Co nowego

#wGdyni o gospodarce morskiej

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia odbywa się w formule hybrydowej. Na zdjęciu uczestników witają wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała (w środku) i Sławomir Kalicki (z prawej), fot. Paweł Kukla

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia odbywa się w formule hybrydowej. Na zdjęciu uczestników witają wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała (w środku) i Sławomir Kalicki (z prawej), fot. Paweł Kukla

Ruszyła jubileuszowa 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej. Gdynia na najbliższe dwa dni zmienia się w miejsce debat i rozmów o wszystkim, co związane z morską branżą. To przegląd sytuacji, wyzwań rynku i rysujących się perspektyw.

Ponad 30 prelegentów, pięć nowych paneli tematycznych, merytoryczne dyskusje o szansach i wyzwaniach dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości – tak w pigułce wygląda tegoroczna, już 20. edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. W czwartkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym cykl spotkań, debat i dyskusji, które będą toczyć się 7 i 8 października w hybrydowej formule. Wszystkie elementy programu tegorocznego forum można śledzić na specjalnej platformie online, gdzie istnieje też możliwość zadawania pytań.

Uczestników i słuchaczy 20. edycji wydarzenia przywitali wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Sławomir Kalicki - prezes Inter Marine Sp. z o.o., lider i współorganizator Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.- Forum to co roku bardzo ważne wydarzenie, przede wszystkim dla gospodarki Gdyni, ale myślę, że także dla gospodarki naszego kraju, której gospodarka morska stanowi istotną część. Dla nas jest podwójnie istotne. Po pierwsze dlatego, że wiąże się z miłą, okrągłą rocznicą, otóż ma już 20 lat. To naprawdę dojrzały i poważny wiek, co wskazuje, jak istotna jest dla nas gospodarka morska i z jak dużą troską pochylamy się nad nią od lat. Drugi istotny powód to pewien moment w historii gospodarki, w jakim się obecnie znajdujemy. Wydaje się, że duże zaangażowanie projektów rządowych, a także po prostu sytuacja ekonomiczna wskazująca na ogromny udział np. biznesu wiatrowego na morzu w obecnym, szeroko rozumianym przemyśle morskim sprawia, że mamy do czynienia z wyjątkowo istotnymi tematami i naprawdę mamy o czym tutaj rozmawiać, a przede wszystkim wybiegać w przyszłość – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.O tym, czym żyje branża


Co szczególnego wyróżnia tegoroczną edycję? Tradycyjnie wystąpienia zaszczytnych gości specjalnych (Anna Clunes - Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Ole Toft - Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Magda Kopczyńska - dyrektor ds. innowacyjnej i zrównoważonej mobilności Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej czy Piotr Bielski - dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska), ale także jasny podział na pięć odrębnych sekcji tematycznych. To kolejno: „Porty i logistyka”, „Edukacja morska”, „Technologie morskie”, „Energia odnawialna” i nowość – „Biznes w żeglarstwie”, czyli rzut oka na coraz ważniejszą i rozwijającą się gałąź polskiej branży morskiej.

Dyskusje zaplanowano tak, aby poruszyć możliwie wszystkie najważniejsze z punktu widzenia przedstawicieli branży wątki – warto przy tym dodać, że w ostatnim roku w tej materii wydarzyło się sporo, zatem jest o czym rozmawiać.

- Myślę, że to, co jest zupełnie nowego, to programy rządowe, które będą miały znaczący i długofalowy wpływ na kondycję gospodarki morskiej. Myślę tutaj o programie budowy farm wiatrowych na morzu, programie „Miecznik”, czyli budowie trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, myślę też o programie „Batory”, którym jest budowa promów, bardzo zaawansowana technologia i duże wyzwanie dla przemysłu. Wszystkie projekty są długoterminowe, wymagające i takie, które dałyby stabilność naszej branży stoczniowej, czego tak bardzo potrzebujemy – podkreślał Sławomir Kalicki, prezes Inter Marine Sp. z o.o., lider i współorganizator Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

Strategicznym celem Forum Gospodarki Morskiej Gdynia jest przede wszystkim wskazanie rozwiązań sprzyjających otwarciu polskiej gospodarki morskiej na światową rewolucję cyfrową i ułatwienie polskim firmom wejścia w rozwój technologii niezbędnych do skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych.

Dyskusje, goście specjalni i wnioski


Pierwszego dnia wydarzenia, oprócz powitania uczestników i wystąpień wspomnianych wcześniej gości specjalnych – Anny Clunes i Magdy Kopczyńskiej – uczestnicy wysłuchali także prezesa Portu Gdynia, Jacka Sadaja, poznali rozstrzygnięcia konkursu „Morze mnie kręci” na najlepszy film poświęcony promocji gospodarki morskiej oraz śledzili dyskusje w sesjach tematycznych „Porty i logistyka” i „Edukacja morska”. Czwartek na forum zamyka podsumowanie dnia i zaprezentowanie wniosków przez lidera wydarzenia oraz konkretnych paneli.

Wszelkie informacje dotyczące programu wydarzenia oraz udziału w hybrydowej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia można znaleźć na stronie internetowej forum.gdynia.pl. Organizatorami forum są miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 07.10.2021 14:53
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.10.2021 16:26
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze