Co nowego

Więcej food trucków i mobilnych kawiarenek

Fragment promenady w Orłowie, widoczna mobilna kawiarenka, w tle Klif Orłowski

Na nowych dzierżawców czekają miejsca pod food trucki i mobilne kawiarenki, fot. Grażyna Fedorowska (grupa Gdynia w obiektywie na Facebooku) / archiwalne

04.05.2021 r.

Jeżeli prowadzisz food trucka lub serwujesz gorące napoje z mobilnej kawiarenki i nie masz konkretnych planów na zbliżający się sezon – wybierz postój #wGdyni! Na dzierżawców czekają atrakcyjne lokalizacje w miejscach chętnie odwiedzanych przez spacerowiczów i turystów. Cztery z nich mogą zająć mobilne punkty serwujące gorące napoje czy lody, a sześć przeznaczono dla klasycznych food trucków. Oba przetargi odbędą się 17 maja.


Chociaż sezon na serwowanie jedzenia i napojów w plenerze za pasem, to ze względu na pandemiczne obostrzenia atrakcyjne lokalizacje w Gdyni wciąż czekają na dzierżawców. W poniedziałek, 17 maja odbędą się dwa miejskie przetargi, których przedmiotem będzie prawo sezonowej dzierżawy miejsc przeznaczonych pod działalność popularnych food trucków i mobilnych kawiarenek zbudowanych np. na bazie przyczepek czy motorowerów.

Przypomnijmy, że na przełomie stycznia i lutego tego roku miasto przeprowadziło już dwa przetargi obejmujące usługi tego typu – wówczas mobilni restauratorzy skorzystali z możliwości zaparkowania ciężarówek z jedzeniem przy ul. Orłowskiej (tuż obok molo) i al. Jana Pawła II (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego). Ponadto wydzierżawiono też dwa miejsca na bulwarze Nadmorskim, a także lokalizacje przy promenadzie Królowej Marysieńki, ul. Orłowskiej,  ul. Przebendowskich i przy Polance Redłowskiej, gdzie będą sprzedawane napoje, lody czy owoce.

Kolejne punkty do „obstawienia”


Teraz przed przedsiębiorcami zajmującymi się mobilną gastronomią kolejna okazja na spędzenie najbliższego sezonu w Gdyni. W końcu możliwość serwowania licznym spacerowiczom oraz turystom posiłków często nieodbiegających jakością od dań z klasycznych restauracji, w dodatku pod chmurką, to ciekawy pomysł na biznes. Właściciele ciężarówek z jedzeniem, które od kilku lat biją rekordy popularności np. przy okazji imprez plenerowych, mogą tym razem powalczyć o prawo do użytkowania łącznie sześciu miejsc. Chodzi o:

  • dwa punkty przy al. Jana Pawła II (molo Południowe, na wysokości Akwarium Gdyńskiego),
  • dwa punkty przy al. Zwycięstwa (obok pomnika Orła Białego na Kolibkach),
  • dwa punkty przy ul. Ejsmonda (obok Polanki Redłowskiej).

Przetarg obejmuje prawo dzierżawy każdego z wymienionych miejsc na okres od 15 czerwca 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku w celu „prowadzenia usług gastronomicznych w pojazdach typu food truck (z wyłączeniem sprzedaży napojów alkoholowych i kawy)”. Przyszli dzierżawcy będą mogli prowadzić działalność od godziny 8:00 do północy. Cena wywoławcza to 5 tysięcy złotych (bez VAT). Wadium dla każdej z nieruchomości, które pozwoli wziąć udział w postępowaniu, wynosi 7 tysięcy złotych, a termin jego wpłaty mija 13 maja.

Pierwszy etap przetargu odbędzie się 17 maja 2021 roku o godz. 13:00 w Urzędzie Miasta Gdyni bez obecności oferentów – ci otrzymają informację o wynikach postępowania nie później niż w ciągu trzech dni roboczych. Oferenci zakwalifikowani do drugiego etapu zostaną też powiadomieni o terminie przetargu ustnego, podczas którego będą licytować kwotę do zapłaty za prawo dzierżawy.

W najbliższych miesiącach w Gdyni może także przybyć mobilnych kawiarenek, a dokładniej: mobilnych punktów sprzedaży gorących i zimnych napojów (z wyłączeniem napojów alkoholowych), owoców w zamkniętych pojemnikach oraz lodów. Przedsiębiorcy, który oferują usługi tego typu w pojazdach zbudowanych na bazie rowerów lub skuterów, mogą starać się o dzierżawę jednej z czterech lokalizacji w Gdyni:

  • dwóch miejsc przy al. Jana Pawła II (molo Południowe),
  • przy ul. Władysława IV (obok stacji SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana),
  • przy al. Zwycięstwa (obok pomnika Orła Białego na Kolibkach).

Każdy z wyznaczonych punktów to atrakcyjne turystycznie miejsca na mapie Gdyni, w których co roku przewijają się setki turystów i mieszkańców. Dzierżawcy mogą starać się o prawo do prowadzenia działalności w terenie od 15 czerwca 2021 roku do 28 lutego 2022 roku, ale w godzinach od 8:00 do 22:00. Ceny wywoławcze dzierżawy to 5 tysięcy złotych (bez VAT) – oprócz lokalizacji na Kolibkach, której stawka wywoławcza to 4 tysiące złotych (bez VAT). Wadium dla każdej z wymienionych lokalizacji wynosi 7 tysięcy złotych i termin jego płatności mija 13 maja.

Pierwszy etap przetargu odbędzie się w poniedziałek, 17 maja o godz. 11:00 w Urzędzie Miasta Gdyni i, podobnie jak w przypadku postępowania dotyczącego food trucków, będzie zamknięty dla uczestników, a oferenci zakwalifikowani do drugiego etapu zostaną powiadomieni w ciągu trzech dni.

Oferty przetargowe należy złożyć w Urzędzie Miasta Gdyni, w budynku przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 do 14 maja 2021 roku do godziny 14:00 - po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 58 668-81-49 terminu (dnia i godziny) złożenia oferty. Szczegółowe warunki wydzierżawienia nieruchomości oraz tryb przeprowadzenia przetargu zostały określone w materiałach przetargowych zamieszczonych na stronie internetowej www.investgdynia.pl.