Co nowego

Trenowali manewry ratownicze w Porcie Gdynia

Manewry ratownicze odbywały się w budynku przeznaczonych do rozbiórki, by scenariusz był maksymalnie zbliżony do prawdziwej akcji. // fot. GRS PCK Trójmiasto

Manewry ratownicze odbywały się w budynku przeznaczonych do rozbiórki, by scenariusz był maksymalnie zbliżony do prawdziwej akcji. // fot. GRS PCK Trójmiasto

27.09.2021 r.

W niedzielę 26 września na terenie Portu Gdynia odbyły się manewry ratownicze. Zarząd Morskiego Portu S.A. i Zarząd Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w sierpniu zawarły porozumienie na mocy, którego ćwiczenia mogły się odbyć. 
 

Dział Bezpieczeństwa i Monitoringu ZMPG S.A. w budynku przeznaczonym do rozbiórki przygotowała scenariusz zdarzeń wymagających działań ratowniczych w sposób maksymalnie zbliżony do prawdziwej akcji. Przybyłe na miejsce jednostki grup ratowniczych musiały wykazać się umiejętnościami z szerokiego zakresu.

Manewry ratownicze w Porcie Gdynia. Zdjęcie robione z góry, z drona, przy budynku zaparkowane są wozy strażackie.
fot. Port Gdynia

Grupy specjalistyczne odpowiedzialne były za przygotowanie stanowisk wysokościowych i bezpieczny transport poszkodowanych z trudno dostępnych obszarów. Psy poszukiwawcze wraz z przewodnikami przeczesywali teren budynku i najbliższej okolicy. Ratownicy medyczni i KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy) dbali o zabezpieczenie poszkodowanych i doskonalili umiejętności rozpoznawania urazów i wdrażania procedur. Całość koordynowała Portowa Straż Pożarna Gdynia. Wspólne ćwiczenia dają możliwość skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych. 

– Współpracując możemy przyczynić się do rozwoju służb ratujących życie. Zawarte porozumienie jest wynikiem takiego podejścia. Wykorzystanie zaangażowania pasjonatów, którzy poświęcają swój wolny czas by doskonalić umiejętności oraz ich wsparcie przez służby zawodowe tworzy potencjał, którego mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystać. Niemniej jednak wspólne ćwiczenia pozwalają nam pozostać w gotowości, by w razie potrzeby reagować szybko, profesjonalnie i skutecznie – mówił Michał Świeczkowski, kierownik Działu Bezpieczeństwa i Monitoringu Portu Gdynia.


W ćwiczeniach udział brały: Portowa Straż Pożarna Gdynia, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Koszalin, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Olsztyn, Grupa Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża Bydgoszcz oraz Grupa Ratownictwa Specjalnego (GRS) Polskiego Czerwonego Krzyża Trójmiasto, która była inicjatorem akcji. Grupa ta czynnie działa na terenie Trójmiasta od ponad 30 lat. 

– Dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Port Gdynia mamy stałą możliwość doskonalenia naszych umiejętności ratowania ludzkiego życia. Port Gdynia dysponuje takimi terenami, na które ciężko jest uzyskać możliwość wstępu, a które doskonale wpływają na rozwój ratowników, tych czworonożnych również. Dodatkowo możliwość współdziałania z jednostkami takimi jak Portowa Straż Pożarna sprzyja wymianie doświadczeń i podnoszeniu specjalistycznych kwalifikacji- mówi Agnieszka Kwapisiewicz, wiceprezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, ratowniczka Grupy Ratownictwa Specjalnego Polskiego Czerwonego Krzyża Trójmiasto.

Kolejne wspólne ćwiczenia planowane są w listopadzie. Natomiast w najbliższych miesiącach Grupa Ratownictwa Specjalnego Polskiego Czerwonego Krzyża Trójmiasto planuje utworzenie młodzieżowego koła, które ma w młodych osobach zaszczepić chęć bezinteresownego działania na rzecz innych. W programie jest nauka pierwszej pomocy, podstawowych węzłów i zasad pracy wysokościowej oraz zapoznanie się z pracą z psami poszukiwawczymi i tropiącymi.

  • Na zdjęciu czterech ratowników pomaga poszkodowanej kobiecie na noszach.
  • Na zdjęciu widoczny dron.
  • Manewry ratownicze w Porcie Gdynia. Ratownicy wewnątrz budynku spuszczają na linie psa ratownika.
  • Budynek widoczny z góry, na dachu stoją ratownicy.
  • Budynek widoczny z góry, obok stoją zaparkowane wozy strażackie.
  • Manewry ratownicze w Porcie Gdynia. Trzech ratowników znajduje się na dachu budynku, trzech jest przed budynkiem.