Co nowego

Ważny komunikat w sprawie szczepień przeciw HPV

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

08.11.2019 r.

Gdyńskie Centrum Zdrowia przekazało ważny komunikat skierowany do rodziców i opiekunów prawnych w sprawie programu szczepień przeciwko HPV. Osoby, które po 8 listopada będą chciały zapisać się do programu – trafią na listę rezerwową. Sytuacja ta ma miejsce w związku ze zmniejszeniem dostępności na polskim rynku szczepionki Gardasil, wykorzystywanej w programie.

GCZ informuje o zmniejszeniu dostępności na polskim rynku produktu leczniczego Gardasil (szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV) wykorzystywanego w gdyńskim programie polityki zdrowotnej szczepień przeciwko wirusowi HPV. W wyniku prowadzonych od wielu miesięcy przez gdyński samorząd rozmów z producentem tej szczepionki zabezpieczono pulę szczepionek dla dzieci zarejestrowanych w systemie programu polityki zdrowotnej, które już są w trakcie szczepień.

- Program szczepień przeciwko HPV dla czternastoletnich dziewcząt jest prowadzony od 2008 roku. Gdynia była jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który wprowadził program profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania edukacyjne i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o czasowym zmniejszeniu dostępności na rynku polskim produktu leczniczego Gardasil (szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego). Mając na uwadze dobro mieszkańców, od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z jedynym na świecie producentem tej szczepionki w celu zabezpieczenia ciągłości realizacji gdyńskiego programu polityki zdrowotnej szczepień przeciwko HPV. Mimo zabezpieczonych w Budżecie Miasta środków finansowych na kolejne lata, w chwili obecnej z uwagi na ryzyko braku zapewnienia możliwości pełnego cyklu szczepień, jesteśmy zmuszeni zamknąć nabór dzieci do programu szczepień i uruchomić listę rezerwową. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku, osoby znajdujące się na liście rezerwowej będą sukcesywnie zapraszane na szczepienia - czytamy w liście wystosowanym przez Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia.

Od dnia 8 listopada 2019 r. dzieci, które są zgłaszane do programu szczepień online lub osobiście zostają wpisane na listę rezerwową i będą zapraszane do programu w miarę pozyskiwania wolnych miejsc w ramach posiadanych limitów szczepionek.

Wszystkich rodziców i opiekunów prawnych zarejestrowanych już do programu dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły szczepień zachęcamy, aby skontaktowali się z przychodnią do dnia 22 listopada 2019 r. i umówili na wizytę w celu podania pierwszej dawki szczepionki, co zapewni dziecku możliwość zaszczepienia pełnym schematem.Brak kontaktu z przychodnią we wskazanym terminie będzie rozumiany jako brak woli rozpoczęcia szczepienia dziecka pełnym schematem szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV i spowoduje wyrejestrowanie z programu.

Pełna treść listu Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia, dotyczącego aktualnej sytuacji w gdyńskim programie szczepień przeciwko HPV, a także informacje nt. programu i formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie Gdyńskiego Centrum Zdrowia.