Co nowego

Wojciech Szczurek w debacie o samorządowych liderach

Debata w ramach E-Forum Liderów Samorządowych z udziałem Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, fot. RP.pl

Debata w ramach E-Forum Liderów Samorządowych z udziałem Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, fot. RP.pl

„Jakich liderów samorządowych potrzebujemy w czasach najwyższej próby?” - to pytanie, które w obliczu ogromnego kryzysu za polsko-ukraińską granicą stawia dziennik „Rzeczpospolita”. Jednym z gości redakcyjnej debaty poświęconej działaniom samorządu na rzecz organizacji pomocy dla Ukrainy był prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Całości można wysłuchać na stronie internetowej dziennika, RP.pl.


„Każdy czas ma swoją definicję lidera. Czasem to tylko dobry gospodarz. Świetny menedżer. Doskonały organizator. Sprawny polityk. Ale te czasy należą już do przeszłości. Wszystko się zmieniło 24 lutego, z dniem agresji Rosji na Ukrainę” - to wiodąca myśl debaty, którą poprowadził dla dziennika „Rzeczpospolita” jego redaktor naczelny, Bogusław Chrabota.

Tematyka związana ze zrywem polskich samorządów na rzecz wsparcia dla Ukrainy w obliczu najpotężniejszego kryzysu humanitarnego ostatnich lat zdominowała debatę w ramach E-Forum Liderów Samorządowych. Głos w dyskusji skoncentrowanej wokół lokalnych społeczności podtrzymujących wielką falę pomocy dla wojennych uchodźców zabrali laureaci Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy – lauru przyznawanego przez redakcję w dowód uznania za wybitne działania związane z budową samorządu lokalnego.

Czas próby, czyli ostatnie tygodnie w polskich samorządach


Jednym z gości wspomnianej debaty był prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Głos zabierali także Jerzy Buzek – były premier RP, obecnie europarlamentarzysta, Zygmunt Frankiewicz – prezes Związku Miast Polskich i senator RP, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu oraz Piotr Uszok – były prezydent Katowic.

Dyskusja skupiła się m.in. na podsumowaniu działań, które w ostatnich tygodniach były inicjowane przez samorządowców w całej Polsce – akcji pomocowych, koordynacji wolontariatu czy konkretnego, rzeczowego wsparcia na rzecz ukraińskich miast.

- Myślę, że to wyzwanie jest testem na sposób samoorganizacji, z jednej strony struktur samorządowych, na przygotowanie tych struktur do realizacji swoich zadań podstawowych, a równolegle – do zadań związanych z tak wielkim wyzwaniem, jak napływ uchodźców. (…) Staramy się ustawiać nie w roli paternalistycznej, tylko w roli partnerów wszystkich tych, którzy chcą nieść pomoc. Mamy doświadczenie i mamy rozeznanie, jakie organizacje działają na terenie naszych miast, mamy świadomość, na kogo można liczyć, jakie są doświadczenia poszczególnych organizacji. Potrafimy ten potencjał miejski sprząc z potencjałem organizacji pozarządowych, ale też wzmocnić go tymi cudownymi wolontariuszami, którzy każdego dnia się zgłaszają i chcą realizować swoją misję – mówił podczas debaty Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uwagę na wiodącą rolę samorządowców związanych z miastami i gminami położonymi w bezpośrednim sąsiedztwie polsko-ukraińskich przejść granicznych zwrócił natomiast prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

- Zastanawialiśmy się, jaką powinni oni dostać nagrodę, chyba „super-samorządowców”, bo to, co robią na miejscu, a są na pierwszej linii frontu, jest niesamowite. Przez ich miasta przechodzi nieraz kilkanaście tysięcy osób, budują wielkie hale, gdzie są centra recepcyjne. Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla zbudował na przykład pewien triaż internetowy i wszyscy, którzy przyjeżdżają po uchodźców i uchodźcy, który wyjeżdżają są rejestrowani elektronicznie, czego państwo polskie nie zrobiło do tej pory – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Zadziałały wspólnoty, które budowano przez kilkadziesiąt lat


Z kolei Jerzy Buzek oraz Zygmunt Frankiewicz w toku dyskusji podkreślali przede wszystkim olbrzymi wkład kilkudziesięcioletniej historii polskiego samorządu na to, jak w obliczu wielkiego kryzysu udało się zorganizować i skoordynować dostępną pomoc.

- Mamy do czynienia z liderami samorządowymi, którzy zaczynali w latach 90-tych. (…) Moglibyśmy powiedzieć, że wielka wizja z lat 80-tych, z czasów „Solidarności”, z pierwszego zjazdu w 1981 roku się teraz realizuje. (…) Nie spodziewałem się aż tak pozytywnej reakcji naszych obywateli, a teraz, gdy słucham Panów i Pana Redaktora, widzę, że to niejako skutek tego, że w ciągu 30 lat od powstania prawdziwych samorządów w naszym kraju uczyliśmy się wszyscy takiego właśnie działania – podkreślił Jerzy Buzek, były premier RP i poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Społeczeństwo i samorządy rewelacyjnie wręcz zareagowały na kryzys uchodźczy. I w tym nie ma przypadku, bo należy spojrzeć na fakt, że te działania są systemowe, to znaczy: nie udało się osłabić dostatecznie samorządów ani organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego i teraz to właśnie społeczeństwo obywatelskie i samorządy ratują głównie sytuację na poziomie lokalnym i fantastycznie radzą sobie z problemem – powiedział z kolei Zygmunt Frankiewicz, senator RP i prezes Związku Miast Polskich.

Zapis całej debaty w ramach E-Forum Liderów Samorządowych z udziałem Wojciecha Szczurka jest ogólnodostępny, w formie online. Materiał wideo z debaty można znaleźć na stronie regiony.rp.pl.

  • ikonaOpublikowano: 24.03.2022 15:49
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.03.2022 16:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze