyczące budowy terminalu.

Więcej szczegółów na stronach www.airport.gdynia.pl i stronie zwycięskiego zespołu www.ati.waw.pl

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną terminala lotniska - nagrodzony projekt/fot. Dorota NelkeRozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną terminala lotniska - nagrodzony projektRozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną terminala lotniska - nagrodzony projekt

fot. Dorota Nelke