Co nowego

Uniwersytecka baza sportowa rośnie

Plac budowy na terenie kampusu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Widoczne ściany budynku hali sportowej, który powstaje obok budynków uczelni. Obok wykopy, ulica, bloki mieszkalne przy ul. Grabowo.

Nowe Centrum Sportu (w centralnej części zdjęcia) osiągnęło już ok. 25% zakresu prac, a ściany hali sportowej sięgają pierwszego piętra, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni / mat. prasowe

08.02.2023 r.

Jeszcze kilka miesięcy temu wizualizacje i umowa, dziś – pnące się w górę mury, które pokazują, jak będzie wyglądało nowe sportowe serce Uniwersytetu Morskiego. Trwają prace na placu budowy Centrum Sportu. Jak podaje uczelnia, udało się już wykonać około jedną czwartą inwestycji.


Śnieżna zima nie pokrzyżowała planów ekipy budowlanej i prace idą naprzód w szybkim tempie. Na gdyńskim Grabówku, tuż obok kampusu Uniwersytetu Morskiego swoich kształtów nabiera nowa inwestycja.

Dla uczelni i mieszkańców


To warte prawie 53 miliony złotych Centrum Sportu, czyli nowe sportowe zaplecze uczelni – z pełnowymiarową halą, szatniami, zapleczem noclegowym, siłownią, biurami i podziemnym parkingiem. Przypomnijmy, że duży projekt wystartował w sierpniu 2022 roku i, zgodnie z umową, ma być gotowy już w przyszłym roku. To przełom w sportowej ofercie uniwersytetu, na którym skorzystają nie tylko studenci, ale i lokalni pasjonaci sportu.
- W naszym centrum sportu pierwszeństwo będą mieli studenci, doktoranci i pracownicy uniwersytetu, ale jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył też mieszkańcom Gdyni i funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora – zapowiadał w sierpniu zeszłego roku rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintritt.


Wykonawca: ponad 25% prac już zakończonych


Teraz Uniwersytet Morski chwali się już w sieci pierwszymi efektami prac. Jedna czwarta zakresu już za wykonawcą, czyli firmą Budimex. Dzięki temu przejeżdżając obok placu budowy z poziomu ulicy Grabowo możemy już dostrzec pnącą się w górę bryłę budynku, który docelowo będzie mieć prawie 12 metrów wysokości.

Hala rośnie w miejscu, w którym wcześniej wyburzono stary obiekt tego typu, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni / mat. prasowe
Hala rośnie w miejscu, w którym wcześniej wyburzono stary obiekt tego typu, fot. Uniwersytet Morski w Gdyni / mat. prasowe

Co udało się już zrealizować? Ekipa budowlana sięgnęła poziomu pierwszego piętra, przygotowując też klatki schodowe i szyby pod przyszłe windy, kompletna jest żelbetowa konstrukcja parteru nowej hali, a także konstrukcja podziemnej hali garażowej wraz z izolacją.

Więcej możliwości


Tak ma wyglądać obiekt Centrum Sportu, wiz. mat. prasowe UMG
Tak ma wyglądać obiekt Centrum Sportu, wiz. mat. prasowe UMG

Przypomnijmy, że nowe Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstaje w miejscu, w którym jeszcze dwa lata temu stała poprzednia hala należąca do uczelni. Jej stan techniczny i koszty utrzymania były na tyle niekorzystne, że zdecydowano się na rozbiórkę i budowę nowego obiektu od podstaw.

Projektując halę od nowa, uwzględniono jej wielofunkcyjność. Przede wszystkim przewidziano przestrzeń dla różnych dyscyplin: zarówno dla podziału na boiska siatkarskie, jak i sporty siłowe, fitness czy wspinaczkę. W obiekcie będzie też funkcjonować sauna, pełne zaplecze sanitarne, miejsce dla usług, sala konferencyjna czy wspominane wcześniej pokoje gościnne dla nawet 40 osób.
 
Jak zapowiadano w momencie podpisania umowy z wykonawcą, Centrum Sportu przy uczelnianym kampusie ma zostać oddane do użytku w drugim kwartale 2024 roku.