Co nowego

Turystyczna Gdynia wizytówką Pomorza

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera nagrodę Gryfa Pomorskiego dla AlterArt za Open'er Festival, fot. Kamil Złoch

Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera nagrodę Gryfa Pomorskiego dla AlterArt za Open'er Festival, fot. Kamil Złoch

04.10.2019 r.

Seria wyróżnień i nagród spłynęła na gdyńskie instytucje i organizacje, które na co dzień zajmują się wzbogacaniem oferty turystycznej miasta i całego regionu. Za nami regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki, podczas których laury otrzymało m.in. Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji czy organizatorzy Open’er Festival.

Każdego lata Gdynia wypełnia się turystami z różnych stron Polski i świata, którzy chętnie korzystają z bogatej oferty spędzania wolnego czasu. W piątek, z okazji Światowego Dnia Turystyki przyszła pora podsumowań i uhonorowania placówek oraz organizacji, które budują atrakcyjną markę regionu. W gdańskim Centrum św. Jana poznaliśmy komplet tegorocznych wyróżnionych oraz nagrodzonych z całego województwa.

Gratulacje ze sceny odbierali przedstawiciele kilku gdyńskich instytucji o uznanej marce, które uhonorowano prestiżowymi tytułami. To nagrody PTTK, certyfikaty Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz laury przyznawane przez marszałka województwa pomorskiego.

- Zdominowaliśmy rozdanie nagród. Bardzo mnie to cieszy, bo to jasny sygnał, że turystyka w Gdyni ma się bardzo dobrze, a produkt jest przygotowany dla naszych gości w sposób perfekcyjny – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Starannie planujemy to, co oferujemy, u nas nie ma przypadku. Oferta jest spójna ze strategią miasta i strategią rozwoju turystyki, a produkty powstają w ścisłej współpracy z Gdyńską Radą Turystyki. Możemy zaoferować turystom naprawdę ciekawy sposób spędzania czasu, a przy okazji mieć z tego korzyści zarówno kulturalne, jak i finansowe – dodała wiceprezydent.


Experyment w walce o Złoty Certyfikat


Najwyższy z przyznanych gdyńskim reprezentantom laurów, prestiżowy Certyfikat Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej trafił do Centrum Nauki Experyment. Gratulacje dla placówki odbierała na scenie wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. Jednocześnie gdyńska instytucja została wybrana na przedstawiciela województwa pomorskiego w rywalizacji o najbardziej prestiżową, ogólnopolską nagrodę, czyli Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Kapituła doceniła przede wszystkim rozwinięcie działalności i oferty turystycznej Centrum Nauki Experyment od 2014 roku, czyli od momentu, kiedy otrzymaliśmy „zwykły” certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, który już był dla nas ogromnym wyróżnieniem. Przez ostatnie 5 lat ogromnie rozwinęliśmy swoją ofertę, zarówno dla rodzin, jak i osób dorosłych, a nawet seniorów – mówiła Natalia Grzywacz-Leszkowska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Experyment.

Certyfikat jest przyznawany najlepszym i najbardziej innowatorskim miejscom, obiektom czy też imprezom turystycznym z całej Polski. Złoty Certyfikat w ostatnich latach trafiał do tak uznanych miejsc, jak choćby Muzeum Powstania Warszawskiego, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu czy Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku. Wyniki ogólnopolskie zostaną ogłoszone 28 listopada.

Muzea i kulinarne święto docenione


Wśród certyfikatów PROT nie zabrakło jeszcze jednego gdyńskiego akcentu – wyróżnione w etapie regionalnym w kategorii „Najlepszy Produkt Turystyczny” zostało Muzeum Emigracji, które reprezentowała Kaja Długosz.

- Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że mogliśmy odebrać takie wyróżnienie z rąk Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. My jako zespół staramy się dołożyć wszelkich starań, aby adres Polska 1, gdzie znajduje się budynek Dworca Morskiego był atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie Gdyni – podsumowała Kaja Długosz, główna specjalistka ds. promocji, PR i marketingu Muzeum Emigracji w Gdyni.

Przedstawiciel Agencji Rozwoju Gdyni, Jacek Debis, odebrał na scenie jedną z Nagród Prezesa Honorowego PROT w kategorii „Turystyka w mediach” - to efekt pracy nad rozwojem i promocją Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Marszałek województwa pomorskiego uhonorował także z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. Muzeum Miasta Gdyni otrzymało ponadto przyznany przez PTTK medal „Za pomoc i współpracę”, który odebrał Tomasz Sosnowski.

Gryf Pomorski za festiwal


Kolejne duże wyróżnienie dla Gdyni przyznano za produkt, który znają muzyczni fani z całego świata. Nagrodę Główną Marszałka Województwa Pomorskiego – Gryf Pomorski „Oferta turystyczna 2018” otrzymał AlterArt za Open’er Festival – wydarzenie, które co roku ściąga do Gdyni tysiące zainteresowanych.

Podczas uroczystości w Centrum św. Jana wręczono także odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki, wyróżnienia „Ambasador Pętli Żuławskiej” oraz szereg nagród i wyróżnień przyznanych przez marszałka województwa pomorskiego.

 • Obchody regionalne Światowego Dnia Turystyki w Centrum św. Jana, fot. Kamil Złoch
 • Kaja Długosz odbiera wyrożnienie dla Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Kamil Złoch
 • Tomasz Sosnowski z Muzeum Miasta Gdyni odbiera przyznany przez PTTK medal „Za pomoc i współpracę”, fot. Kamil Złoch
 • Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera wyrożnienie za certyfikat PROT dla Centrum Nauki Experyment, fot. Kamil Złoch
 • Wyrożnienia za certyfikaty PROT, fot. Kamil Złoch
 • Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni odbiera jedną z Nagród Prezesa Honorowego PROT, fot. Kamil Złoch
 • Obchody regionalne Światowego Dnia Turystyki w Centrum św. Jana, fot. Kamil Złoch
 • Obchody regionalne Światowego Dnia Turystyki w Centrum św. Jana, fot. Kamil Złoch
 • Laureaci Nagród Prezesa Honorowego PROT, fot. Kamil Złoch
 • Laureaci Nagród Prezesa Honorowego PROT, fot. Kamil Złoch
 • Laureaci Nagród Prezesa Honorowego PROT, fot. Kamil Złoch
 • Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera wyróżnienie z okazji 60-lecia działalności dla Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, fot. Kamil Złoch
 • Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera wyróżnienie z okazji 60-lecia działalności dla Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, fot. Kamil Złoch
 • Wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera nagrodę Gryfa Pomorskiego dla AlterArt za Open'er Festival, fot. Kamil Złoch