Co nowego

Wiceprzewodniczący został profesorem

Marcin Wołek podczas urodzinowej sesji Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim, fot. Karol Stańczak

Marcin Wołek podczas urodzinowej sesji Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim, fot. Karol Stańczak

Marcin Wołek, wiceprzewodniczący gdyńskiej Rady Miasta został profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. Związany przez całe życie z Gdynią pracownik naukowy Katedry Rynku Transportowego rozpoczyna kolejny etap w życiu zawodowym.

Marcin Wołek od teraz do „doktora habilitowanego” dodaje także „profesor UG”. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni obecnej kadencji i radny z ponad 20-letnim doświadczeniem uzyskał nowy tytuł naukowy. W swojej pracy naukowej związany jest z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego i Katedrą Rynku Transportowego, gdzie od lat zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi m.in. planów zrównoważonej mobilności miast, transportu kolejowego czy finansowania inwestycji transportowych ze środków unijnych.

Jego ogromne doświadczenie już wielokrotnie dawało pozytywne efekty przy podejmowaniu i projektowaniu kluczowych dla Gdyni decyzji związanych z szeroko pojętą mobilnością. W dużej mierze dzięki merytorycznemu wsparciu Marcina Wołka miasto może być dziś dumne z dobrze zorganizowanej i nowoczesnej komunikacji publicznej, która stała się wzorem dla innych samorządów.

Przyszłe lata będą przynosić nowe wyzwania związane z transportem czy elektromobilnością, dlatego gratulujemy i życzymy kolejnych naukowych sukcesów oraz realizacji założonych celów!

Marcin Tomasz Wołek - urodzony w 1973 roku. absolwent II LO w Gdyni oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego (specjalność Transport i Logistyka), gdzie pracuje jako adiunkt w katedrze Rynku Transportowego. Radny Miasta od 1998 roku. W latach 2005-2008 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Transportu Związku Miast Bałtyckich (Union of Baltic Cities).
Obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, pracuje również w Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii. W radzie zajmuje się przede wszystkim problematyką transportową (np. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni uchwalony w 2016 roku) i rozwojem gospodarczym miasta.
Jest członkiem Komitetu Rewitalizacji, której wdrażanie uważa za jedno z najważniejszych osiągnięć gdyńskiego samorządu w poprzedniej i obecnej kadencji. Ekspert w dziedzinie transportu kolejowego i miejskiego oraz finansowania inwestycji transportowych ze środków UE. Człowiek Otwartego Rynku Kolejowego w 2009 roku, autor lub współautor ponad 100 artykułów, referatów oraz analiz i opracowań eksperckich z tej dziedziny. Na Uniwersytecie Gdańśkim kierownik projektów europejskich takich jak Trolley, Tide, Civitas Dynamo, Eliptic czy Trolley 2.0. Jeden z opiekunów naukowych studenckiego Koła Naukowego Rynku Transportowego i Marketingu "TiM". Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, od 2020 roku profesor UG. Jest współautorem koncepcji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (2005-2006).
Żonaty, ma czterech synów. Jego pasją jest samorząd terytorialny, transport, geografia i historia gospodarcza. Aktywny turysta pieszy, interesuje się sportami walki i piłką nożną.

ikona

Najnowsze