Co nowego

Twój ślub online. Tylko #wGdyni!

Sala ślubów w USC w Gdyni. Bokiem stoi pan młody i pani młoda, przed nimi, twarzą do obiektywu urzędniczka udzielająca ślubu.

Bezpłatne transmisje udostępniane młodym parom przez Urząd Miasta Gdyni pozwolą na przeżywanie ślubu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi, fot. Karol Stańczak / www.hurastudio.pl

09.02.2021 r.

Bierzesz ślub cywilny w czasie pandemii i martwisz się, że twoi bliscy nie zobaczą ceremonii przez obowiązujące limity gości? Problem rozwiązuje internetowy streaming. Gdynia jako pierwsza w Polsce udostępni młodym parom bezpłatną transmisję ze ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego.


Zwyczajowo chcemy, aby podczas tak ważnego dnia, jakim jest ślub, towarzyszyli nam bliscy, przyjaciele i znajomi. Pandemia koronawirusa zmieniła standardy – od marca 2020 roku kilkukrotnie zmieniały się obostrzenia dotyczące tego, ile osób może znaleźć się w sali podczas ceremonii. Na dziś to jedynie para młoda, ich świadkowie oraz jeden gość lub fotograf.

Aby umożliwić młodym parom i ich gościom wspólne przeżywanie symbolicznego „tak” w tym trudnym okresie, Urząd Miasta Gdyni zapewni transmisje prosto ze ślubnego kobierca. Streamingi z sali Urzędu Stanu Cywilnego będą bezpłatne, a niepublicznymi linkami prowadzącymi do transmisji para młoda będzie mogła podzielić się z najbliższymi i znajomymi. Wystarczy złożyć wniosek co najmniej 7 dni przed uroczystością.- Wyjątkowość sytuacji, w której znajdujemy się już niemal od roku, wywróciła do góry nogami wiele spraw życia codziennego, w tym także chwile niezwykle wartościowe i szczególne. Aby nowożeńcy mogli przeżywać jeden z najważniejszych momentów w swoim życiu wspólnie z najbliższymi, przygotowaliśmy możliwość bezpłatnych transmisji z sali ślubów. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie jako pierwszy samorząd w Polsce i wierzymy, że spotka się ono z ciepłym przyjęciem ze strony państwa młodych, ale także ich krewnych czy przyjaciół – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przyszli nowożeńcy, którzy chcą skorzystać z nowej usługi, muszą jedynie zaakceptować regulamin i z wyprzedzeniem złożyć wspomniany wcześniej wniosek, podając adresy mailowe, na które zostanie przesłany link do transmisji. Podgląd na żywo będzie udostępniany za pośrednictwem kanału YouTube Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni, co da możliwość obejrzenia go na komputerach, tabletach czy smartfonach z dostępem do internetu. Na trzy dni przed ceremonią zainteresowani otrzymają zaproszenie na uroczystość ślubną zawierające link. To od nich samych będzie zależało, z kim zdecydują się podzielić tą podniosłą chwilą.Z zapisu ceremonii ślubnej w Gdyni można też zrobić osobistą pamiątkę. Na prośbę państwa młodych transmisja może zostać zarejestrowana i zapisana w formie pliku na zewnętrznym nośniku danych (np. na pendrivie). Usługa startuje w piątek, 5 lutego.

Według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni w samym tylko 2020 roku „tak” powiedziało sobie aż 660 par. Było to 459 ślubów cywilnych i 201 ślubów wyznaniowych.

W załączniku poniżej artykułu dostępny jest regulamin korzystania z usługi wraz z wzorem wniosku.