Co nowego

Uczniowie chcą ratować Bałtyk

See the sea, czyli zobaczyć morze zanim będzie za późno...

See the sea, czyli zobaczyć morze zanim będzie za późno...

27.05.2021 r.

Grupa uczniów z III LO w Gdyni rozpoczęła projekt „See the Sea”. Chcą pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów Morza Bałtyckiego poprzez udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” oraz budowanie społecznej świadomości. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad inicjatywą.


Gdyńscy licealiści chcą edukować innych młodych ludzi na temat Bałtyku, problemów, z jakimi boryka się nasze morze oraz działań ochronnych, które może podjąć każdy z nas. Do świadomości rówieśników docierają w najprostszy i najlepiej znany sobie sposób – poprzez media społecznościowe.

– Jesteśmy grupą uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Bierzemy udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Pragniemy pomóc rozwiązać część problemów Bałtyku poprzez uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest to kwestia i jakie mogą być konsekwencje jej zlekceważenia. W ramach prowadzonej akcji sprzedajemy ubrania i torby z logo naszego projektu. Dochód ze sprzedaży w całości przeznaczymy na fundację „Mare”, której bliskie są losy Morza Bałtyckiego – mówią uczniowie z zespołu „See the Sea” – Kalina Kacprzak, Maja Telszewska, Jan KaliszczakNatalia Jagiełło, Szymon Kwidziński i Zofia Ossowska.

„See the Sea, czyli zobaczyć morze zanim będzie za późno” to inicjatywa uczniów szkoły oddalonej ledwie kilka minut spacerem od brzegu Bałtyku. Młodzi ludzie patrząc na zmiany zachodzące w morzu, postanowili mówić o nich głośno. We współpracy z uczonymi z instytucji, takich jak Instytut Oceanologii PAN, Morski Instytut Rybacki, Akwarium Gdyńskie czy Uniwersytet Gdański, tworzą treści i filmiki edukacyjne. Ich aktywność w mediach społecznościowych można śledzić na profilach seethesea.projekt na Instagramie, Facebooku oraz YouTubie.

Oprócz edukacji uczniowie podejmują też stanowcze działania, aby pokazać, że każdy może pomóc naszemu morzu. Poprzez platformę Allegro sprzedają bluzy oraz torby. Zebrane w ten sposób środki przekazują na Fundację Mare.

Działania młodzieży wsparł prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który objął honorowy patronat nad akcją.

– Morze to wielkie zobowiązanie. Czujemy się odpowiedzialni za jakość środowiska, za morze i za to, by każdy dzień w Gdyni, każde działanie gdyńskiego samorządu wpływało korzystnie na jego jakość. Wierzymy w to, że liczne inicjatywy, które podejmuje gdyński samorząd, ale także poczucie, że z Gdyni musi popłynąć głos do wszystkich Polaków, poprawią i ochronią środowisko Bałtyku. Wierzę w to, że to działania na pokolenia. Stąd bardzo się cieszę z każdej inicjatywy młodego pokolenia, które podejmuje ten temat i w każdym z możliwych aspektów walczy o jakość środowiska, jakość morza i jakość Bałtyku - mówi Wojciech Szczurek.Przedsięwzięcie licealistów bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, która polega na realizacji prawdziwych projektów społecznych, przez co uczniowie rozwijają kompetencje proinnowacyjne potrzebne w pracy i prawdziwym życiu, takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów.

– Już od kilku lat kibicuję młodym gdynianom w realizacji ich pasji. Cieszę się, że w naszym mieście mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, uczestnictwa w wielu ciekawych projektach i poszerzania swoich horyzontów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Licealiści z gdyńskiej Trójki zaangażowali się w inicjatywę społeczną uświadamiającą nam wszystkim, jakie są zagrożenia dla Morza Bałtyckiego i jak sami możemy im przeciwdziałać. Zachęcam do obejrzenia filmików przygotowanych przez młodych gdynian i wdrożenia ich pomocowych porad w życie. Tym bardziej, że morze jest nam wszystkim bliskie, a Gdynia to miasto z morza i marzeń.

Gdynia to morze

Wsparcie szkolnej inicjatywy przez prezydenta Wojciecha Szczurka to nie pierwsze miejskie działanie mające na celu edukację i ochronę zagrożonego Bałtyku.

Gdynia wspólnie z Akwarium Gdyńskim od wielu lat zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na edukacyjne spotkania z Bałtykiem. Zajęcia te przybliżają uczniom problematykę morza, dzięki czemu poszerza się ich wiedza i świadomość zarówno w zakresie jego bioróżnorodności, jak i ochrony środowiska czy ekologii regionu.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska podpisują petycję WWF Polska do Premiera RP w sprawie konieczności ochrony środowiska morskiego Bałtyku. Fot. Magdalena Czernek
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska podpisują petycję WWF Polska do premiera w sprawie konieczności ochrony środowiska morskiego Bałtyku. Fot. Magdalena Czernek
Gdynia wspiera także takie projekty, jak zapoczątkowana w 2014 roku przez Greenpeace idea utworzenia podwodnego rezerwatu poprzez przedłużenie lądowego rezerwatu przyrody Kępa Redłowska o około 1 km w głąb morza (do głębokości 9-10 m), a także zainicjowaną przez WWF Polska petycję do premiera w sprawie konieczności ochrony środowiska morskiego Bałtyku. W marcu tego roku na molo w Orłowie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni w towarzystwie działaczy WWF Polska złożyli podpisy pod tą petycją, wyrażając tym samym szczególne zaangażowanie Gdyni i gdynian na rzecz środowiska i ekosystemu Bałtyku.