Co nowego

Za działania na rzecz gdyńskiego dziedzictwa kulturowego

Srebrny Medal

Srebrny Medal "Zasłużony dla Kultury - Gloria Artis" odbierają podczas uroczystej Gali w Muzeum Emigracji prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik i dr hab. inż.arch. Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni, fot. P. Kobek, Narodowy Instytut Dziedzictwa

W Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzono Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. To święto wszystkich tych, którym zabytki leżą na sercu, amatorów, pasjonatów i profesjonalistów pracujących na rzecz zachowania zabytków dziedzictwa materialnego. Z okazji tego święta "Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" otrzymali: prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik z Politechniki Gdańskiej i dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni, także pracownik naukowy PG. Pięciu społeczników z Gdyni otrzymało odznaki „Za opiekę nad zabytkami”.

Medale i odznaczenia wręczyła wiceminister kultury i podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, profesor Magdalena Gawin. Medal „Gloria Artis” to najwyższe wyróżnienie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznawane jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Srebrne Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis otrzymali między innymi: prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik za ogromny wkład w badania nad rozwojem przestrzennym oraz architekturą Gdyni. Miasto zawdzięcza jej w dużej mierze odkrycie i szersze rozpropagowanie w skali ponadlokalnej gdyńskiego dziedzictwa i dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków Gdyni za wieloletnie zaangażowanie w ochrone pomorskich zabytków, miedzy innymi na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni. Jest współautorem dokumentacji zgłoszenia Gdyni do uznania za Pomnik Historii, a także członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

Uznanie znalazła także społeczna działalność propagatorów gdyńskich zabytków. Srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” wyróżnieni zostali:

  • Dariusz Dębski – za ogromny wkład w popularyzację krajoznawstwa i turystyki, wiedzy o zabytkach, budownictwie wojskowym i fortyfikacjach. Przyczynił się do otwarcia dla ruchu turystycznego obiektów zabytkowej Baterii Artylerii stałej (BAS) z okresu „zimnej wojny” w Gdyni Redłowie. Jest aktywnym Społecznym Opiekunem Zabytków.
  • dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska – za wkład w studia nad dziedzictwem kulturowym Gdyni, z ukierunkowaniem na architekturę portową i przemysłową. Jest autorką licznych projektów i opracowań konserwatorskich, które były podstawą przy renowacji zabytków takich jak: dworzec kolejowy Gdynia Główna i Dworzec Morski. Od lat społecznie prowadzi wykłady i spacery.
  • Maria Piradoff-Link – za inicjatywę powołania jedynego w Polsce społecznego muzeum największego budynku modernistycznego Gdyni. Jest współautorem muzealnej ekspozycji.
  • Edward Reder – za wieloletnią opiekę i prace konserwatorskie na rzecz jedynego w Polsce społecznego muzeum największego budynku modernistycznego Gdyni. Jest współautorem muzealnej ekspozycji.
  • Mirosław Studniak – za wielokrotne społeczne wsparcie dla działań służb konserwatorskich, m.in. w postaci organizacji zabezpieczenia historycznych elementów architektury. Jest też aktywnym i zaangażowanym Społecznym Opiekunem Zabytków w Gdyni.
 
Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Pełna lista osób nagrodzonych z całej Polski znajduje się tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.04.2019 15:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.04.2019 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Najnowsze