Co nowego

Zapraszamy na toast urodzinowy gorącą czekoladą

Urodzinowe zdjęcie gdynian // fot. Michał Kowalski

Urodzinowe zdjęcie gdynian // fot. Michał Kowalski

92 lata temu Gdynia otrzymała prawa miejskie. 10 lutego 1926 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie w którym nadała Gdyni prawa miejskie. Decyzja o budowie portu przy wsi Gdynia spowodowała dynamiczny rozwój całej okolicy. Szybko powstawały nowe budynki, osiedla, drogi, torowiska. Tempo budowy podziwiane było nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Mówiono o „gdyńskim tempie”. Gdynia powstawała nie tylko szybko, ale również przemyślanie i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, z czego dumni jesteśmy do dzisiaj.
 
- Rocznica nadania Gdyni praw miejskich jest wspaniałą okazją do wspólnego spotkania nas, gdynian. Możemy złożyć sobie życzenia i wymienić się opiniami o przyszłości naszego miasta. Zachęcam wszystkich mieszkańców do świętowania i bycia dumnym z tego gdzie mieszkamy, gdzie żyjemy i z miasta jakie wspólnie tworzymy – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
Oficjalne uroczystości rozpoczną się w samo południe, 10 lutego, złożeniem kwiatów przy płycie pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. W uroczystości wezmą udział władze miasta, przedstawiciele gdyńskich instytucji, firm oraz gdynianie. Równolegle przy gdyńskim InfoBoxie ruszy wydawanie bezpłatnej gorącej czekolady. Wspólny toast to już tradycja, która w tym roku odbędzie się po raz czternasty. Dzieci, dorośli i seniorzy wspólnie wzniosą w górę kubeczki z gorącą czekoladą i złożą Gdyni i gdynianom życzenia. Z tarasu InfoBoxu zostanie wykonane również grupowe zdjęcie.  

- Od kilkunastu lat zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin naszego miasta. To już tradycja, że o godzinie 12.00 pod gdyńskim InfoBoxem zaczynamy rozdawać gorącą czekoladę,  a następnie wznosimy wspólnie z mieszkańcami słodki toast. To również okazja do wspólnej fotografii – mówi Marek Radyko, wiceprezes stowarzyszenia In gremio.
 
Obchody 92. urodzin Gdyni rozpoczęły się już w weekend 3-4 lutego w Gdynia Arenie. Wystąpił tam akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon, zobaczyliśmy fragment filmu powstającego na podstawie archiwalnych nagrań gdynian „Gdynia. Moje miasto”. Gdynianie wzięli również udział w szeregu różnych aktywności. Film będzie można zobaczyć ponownie 10 lutego o 14.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2). Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.
 
Z okazji urodzin swoje drzwi dla zwiedzających otworzą również gdyńskie muzea. Będziemy mogli bezpłatnie zobaczyć ekspozycję Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji oraz ekspozycję plenerową Muzeum Marynarki Wojennej.
  • Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) 10.00-18.00
  • Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) 10.00-18.00
  • ekspozycja plenerowa Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) 10.00-16.00
Wieczorem w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdynia. Podczas wydarzenia zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagroda Czas Gdyni za najlepsze ubiegłoroczne inwestycje. Wejście z zaproszeniami. Relację z tego wydarzenia na naszej stronie internetowej.

Gdynia - miasto z morza i marzeń // fot. Whizbrand /#WhizTalk.
Z morza i marzeń // fot. Whizbrand /#WhizTalk. 

  • ikonaOpublikowano: 09.02.2018 13:30
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 15:04
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Zobacz także

Najnowsze