Co nowego

Większy Urząd Morski w Gdyni

Urząd Morski przygotowuje działkę przy ul. Chrzanowskiego na potrzeby budowy nowego obiektu, fot. mat. prasowe Soletanche Polska

Urząd Morski przygotowuje działkę przy ul. Chrzanowskiego na potrzeby budowy nowego obiektu, fot. mat. prasowe Soletanche Polska

Przy ul. Chrzanowskiego stanie nowy budynek, z którego będą korzystać pracownicy Urzędu Morskiego. Znajdą się tam biura, magazyn i warsztat. Na razie przygotowano plac pod inwestycję. Budynek powstanie na działce położonej za charakterystycznym, modernistycznym gmachem.


Urząd Morski w Gdyni planuje rozbudowę i przeniesienie części działalności do nowego budynku w rejonie Śródmieścia. W obiekcie mają znaleźć się nowe pomieszczenia dla pracowników morskiej administracji, ale także przestrzenie magazynowe. Zanim rozpocznie się budowa, instytucja musiała zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu.

Za tę część prac odpowiada firma Soletanche. Od października tego roku trwało m.in. wykonywanie tzw. pali przemieszczeniowych i platformy roboczej. To specjalistyczne wzmocnienie podłoża, dzięki któremu będzie można bezpiecznie postawić nowy obiekt. Prace kosztowały nieco ponad 1,5 mln złotych.

Nowy budynek powstanie na działce urzędu znajdującej się za modernistycznym gmachem, w którym mieści się jego główna siedziba, czyli przy ul. Chrzanowskiego 10. To miejsce, do którego Urząd Morski ma prawo trwałego zarządu. Skąd pomysł na budowę nowego obiektu? Będzie trzeba przenieść tam m.in. starszy, istniejący do tej pory magazyn.

– Z uwagi na plany dotyczące budowy tzw. Nowej Węglowej nasza baza transportowa musi zostać częściowo zlikwidowana. Dodatkowo magazyn centralny, który posiadamy na terenie Portu Gdynia, jest w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym Urząd Morski w Gdyni już kilka lat temu rozpoczął starania o budowę nowego obiektu, gdzie można by przenieść m.in. część magazynową – wyjaśnia Anna Stelmaszyk-Świrczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych.

Zgodnie z zapowiedziami nowy obiekt ma pełnić funkcje biurowo-warsztatowo-magazynowe. Przeniesienie będzie dotyczyć wspomnianego magazynu oraz m.in. przestrzeni związanych z obsługą floty samochodowej.

  • ikonaOpublikowano: 31.12.2021 11:06
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.01.2022 18:24
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze