Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Urząd zrywa współpracę z Leroy Merlin

fot. Sławomir Okoń

fot. Sławomir Okoń

Urząd Miasta rozwiązuje współpracę ze sklepem Leroy Merlin na Karwinach. Od listopada ubiegłego roku market budowlany był zaangażowany w promocję miejskich dotacji na gospodarowanie wodami opadowymi. Decyzję o zakończeniu współpracy podjął prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. To reakcja na politykę francuskiej firmy, która wciąż prowadzi działalność biznesową na terenie Rosji.


W związku z agresją na Ukrainę przywódcy krajów w Europie i na całym świecie nakładają na Rosję sankcje polityczne i gospodarcze. Włączyły się w to również przedsiębiorstwa, w tym duże korporacje. Wszystko po to, by nie wspierać rosyjskiej gospodarki i wyrazić jasny sprzeciw wobec wojny. Zachodnich firm, które nie zawiesiły ani nie ograniczyły działań na rosyjskim rynku, pozostało niewiele. Jedną z nich jest sieć marketów budowlanych Leroy Merlin.

Jeden ze sklepów tej francuskiej sieci znajduje się również w Gdyni. W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o podjęciu współpracy pomiędzy Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni a marketem. Dotyczyła ona promocji miejskich dotacji na gospodarowanie wodami opadowymi. W sklepie były dystrybuowane ulotki informacyjne na temat małej retencji oraz wspomnianego dofinansowania. Można było także skorzystać z porad personelu w tej sprawie.

Jednak w związku z brakiem wyraźnych działań Leroy Merlin wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek postanowił rozwiązać współpracę z gdyńskim oddziałem tego sklepu. W tej sprawie wystosował list do zarządu spółki Leroy Merlin Polska.

– Na bestialstwo Rosjan w Ukrainie nikt nie może pozostać obojętnym. Na wszelkie sposoby musimy okazywać solidarność z narodem ukraińskim. Jakakolwiek działalność biznesowa prowadzona dzisiaj z Rosją jest formą legitymizacji i akceptacji jej zbrodniczej polityki oraz wsparciem finansowym tych działań. Dlatego głęboko potępiam decyzję kierownictwa firmy Leroy Merlin oraz pozostałych spółek Groupe Adeo o pozostaniu na rynku rosyjskim i nie widzę możliwości kontynuacji naszej współpracy – czytamy w liście prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Zakończenie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Gdyni a sklepem Leroy Merlin w zakresie promocji małej retencji, nie oznacza rzecz jasna wycofania się miasta z udzielania dotacji na ten cel. Gdynia w dalszym ciągu zachęca mieszkańców do inwestowania w projekty związane z gospodarowaniem wodą deszczową na terenie własnych nieruchomości. Na ten cel otrzymać można miejską dotację w wysokości 80% poniesionych kosztów do kwoty nawet 10 000 zł. Mogą się o nią ubiegać osoby fizyczne i prawne, w tym spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy posiadający tytuł prawny do nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Gdyni. O szczegółach dofinansowania przeczytać można na Gdynia.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 12:31
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2022 18:36
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze