Co nowego

Uzależnieni nie tylko od hazardu

// fot. pl.freeimages.com

// fot. pl.freeimages.com

04.04.2018 r.

Ciągła potrzeba robienia zakupów, godziny spędzone w sieci lub z telefonem komórkowym w dłoni, nieustająca chęć gry na automatach lub w kasynie – przyzwyczajenie czy poważny problem? Zakupoholizm, fonoholizm czy hazard to tylko niektóre typy uzależnień, które można i trzeba leczyć. Profesjonalną pomoc i terapie oferuje Poradnia Leczenia Uzależnień przy Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

Patologiczny hazard, siecioholizm, zakupoholizm, seksoholizm, fonoholizm to uzależnienia, z którymi można zgłosić się do poradni na leczenie. – Oferujemy pomoc osobom, którym gry na automatach, w kasynie, na komputerze, obstawianie meczy, robienie zakupów, praca, uprawianie seksu, ćwiczenia fizyczne, korzystanie z telefonu, internetu, zadłużanie się zaczęły wymykać się spod kontroli – mówi Anita Powała, pedagog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień z OPiTU w Gdyni. – A tego typu uzależnień niestety z roku na rok obserwujemy coraz więcej.

Na terapię najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczyły różnego rodzaju strat – finansowych, społecznych i emocjonalnych. – Mają one poczucie lęku, cierpią z powodu depresji, różnych zaburzeń lękowych a także chwiejności nastroju. Osoby te często odczuwają przymus wykonywania danych czynności, coraz bardziej się na nich koncentrują, zaniedbują innych, a w końcu ponoszą z tego powodu straty finansowe, prawne, rodzinne. – dodaje Anita Powała.

Poradnia oferuje pomoc nie tylko osobom uzależnionym, ale także ich bliskim i członkom rodziny. Tam otrzymują oni wsparcie i dowiadują się, jak radzić sobie w zaistniałej sytuacji. Bezpłatna pomoc udzielana jest przez wykwalifikowanych specjalistów dla osób od 15. roku życia (przy pierwszej wizycie osoby niepełnoletniej niezbędna jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego).Poradnia Leczenia Uzależnień OPiTU znajduje się przy ul. Chrzanowskiego 3/5. Rejestracja odbywa się osobiście lub pod numerem tel. 58 620 88 88 od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-19.00, w piątek w godz. 8.00-15.00.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.opitu.pl.