Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Wirtualna galeria modernizmu

Wirtualna galeria fotografii modernizmu

Wirtualna galeria fotografii modernizmu

11.06.2020 r.

Na Gdyńskim Szlaku Modernizmu pojawił się nowy projekt – wirtualna galeria fotografii modernizmu. Przedstawia wybrane prace nadesłane w latach 2018-2019 na konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie (GMWO). Zdjęcia można nie tylko oglądać ale i zamówić wydruki.
 
W pierwszej odsłonie wirtualnej wystawy znalazło się jedenaście nazwisk: Małgorzata Szura Piwnik, Magdalena Korzewska, Tomek Lelito, Karolina Nowik-Malcharek, Joanna Jesionowska, Jarosław Wójcik, Dariusz Sobiecki, Monika Michałek, Maciej Kacmajor, Ewa Kowalczyk i Ewa Tulińska. Do obejrzenia i zamówienia mamy po kilkanaście fotografii każdego twórcy. Prace przedstawiane są w wirtualnych, indywidualnych “salach” galerii online. Każda z prac jest szczegółowo opisana, zaś wspólny hall wystawy, stanowi jednocześnie wizerunkową prezentację twórców.

- Chcieliśmy w takiej nietypowej formie, w wirtualnej przestrzeni, pokazać prace z naszych konkursów. W czasie pandemii nie można było korzystać z galerii, wystaw, nie można było wspólnie chodzić na spacery. Dlaczego więc nie skorzystać z zasobów online –
mówi o wystawie Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni. – Bardzo wiele muzeów na świecie otworzyło swoje zasoby, utworzyło aplikacje do oglądania wystaw. Architekci, fotograficy udostępniają swoje prelekcje w sieci. Świat powoli zaczął się przenosić do sfery wirtualnej. Dlatego w Agencji Rozwoju Gdyni też powstał pomysł galerii online. Celem projektu jest stworzenie nowej, atrakcyjnej platformy, pozwalającej na szerszą prezentację i promocję fotografów architektury modernizmu w Gdyni i na świecie.

Fot. Magdalena Korzewska, Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2018, kat. Forma Modernizmu Wyróżnienie Gdynia, ul. Polska, budynek dawnego Dworca Morskiego, obecnie Muzeum Emigracji

Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2018, kat. Forma Modernizmu, Wyróżnienie, Gdynia, ul. Polska, budynek dawnego Dworca Morskiego, obecnie Muzeum Emigracji. Fot. Magdalena Korzewska
Podczas wtorkowego wirtualnego wernisażu wystawy relacjonowanego na żywo na Youtubie ze studia Agencji Rozwoju Gdyni, która jest organizatorem konkursu i galerii, gościła pierwsza trójka wymienionych artystów. Byli oni kilkukrotnie nagradzani i wyróżniani w poprzednich edycjach GMWO, a ich style fotografowania architektury, zarówno gdyńskiej jak i światowej, są charakterystyczne i rozpoznawalne.
- Bardzo lubię fotografować szerokim kątem - mówiła o swoim stylu podczas wernisażu Magdalena Korzewska, której fotografie zamieszczone na wystawie powstały w Gdyni, Tel Awiwie i Londynie. - Moją galerię otwiera zdjęcie, z którego jestem najbardziej dumna, jeśli chodzi o konkurs. Zostało ono w 2018 roku wyróżnione w kategorii "Forma modernizmu", dostało również Nagrodę Publiczności. A w kolejnym roku stało się plakatem wydarzenia Weekend Architektury. To zdjęcie ma dużo wolnej przestrzeni i jest bardzo plakatowe - powiedziała o minimalistycznym obrazie Dworca Morskiego na tle dominującego kadr wczesnowieczornego nieba.
 
Pierwsza część internetowej wystawy potrwa do końca czerwca. W lipcu i sierpniu planowane są kolejne odsłony prac z lat 2018-2019 oraz retrospektywa z lat 2012-2019.

Wernisaż online wirtualnej galerii modernizmu. Od lewej: Tomek Lelito, Małgorzata Szura-Piwnik, Magdalena Korzewska, Jacek Debis. Fot. Przemysław Kozłowski
Wernisaż online wirtualnej galerii modernizmu. Od lewej: Tomek Lelito, Małgorzata Szura-Piwnik, Magdalena Korzewska, Jacek Debis. Fot. Przemysław Kozłowski
Galeria Gdyńskiego Szlaku Modernizmu jest projektem non-profit. Prezentowane fotografie można zamówić w formie wysokiej jakości, limitowanych wydruków w różnych formatach. Na bardzo przystępną cenę zamawianej fotografii składa się koszt wydruku i honorarium autorskie. Ceny wydruków kształtują się między 55 a 96 zł.
Zamawiając opisane i certyfikowane fotografie gdyńskiego modernizmu można stworzyć własną galerię fotografii, tym razem w realu – w mieszkaniu, firmie, restauracji czy hotelu. Jednocześnie docenia się w ten sposób i wspiera gdyńskich niezależnych twórców.
 
W tym roku odbędzie się jubileuszowa – X edycja konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie. Szczegóły wkrótce na fanpejdżu Gdyńskiego Szlaku Modernizmu i stronie modernizmgdyni.pl.
A już w czwartek, 18 czerwca, o godzinie 17.15 rusza pierwszy w tym roku, spóźniony przez pandemię, foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

  • Fot. Małgorzata Szura-Piwnik, Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019, kat. Życie Między Budynkami Gdynia, ul. Żeromskiego, budynek YMCA
  • Fot. Tomek Lelito, I Nagroda, Konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2018, kat. Światło w Architekturze Gdynia, ul. 3 Maja, podwórze tzw. "Bankowca"