Co nowego

Widok Macieja Kosycarza

Punkt Widokowy im. Macieja Kosycarza na Winnej Górze w Gdańsku, fot. Kamil Złoch

Punkt Widokowy im. Macieja Kosycarza na Winnej Górze w Gdańsku, fot. Kamil Złoch

To jedna z jego ulubionych panoram rodzinnego Gdańska i jeden z wielu widoków Trójmiasta, które uwielbiał uwieczniać na fotografiach. Kiedy umarł w marcu tego roku, pandemiczne ograniczenia nie pozwoliły na tłumne, wspólne pożegnanie, ale teraz pamięć o Macieju Kosycarzu pozostanie w wyjątkowym miejscu – na Winnej Górze.

To wyjątkowy człowiek, który zasługiwał na wyjątkowe miejsce – takie znaleziono na gdańskiej Winnej Górze, gdzie powstał Punkt Widokowy im. Macieja Kosycarza. „Widok Macieja” to przede wszystkim nowa infrastruktura, która pozwala na pieszo dotrzeć do punktu, z którego roztacza się idealna perspektywa na panoramę jego rodzinnego Gdańska.

Otwarcie punktu widokowego imienia słynnego trójmiejskiego fotoreportera miało miejsce w niedzielę, 20 września. Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu m.in. prof. Witolda Pawła Burkiewicza, solistów operowych, sopockiego chóru Mundus Cantat, czy zespołu Bellcanti. W symbolicznej inauguracji nowego miejsca wzięli udział także przedstawiciele miast, których przemiany Maciej Kosycarz uwieczniał na swoich fotografiach.

- Maciej Kosycarz ma przede wszystkim miejsce w pamięci wszystkich mieszkańców Trójmiasta, a może i szerzej: Pomorza. Myślę, że był jedną z tych osób, które działały na rzecz tego, aby na Trójmiasto patrzeć jak na jedność, oczywiście nie zapominając o tym, że każde z miast ma swoją specyfikę, którą dobrze rozumiał i czuł. Dlatego uważaliśmy, że dzisiaj nie może nas tu zabraknąć. W czasie, kiedy Maciej umarł nie mogliśmy mu wyprawić takiego pogrzebu, który należałby się człowiekowi jego formatu, więc wydaje się, że dzisiejsza uroczystość może być godnym, zastępczym pożegnaniem – mówiła obecna na Winnej Górze Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

„Widok Macieja” w niedzielę podziwiał prawdziwy tłum. Na Winnej Górze pojawili się ci, którzy byli związani z trójmiejskim fotoreporterem, ale też po prostu fani jego pasji i talentu. Wybór miejsca, w którym powstała symboliczna platforma widokowa nie był przypadkowy.

- Winna Góra jest częścią Siedlec, a jeden z ostatnich albumów, które Maciek wydał to właśnie były „Niezwykłe zwykłe zdjęcia Chełma, Oruni i Siedlec”. Lubił te uliczki, lubił te wzgórza. Z tego miejsca możemy zobaczyć to, co lubił, czyli główne i najważniejsze miejsca jego ukochanego miasta. Każdy chyba, kto tutaj przyjdzie będzie myślał nie tylko o Maćku, ale będzie odnajdywał siebie w tych uliczkach i widokach – podkreślała Hanna Kosycarz, wdowa po Macieju Kosycarzu.



O Macieju Kosycarzu


Maciej Kosycarz zawodowo fotografią zajmował się od 1990 roku. Pracował dla pomorskich gazet, m.in. w „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, później w „Głosie Wybrzeża”. W 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach.

Wydał kilkadziesiąt albumów fotograficznych, a od 1997 roku współorganizował Pomorski Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. Był laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010, oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

Gdynianie mogą podziwiać ich wspólne dzieła m.in. w albumie „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni”.

Maciej Kosycarz walczył z chorobą nowotworową. Zmarł 26 marca 2020 roku. Miał 55 lat.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze