Co nowego

Wiosna #wGdyni. Sadzimy i zazieleniamy miasto

Gdynianie cenią m.in. mnogość gatunków drzew i innych roślin, które można spotkać w miejskich przestrzeniach - także w planie tegorocznych, nowych nasadzeń nie brakuje ciekawych gatunków. Na zdjęciu kwitnące drzewa wzdłuż bulwaru Nadmorskiego, fot. Paula Landowska / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Gdynianie cenią m.in. mnogość gatunków drzew i innych roślin, które można spotkać w miejskich przestrzeniach - także w planie tegorocznych, nowych nasadzeń nie brakuje ciekawych gatunków. Na zdjęciu kwitnące drzewa wzdłuż bulwaru Nadmorskiego, fot. Paula Landowska / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

Ponad 2200 nowych drzew i dziesiątki tysięcy krzewów oraz bylin zazieleni w tym roku Gdynię. Zniknął śnieg i kalendarzowa wiosna już za rogiem, więc Wydział Ogrodnika Miasta przygotowuje się na intensywny okres i zapowiada tegoroczne nasadzenia - to m.in. nowe parki kieszonkowe i zieleńce, drzewne rekompensaty i dwa programy przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców, w których to oni sami zadecydują o części nowych roślin w mieście.


Parafrazując klasyka: jak jest wiosna, to musi być zielono! I będzie. Dokładnie dziś, 20 marca symbolicznie świętujemy pierwszy dzień tzw. astronomicznej wiosny. Żegnamy się z regularnymi przymrozkami i opadami śniegu, szykując się na rozkwit natury.

W mieście pełni ona niezwykle ważną rolę – zieleń obniża temperaturę w najbardziej upalne dni, pomaga zachować więcej wilgoci w glebie i daje pożytek różnym gatunkom owadów oraz ptaków. To, szczególnie w dobie coraz silniejszych zmian klimatycznych, jedno z najważniejszych wyzwań miast w całej Europie, które muszą działać już dziś, aby zatrzymać negatywne skutki m.in. ocieplenia klimatu, nagłych zjawisk pogodowych czy silnych fal upałów, coraz częściej odnotowywanych także w Polsce.

Plan nasadzeń gotowy, ruszamy wiosną


W Gdyni zieleń, a przede wszystkim zwiększanie jej ilości na terenie miasta będzie jednym z tegorocznych priorytetów. Właśnie dlatego do intensywnej pracy szykuje się Wydział Ogrodnika Miasta – komórka Urzędu Miasta, która zajmuje się wszystkim, co związane z pielęgnacją i utrzymaniem roślinności w mieście, ale także jej nowymi nasadzeniami.

Pracy na wiosnę (i nie tylko) będzie w tym roku sporo, bo – jak zapowiada Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni – łącznie możemy spodziewać się około 2200 nowych drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów oraz bylin. Gotowy jest już cały plan nowych nasadzeń, a część z zaplanowanych zadań czeka już tylko na realizację.

Co ważne, mowa nie tylko o uzupełnieniach istniejących już terenów zielonych, ale też o zagospodarowaniu „na zielono” zupełnie nowych miejsc, z których jeszcze w tym roku będą mogli korzystać gdynianie.



- Będzie tego naprawdę dużo, natomiast zaczynamy od parków kieszonkowych. Powstaną dwa nowe parki kieszonkowe, przy ulicy Świeckiej i przy ulicy Nowogrodzkiej. Do tego także zieleńce przy ulicy Staffa i przy ulicy Jana z Kolna, następnie przy MDK-u na Grabowie, Morska-Mireckiego i Sępia-Chabrowa. Następnie mamy nasadzenia drzew, tak naprawdę rozmieszczone po wszystkich dzielnicach, bo nie ma dzielnicy Gdyni, w której nowe drzewa by się nie pojawiły – zapowiada Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.


Więcej drzew w Gdyni


To działania, na które chyba najbardziej czekają mieszkańcy. Drzewa tworzą największe oazy zieleni w silnie zurbanizowanym terenie, dając najwięcej cienia i w dużym stopniu zmieniając walory estetyczne miejsc, w których rosną – niezależnie od tego, czy mowa o przydrożnych szpalerach, czy o rozproszonych sztukach w miejscach przeznaczonych do rekreacji i odpoczynku.

Tylko samej wiosny miejscy ogrodnicy będą czuwać nad nasadzeniami dokładnie 61 drzew. Największa „porcja” zapuści natomiast korzenie w Gdyni jesienią, gdy w różnych lokalizacjach pojawi się ich ponad 400.

To nie koniec, bo o kolejnych nasadzeniach zadecydują… najmłodsi mieszkańcy. W tym roku uczniowie przyłączą się do dwóch inicjatyw.

- Realizujemy dwa programy, które były pilotażowymi w zeszłym roku, w tym roku wchodzą już do formuły obiegowej. To „Drzewa dla szkół”, w ramach którego na terenach wybranych szkół zostanie posadzonych około 60 drzew i akcja „Posadź drzewo”, w ramach której posadzimy co najmniej 100 drzew na terenach miejskich, gdzie decydować będą o tym uczniowie naszych szkół – mówi Tadeusz Schenk.

W mieście pojawi się też 1600 małych sadzonek drzewek, które będą dojrzewać w kolejnych latach.
To przede wszystkim rodzime, certyfikowane gatunki: graby, dęby, modrzewie czy buki.

W ten sposób odtworzony zostanie np. drzewostan przy ulicy Witomińskiej, gdzie kilka miesięcy wcześniej ze względów bezpieczeństwa wycięto stare buki, które mogły runąć na odwiedzających pobliską nekropolię. Małe drzewka zostaną też posadzone w innych miejscach na terenie miasta – ul. Wileńskiej czy w Kaczych Bukach.

Tak wyglądały buki przy Witomińskiej, które pilnie trzeba było usunąć w styczniu tego roku - wkrótce zastąpią je nowe nasadzenia drzew,, które będą rosły przez kolejnych kilkadziesiąt lat bez zagrożenia bezpieczeństwa, fot. Wydział Ogrodnika Miasta
Tak wyglądały buki przy Witomińskiej, które pilnie trzeba było usunąć w styczniu tego roku - wkrótce zastąpią je nowe nasadzenia drzew,, które będą rosły przez kolejnych kilkadziesiąt lat bez zagrożenia bezpieczeństwa, fot. Wydział Ogrodnika Miasta

Jak podał Wydział Ogrodnika Urzędu Miasta Gdyni, tylko wiosną 2023 roku zostanie zatem posadzonych w Gdyni łącznie:
 • 61 drzew,
 • 1600 sadzonek drzew,
 • 1645 sztuk krzewów,
 • 842 sztuki bylin,
 • 339 sztuk pnączy,
 • 165 sztuk roślin cebulowych.

Wszystkie odcienie zieleni. Czeka długa lista gatunków


Ciekawie wygląda też lista gatunków, po które sięgną miejscy specjaliści od flory. Znajdziemy na niej m.in. drzewa: wiśnię ptasią, jabłoń 'Adams', wiśnię 'Sargenta', jarząb szwedzki, lipę drobnolistną, brzozę brodawkowatą, grujecznik japoński, wiśnię piłkowaną czy jabłoń 'Van Eseltine'.

Z krzewów pojawią się m.in.: hortensja bukietowa Magical Candle 'Bokraflame', perukowiec podolski, żylistek szorstki, róża 'Elfrid', Rosa 'The fair' różę 'The fair', berberys Thunberga 'Green Carpet', hortensja bukietowa 'Pinky Winky', róża okrywowa 'Nozomi', cis pośredni 'Farmen', dereń biały 'Sibirica Variegata'.

Nowe założenia zieleni ozdobią natomiast pięknie kwitnące byliny, m.in.: bodziszek kantabryjski 'Biokovo, różne odmiany jeżówki, rozchodnik okazały 'Brilliant', gaura 'Whirling Butterflies', rdest wężownik, rdest himalajski, przywrotnik ostroklapowy. Z traw ozdobnych pojawią się: miskant chiński 'Graziella, rozplenica japońska 'Hameln', ostnica cieniutka Pony Taili, trzęślica modra 'Heidebraut', śmiałek darniowy.

Tutaj pojawi się nowa zieleń


Lokalizacje nowych założeń: ul. Frezerów – Pomnik Harcerzy, ul. Spokojna – park rodzinny, Al. 17 Grudnia, ul. Halicka, ul. Działdowska – Pomnik Ofiar I Wojny Światowej, Powstania Styczniowego / Legionów, ul. Kilińskiego – park kieszonkowy.

Przyuliczne drzewa zostaną posadzone przy ulicach: Perłowej (wzdłuż Kwiatkowskiego), Leśnej, Spacerowej, Płockiej, Pawiej, Apollina,Legionów, Kopernika, Dantyszka, Dickmana.

Planowane nasadzenia drzew przy ulicach w całej Gdyni: Wrocławska, Techniczna, Architektów, Mysłowicka, Wielkopolska, al. Zwycięstwa, Armatorów, Olimpijska, Sandomierska, Łowicka, Leśna, Górnicza, Starodworcowa, Radosna, Gryfa pomorskiego, Nałkowskiej, Łanowa, Szafranowa, Chwarznieńska, Wiczlińska, Apollina, Afrodyty, Skwer ks. Mowińskiego, Małokacka, Wielkokacka, Graniczna, Niska, Witomińska, 3 Maja, Kalksztajnów, Chylońska, Płk. Dąbka, Ledóchowskiego, Kopernika;

Zagospodarowanie terenów zieleni: łąki kwietne na Dąbrowie, park kieszonkowy przy Nowogrodzkiej, park kieszonkowy przy Świeckiej, zagospodarowanie Placu Górnośląskiego w Orłowie, park kieszonkowy przy Władysława IV - naprzeciw Straży Pożarnej, zagospodarowanie Polany przy ul. Szafranowej, park kieszonkowy przy SP nr 21 ul. Jana z Kolna, zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Staffa, zagospodarowanie terenu zieleni przy MDK ul. Grabowo 2, zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Morskiej/ Mireckiego, zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. Sępiej i Chabrowej.

 • ikonaOpublikowano: 20.03.2023 16:11
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2023 16:32
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze