Co nowego

Tydzień wyjątkowych spotkań z teatrem - R@port już w maju!

Cesky diplom // fot. Michał Olszewski

Cesky diplom // fot. Michał Olszewski

11.04.2018 r.

Za nieco ponad miesiąc ruszy 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Rozpocznie się on 13 maja, a zakończy 20 maja. To będzie tydzień niezwykłych spotkań z teatrem. Publiczność obejrzy podczas niego siedem spektakli konkursowych. Na koniec jury wybierze najlepszy z nich. Będą też dwa przedstawienia pozakonkursowe. Festiwalowi towarzyszy finał 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatów  R@portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 20 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie V Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.
 
R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze, najżywsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku. Jaka będzie tegoroczna – 13. edycja festiwalu?

Gdyby mi kazano scharakteryzować zestaw konkursowych propozycji w dwóch słowach, powiedziałbym po prostu „każda inna”. To będzie atrakcja dla widowni i kłopot dla jury, które może przyznać tylko jedną nagrodę. Festiwal nie jest profilowany tematycznie, nie ma swojego hasła przewodniego, pod które selekcjonowany byłby repertuar. Ma być raportem - przeglądem najciekawszych rzeczy, które zdarzyły się w teatrze na styku literatury i inscenizacji – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy R@portu.
 
Festiwal otworzy inscenizacja pozakonkursowego przedstawienia „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. Będzie ją można zobaczyć 13 maja, o godz. 19.00, w Teatrze Miejskim w Gdyni.
 
W tym roku podczas R@portu będzie można zobaczyć siedem spektakli konkursowych. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie „Český díplom” Piotra Rowickiego według Mariusza Szczygła w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Następnego dnia będzie można zobaczyć „Ciemność” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr IMKA w Warszawie/Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach). Dalej zaprezentowane zostaną: „Puppenhaus. Kuracja”  Magdy Fertach w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (TR WARSZAWA), „Wiele demonów” Jerzego Pilcha w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi /Teatr IMKA w Warszawie), „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” Aldony Kopkiewicz w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu), „Kursk” Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego (Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni) oraz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz (Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu). Konkursowe sztuki oceni jury festiwalu w składzie: Iwona Kempa, Zbigniew Majchrowski i Radosław Paczocha. Po obejrzeniu wszystkich spektakli wybiorą oni jeden najlepszy.
 
Festiwal zakończy pokaz pozakonkursowego spektaklu „Śmierć wrogiem ojczyzny” Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii Michała Walczaka (Teatr Pożar w Burdelu).

Pełny program festiwalu jest dostępny tutaj.


 
R@port jest połączony z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Co roku jest ona przyznawana autorowi, który napisze najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Tegorocznemu festiwalowi będzie towarzyszył finał 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Publiczność będzie mogła poznać wszystkie nominowane do niego sztuki. To: „Tożsamość Wila” Gabrieli Muskały i Moniki Muskały w reżyserii Rafała Szumskiego, „Metro Afganistan” autorstwa Łukasza Pawłowskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Natalii Orkisz, „Widok z mojego balkonu” autorstwa Moniki Siary w reżyserii Anny Popiel oraz „Wierna Wataha”, którą napisali Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak, w reżyserii Radosława Maciąga. Finalistów wybrała kapituła nagrody w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Laureata nagrody poznamy 20 maja podczas finału R@portu.
 
Stałym element festiwalu R@port jest też czytanie sztuk nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.  Rozpocznie się ono 14 maja od „Wiernej watahy”. Następnego dnia odbędzie się czytanie sztuki „Wracaj”. 16 maja zaprezentowana zostanie „Tożsamość Wila”, a dzień później „Metro Afganistan”. Cykl zakończy, 18 maja, odczytanie „Widoku z mojego balkonu”. Wszystkie czytania będą się odbywać o stałej porze – o godz. 16.45 – w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dokładny harmonogram znajduje się tutaj.
 
Zwycięzcę 13. festiwalu R@port i laureata 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 20 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie V Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.

  • Konferencja prasowa zapowiadająca R@port // fot. Lechosław Dzierżak
  • Konferencja prasowa zapowiadająca R@port // fot. Lechosław Dzierżak
  • Konferencja prasowa zapowiadająca R@port // fot. Lechosław Dzierżak
  • Konferencja prasowa zapowiadająca R@port // fot. Lechosław Dzierżak