Co nowego

Turniej 3x3 Gdynia przeszedł do historii

Nagrody wręczali Paweł Brutel – wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Adam Skurat – radny Gdyni

Pogoda pokrzyżowała szyki uczestnikom turnieju 3x3 Gdynia. W sobotę i niedzielę organizatorzy musieli przenieść rozgrywki do hal sportowych. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w kilku kategoriach. Sportowych emocji nie brakowało.

zawodnicy w trakcie gry
– Trzecia edycja 3x3 Gdynia za nami. Był to największy w tym roku koszykarski turniej w tej formule w kraju. Ranga FIBA Lite Quest sprawiła, że zagościły u nas wspaniałe drużyny – nie kryje zadowolenia Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Mogliśmy kibicować zarówno profesjonalnym graczom, jak i tym najmłodszym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na koszykarskich parkietach. I właśnie to chcieliśmy uzyskać. To ma być turniej dla wszystkich, bo taka jest idea i misja, której podjęliśmy się jako organizatorzy.
wicedyrektor Paweł Brutel w trakcie wręczani medali

Na parkiecie zameldowali się uczestnicy rywalizujący w kategoriach wiekowych U15 i U17. Młodsi walczyli w hali sportowej VI Liceum Ogólnokształcącego, natomiast starsi zawodnicy grali w obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu. Warto zaznaczyć, że w kategorii U15 K wystąpiły aż cztery składy zawodniczek GTK Gdynia. To właśnie one były upatrywane jako faworytki turnieju. Do półfinału dostały się Młode Lwice Gdańskteam Bryza oraz trzecia i czwarta drużyna GTK Gdynia. W finale zagrały: czwarta drużyna GTK Gdynia oraz team Bryza. Lepsza okazała się ta druga. Bryza zwyciężyła 15:10. W pojedynku o brąz górą była drużyna z Gdańska, która pokonała trzecią ekipę GTK Gdynia (9:7).

Wśród chłopców poniżej 15. roku życia rywalizacja toczyła się pomiędzy 12 zespołami. Półfinałowe potyczki wygrały zespoły Barch MVP oraz KCF Low League. W finałowym starciu zwyciężyła drużyna Barch MVP (14:9). W batalii o brąz walkę stoczyły drużyny GAK II Gdynia i De La Salle Gdańsk. Górą byli gdynianie, którzy pokonali rywali 11:9.

zawodniczki w trakcie gry

W kategorii U17 K w szranki stanęło 6 drużyn podzielonych na dwie grupy. Do finału dostały się Młode Lwice Gdańsk oraz zawodniczki Politechniki Gdańskiej. Triumfowały te drugie (9:8) i to one zgarnęły komplet punktów do klasyfikacji Grand Prix Pomorza. Na najniższym stopniu podium uplasowały się zawodniczki z pierwszego zespołu GTK Gdynia, które pokonały drużynę KSKK Koszalin II (12:9).

Na liście startowej U17 M zarejestrowało się 14 drużyn. Zespoły rywalizowały w czterech grupach. W pierwszym półfinale Trefl Sopot pokonał Szkołę Gortata PG I 20:11, a w drugim naprzeciw siebie stanęła Gdyńska Mafia i Kwalitet. Górą był Kwalitet i to on zmierzył się w finale z sopocianami, których pokonał 21:18. Brązowe medale powędrowały do Szkoły Gortata PG I, która rozprawiła się z Gdyńską Mafią (15:11).

W kategorii U23 K rywalizowały między sobą zespoły Gdyńskiego Towarzystwa Koszykówki, które wystawiło sześć składów. Finałową batalię stoczyły ze sobą koszykarki reprezentujące pierwszą i szóstą drużynę GTK. W tym pojedynku zwyciężył zespół szósty, zwyciężając 19:14. W meczu o brąz lepszy okazał się drugi skład, który wygrał pewnie 21:9.

W kategorii mężczyzn poniżej 23. roku życia do finału awansowały drużyny Sportowa PG I oraz Akademia 3x3 U19. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich sekund. Ostatecznie Akademia 3x3 U19 pokonała jednym punktem swoich rywali. W potyczce o trzecie miejsce naprzeciw siebie stanęli: drugi zespół Politechniki Gdańskiej (Sportowa PG II) i Dzikie Koty. Wygrali gdańszczanie 22:14.

selfie zwyciężczyń
Kiedy mecze w kategoriach U15, U17 i U23 dobiegały końca, rozpędu nabrała rywalizacja w kategorii Open kobiet. O prym w turnieju 3x3 Gdynia walczyły drużyny: Team Poland (5 składów), Estonia National Team, a także Smelly Cats z Niemiec. W półfinałach starły się zespoły Team Poland IV i Smelly Cats oraz Team Poland I i II. Jako pierwsze awans zapewniły sobie Niemki, pokonując Polki 22:8.

Walka w drugim półfinale między pierwszą a drugą reprezentacją narodową była bardzo emocjonująca. Zawodniczki wspinały się na wyżyny swoich umiejętności i każda z nich starała się wypaść jak najlepiej. Ostatecznie awans do finału wywalczyła drużyna Team Poland I, pokonując koleżanki z drugiego zespołu 16:11. W finałowej potyczce naprzeciw siebie stanęły więc drużyny Smelly Cats oraz Team Poland I. Mecz obfitował w piękne akcje, rzuty z dystansu, zbiórki oraz widowiskowe bloki. Po zaciętej końcówce z potyczki zwycięsko wyszły Polki, które pokonały Niemki 18:11. W walce o brąz sprawdziły się natomiast ekipy Team Poland II i IV, które rozgrzały parkiet do czerwoności. Triumfowała drużyna Team Poland IV, pokonując rywalki 22 do 17.
początek finału

W gdyńskim turnieju wzięły udział także zespoły wojskowe. Mogliśmy podziwiać zmagania dwóch zespołów Akademii Marynarki Wojennej w Gdynia, ekipy z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także reprezentującą Bułgarię drużynę Nikola Vaptsarov Naval Academy i rumuńską Mircea Cel Bătrân Naval Academy. W turnieju triumfowali koszykarze Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przed żołnierzami z Bułgarii i mundurowymi z AWL Wrocław.

3. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław
Komplet wyników znaleźć można na stronie TUTAJ. Relację z pierwszego dnia zaś TUTAJ. Galeria zawodów znajduje się TUTAJ.

• ikonaOpublikowano: 23.05.2022 08:15

Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

• ikonaZmodyfikowano: 23.05.2022 16:08
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt