Co nowego

Uszczelnimy domowe budżety

Badanie termowizyjne jest szybką metodą na zlokalizowanie strat ciepła w domu lub mieszkaniu

Badanie termowizyjne jest szybką metodą na zlokalizowanie strat ciepła w domu lub mieszkaniu

09.08.2019 r.

Specjaliści kolejny raz sprawdzą, którędy z budynków ucieka najwięcej ciepła i jak poprawić ich efektywność energetyczną, a dzięki temu – zaoszczędzić. Gdynia jesienią tego roku zorganizuje już trzecią edycję projektu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”. Z fachowej rady skorzystają mieszkańcy 120 budynków wielorodzinnych.

Gdynianie znów zbadają swoje budynki i zobaczą, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Po raz trzeci miasto przeprowadzi projekt, który za pomocą termowizji wskaże słabe uszczelnienia i wady, które powodują straty ciepła w sezonie grzewczym.

Jak to działa?


Termowizja to zupełnie bezinwazyjna metoda diagnostyki. Urządzenie na wyświetlaczu wskazuje źródła ucieczki ciepła (np. nieszczelne okna, drzwi, podłogi) dodatkowo badana jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń (pod kątem pyłów czy wilgoci).

Docelowo właściciele i zarządcy budynków mają dowiedzieć się, w jaki sposób i w których elementach poprawić izolację i efektywność energetyczną, co bezpośrednio wpływa np. na koszty ogrzewania. Badanie jest szybkie i skuteczne, nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku ani pobierania próbek.

- Już kilkuset mieszkańców Gdyni skorzystało z termowizji we wcześniejszych edycjach, dzięki temu mogli poznać proste i tanie sposoby na uszczelnienie tych miejsc, przez które tracili najwięcej ciepła. To bardzo ważne z punktu widzenia całego miasta, bo energooszczędne i rozsądnie ogrzewane domy czy mieszkania pomagają w trosce o środowisko i czyste powietrze. Zachęcamy wszystkich do sprawdzenia swoich budynków – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

120 budynków w tej edycji


Podczas dwóch wcześniejszych edycji udało się już przebadać aż 350 budynków w różnych dzielnicach Gdyni – zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. W tym roku projekt „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” zakłada kolejnych 120, które przejdą badanie termowizyjne.

Miasto Gdynia będzie wpółpracować przy realizacji projektu z PGE Energia Ciepła S.A. i OPEC.